2015 – ROK RUGBY W POLSCE !!!

Nie ma w Polsce chyba nikogo wśród fanów rugby, kto nie czeka na tę imprezę. 18 września na londyńskim stadionie Twickenham rozpoczyna się największa tegoroczna impreza sportowa na świecie – Rugby World Cup. W Polsce będziemy mogli ją śledzić dzięki relacjom w Polsacie Sport.

Przed całym polskim środowiskiem rugby pojawia się gigantyczna szansa. Przez sześć tygodni w kanale, który dociera do ponad 3,5 miliona polskich rodzin co dwa, trzy dni, a w pewnym momencie codziennie, będzie można obejrzeć mecz na najwyższym światowym poziomie. Kibice obejrzą mecze, zachwycą się poziomem i co dalej?

No właśnie, tu zaczyna się nasza rola. Nas wszystkich. Całego polskiego środowiska rugby. Tu zaczyna się program „Rugby World Cup 2015 – Rok rugby w Polsce”, którego założenia przyjął zarząd Polskiego Związku Rugby. Teraz czas na przygotowanie się do realizacji programu.

O co chodzi w programie?
O wykorzystanie popularności Pucharu Świata. To będzie moment, w którym rugby będą się interesować wszystkie media, władze sportowe, samorządowe, politycy, dużo więcej kibiców niż zwykle, potencjalni sponsorzy i nowi adepci naszej dyscypliny.

Co musimy zrobić?
Zorganizować w całej Polsce jak najwięcej imprez promujących rugby. Spotkań przy wspólnych transmisjach, akcji popularyzujących w centrach miast, centrach handlowych, turniejów dzieci i młodzieży. Organizować specjalną oprawę wszelkich imprez rugby, które będą trwały w okresie od września aż do grudnia – bo program warto przedłużyć nawet na czas po zakończeniu PŚ. Wreszcie przygotować się na przyjęcie fali nowych adeptów rugby. Oni na pewno się pojawią!

Co dalej?
Logotyp to oczywiście początek. Potem zostaną stworzone projekty plakatów, banerów, ulotek, które każdy klub w Polsce będzie mógł pobrać ze strony związku, wyprodukować na własny koszt i wykorzystać w swoich akacjach, powiesić na stadionach, reklamować swoje imprezy.

Jakie będą akcje?
W Warszawie najbardziej znany polski pub sportowy – „Champions” w hotelu Marriott na cały okres trwania Pucharu Świata zamieni się w pub rugbowy! Cały wystrój będzie dedykowany rugby. Już dziś wśród gości baru trwa konkurs, w którym do wygrania są bilety na PŚ. W czasie trwania naszego mundialu dziać się będzie o wiele więcej!

18 września wielka impreza z okazji meczu otwarcia PŚ. Zaprosimy na nią ambasadorów krajów uczestniczących w turnieju, media, gwiazdy sportu i kultury, polityków i biznesmenów. Telewizja Polsat przeprowadzi relację z tego wydarzenia. Gwiazdą numer jeden tego dnia będzie oczywiście reprezentacja Polski w rugby.

Podobna impreza odbędzie się w Championsie z okazji finału PŚ. Wiele mniejszych eventów będzie organizowanych w trakcie trwania imprezy. Dzięki położeniu hotelu w samym centrum miasta – rugby wyjdzie do ludzi, będziemy promować naszą dyscyplinę wśród mieszkańców stolicy.

Takie same „miejscówki”, z takim samym programem i pomysłem powinny powstać w każdym miejscu w Polsce, gdzie są sympatycy rugby. Czekamy na Wasze zgłoszenia. Szukamy koordynatorów akcji w każdym ośrodku rugby w Polsce. Niech to będzie akcja, która odbije się szerokim echem!

