Amlin Challenge Cup – półfinały

Mecze 1/2 finału Pucharu Amlin Challenge zakończyły się niespodziankami, gdyż ani Stade Francais ani Harlequins nie byli faworytami swych pojedynków. W wewnątrzfrancuskim spotkaniu Paryżanie okazali się lepsi od mistrzów kraju – Clermont Auvergne, zaś Harlequins, pomimo, że kończyli mecz w Limerick w czternastkę, pokonali Munster.

29 kwietnia 2011 r. Paryż – Stade Charlety

Stade Francais 29:25 Clermont Auvergne

Sędzia: Nigel Owens (Anglia)

St.Francais pkt: Lionel Beauxis 19 (2pd, 5k), Julien Arias 5 (1P), Guillaume Bousses 5 (1P)

Clermont pkt: Morgan Parra 10 (2pd, 2k), George Pisi 5 (1P), Brent Russell 5 (1P), Jamie Cudmore 5 (1P)

Żółta kartka: Julien Arias (St.Francais – 54 min)

St.Français: 15 Hugo Southwell, 14 Julien Arias, 13 Mathieu Bastareaud, 12 Gonzalo Tiesi, 11 Guillaume Bousses, 10 Lionel Beauxis, 9 Julien Dupuy, 8 Sergio Parisse, 7 Antoine Burban, 6 James Haskell, 5 Pascal Pape, 4 Tom Palmer, 3 David Attoub, 2 Laurent Sempere, 1 Rodrigo Roncero
Rezerwowi: 16 Remi Bonfils, 17 Rabah Slimani, 18 Damien Weber, 19 Arnaud Marchois, 20 Pierre Rabadan, 21 Juan Leguizamon, 22 Noel Oelschig, 23 Ollie Phillips

Clermont Auvergne: 15 George Pisi, 14 Wesley Fofana, 13 Aurélien Rougerie (kpt), 12 Marius Joubert, 11 Kini Murimurivalu, 10 Brent Russell, 9 Morgan Parra, 8 Elvis Vermeulen, 7 Julien Bardy, 6 Jamie Cudmore, 5 Thibaut Privat, 4 Julien Pierre, 3 Davit Zirakashvili, 2 Willie Wepener, 1 Vincent Debaty
Rezerwowi: 16 Mario Ledesma, 17 Lionel Faure, 18 Martin Scelzo, 19 Alexandre Audebert, 20 Sione Lauaki, 21 Kevin Senio, 22 Gonzalo Canale, 23 Anthony Floch

Zdecydowanym faowrytem tego spotkania, pomimo gry na wyjeździe, byli mistrzowie Francji. Clermont, choć także nie gra na miarę swoich możliwości w rozgrywkach TOP 14, prezentuje się w nich znacznie lepiej od przeżywającyh kryzys Paryżan. Mimo tego, zwycięzcami półfinału w stolicy Francji okazali sie gospodarze. Pierwszy kwadrans zakończył się remisem 3:3 po celnych karnych Beauxisa i Parry. Autorem pierwszego przyłożenia, podwyższonego przez Parrę, był George Pisi. Po sześciu minutach znów jednak był remis, gdyż po przechwycie przyłożenie zdobył Arias. Do przerwy punktował już tylko Beauxis, który bezlitośnie wykorzystywał karne po przewinieniach przeciwnika. Początek drugiej części to znacznie lepsza gra gości, którzy wyszli nawet na prowadzanie po fantastycznej, zakończonej przyłożeniem, akcji Brenta Russella i podwyższeniu Parry. Paryżanie w porę jednak zaczęli znów atakować. Najpierw karnego kopnął Beauxis, a następnie swą „piątkę” dołożył Bousses. Zdobyte w końcówce przyłożenie Cudmore’a zbyt dużo nie zmieniło i w finale w Cardiff zagrają Paryżanie.

30 kwietnia 2011 r. Limerick – Thomond Park

Munster 12:20 Harlequins

Sędzia: Romain Poite (Francja)

Munster pkt: Felix Jones 5 (1P), Doug Howlett 5 (1P), Ronan O’Gara 2 (1pd)

Harlequins pkt: Danny Care 7 (1P, 1pd), Rory Clegg 6 (2k), George Robson 5 (1P), Nick Evans 2 (1pd)

Żółte kartki: Donncha O’Callaghan (Munster – 46 min), Nick Easter (Harlequins – 46 min)

Czerwona kartka: Nick Easter (Harlequins – 70 min – konsekwencja drugiej żółtej kartki)

Munster: 15 Felix Jones, 14 Doug Howlett, 13 Lifeimi Mafi, 12 Paul Warwick, 11 Keith Earls, 10 Ronan O’Gara, 9 Conor Murray, 8 James Coughlan, 7 David Wallace (kpt), 6 Denis Leamy, 5 Mick O’Driscoll, 4 Donncha O’Callaghan, 3 Tony Buckley, 2 Damien Varley, 1 Wian du Preez
Rezerwowi: 16 Mike Sherry, 17 Marcus Horan, 18 John Hayes, 19 Paul O’Connell, 20 Donnacha Ryan, 21 Peter Stringer, 22 Sam Tuitupou, 23 Johny Murphy

Harlequins: 15 Mike Brown, 14 Gonzo Camacho, 13 George Lowe, 12 Jordan Turner-Hall, 11 Ugo Monye, 10 Nick Evans, 9 Danny Care, 8 Nick Easter (kpt), 7 Chris Robshaw, 6 Maurie Fa’asavalu, 5 George Robson, 4 Ollie Kohn, 3 James Johnston, 2 Joe Gray, 1 Joe Marler
Rezerwowi: 16 Matt Cairns, 17 Ceri Jones, 18 Mark Lambert, 19 Tomas Vallejos, 20 Will Skinner, 21 Dave Moore, 22 Rory Clegg, 23 Ross Chisholm

Zawodnicy Harlequins sprawili jedną z największych niespodzianek w historii Pucharu Amlin Challenge. Bowiem przez 16 sezonów europejskich rozgrywek Munster poniosło na swym stadionie tylko jedną porażkę. Goście z Anglii zdobyli pierwsze przyłożenie już w ósmej minucie, po bardzo dobrej akcji wspieracza Goerge’a Robsona. Udanie podwyższył w tej sytuacji Nick Evans. Sześć minut przed końcem pierwszej odsłony Quins podwoili swój dorobek. Siedem punktów dodał bowiem Danny Care. Gospodarze złapali kontakt z przeciwnikiem, gdy tuż przed przerwą przyłożenie zdobył obrońca Felix Jones. Dwa oczka, ustalające wynik pierwszej połowy na 7:14, dodał Ronan O’Gara