W piątek 17 września, na dzień przed rozpoczęciem Pucharu Świata we wszystkich miastach, które dołączą do programu „Rok rugby w Polsce” zorganizujemy akcję podobną do tej, którą 17 czerwca organizujemy w Gdańsku na Długim Targu. Pobijemy nasz rekord świata w długości ustawienia i podawania piłki w rugbowym wachlarzu. Już dziś organizujcie ekipy – kolegów, znajomych, rodzinę. Zgłaszajcie miejsca, gdzie takie imprezy powinny się odbyć.

12 lub 13 października w Warszawie, wszystko wskazuje na to, że na Stadionie Narodowym (a jeśli nie, to na innym, dużym warszawskim stadionie), odbędzie się impreza, która zgromadzi ok. 650 dzieci z całej Polski – „Mini World Cup 2015”.
W trzech kategoriach wiekowych – IV, V, VI klas – 60 drużyn będzie rywalizowało w turnieju, który będzie wzorowany na Pucharze Świata. Każda drużyna, w każdej kategorii wiekowej wylosuje kraj, który będzie reprezentować. Nad turniejem patronat obejmą ambasadorzy państw, które uczestniczą w PŚ oraz minister sportu. Zaprosimy sponsorów, władze oświatowe, sportowe, media, pokażemy jak fajną i wychowawczą dyscypliną jest rugby. W Waszych miastach powinny się odbyć podobne imprezy (oczywiście na mniejszą skalę). Czekamy na Wasze zgłoszenia i pomysły.

Przez cały okres trwania programu na każdym polskim stadionie, gdzie gra się w rugby powinien zawisnąć baner z logotypem programu – związek dostarczy każdemu chętnemu klubowi projekt (produkcja po stronie klubu, ale koszt to ok. 100-150 zł).

W każdej szkole, która bierze udział w programie RugbyTag powinien zawisnąć plakat programu „Rok Rugby w Polsce”. Związek dostarczy projekt, oficerowie rozwoju zadbają, by plakaty zostały wydrukowane przez nauczycieli, kluby lub trenerów (koszt jednej kopii z drukarki cyfrowej to 10-15 zł).

Na stronie Polskiego Związku Rugby pojawi się „Wirtualna mapa polskiego rugby” – a na niej zaznaczone wszystkie miejsce, gdzie gra się w naszym kraju w rugby. To nie będą jednak zwykłe punkciki na mapie – te punkciki mają żyć – Polski Związek Rugby już zaczął zbieranie danych do mapy. Prosimy Was o pomoc – chcemy pokazać w jednym miejscu – stadiony, adresy, godziny treningów dla wszystkich grup wiekowych, nazwiska i kontakty do trenerów i wiele innych informacji. Musimy być gotowi na falę chętnych do rozpoczęcia zajęć z rugby, bo ona nadejdzie!

Przy okazji „Wirtualnej mapy polskiego rugby”, zbierzemy w jednym miejscu wszystkie filmy szkoleniowe, publikacje instruktażowe na temat rugby, pojawi się poradnik – jak założyć mały klub, gdzie i jak zdobyć pierwszą licencję szkoleniowca itd., itp.

Na stronie związku, która zostanie odświeżona, pojawi się kalendarium wydarzeń programu „Rugby World Cup 2015 – Rok Rugby w Polsce”. Czekamy na Wasze zgłoszenia, na Wasze pomysły, imprezy. Niech to kalendarium będzie wypełnione po brzegi!

I najważniejsze – Polski Związek Rugby – to my wszyscy. Zarząd i biuro związku tylko inicjuje program, zorganizuje największe i najgłośniejszego jego punkty, ale one nie będą nic znaczyły, jeśli do programu nie włączy się całe polskie środowisko rugby.

Zatem czekamy na Wasze zgłoszenia, pomysły, imprezy. Będziemy o nich pisać, wspierać w ramach możliwości. Koordynować. Zaczyna się „Rok rugby w Polsce”

O wszystkich pomysłach piszcie od najbliższego poniedziałku (15.06) na adres (wcześniej będzie nieaktywny)
RokRugbywPolsce@pzrugby.pl

www.pzrugby.pl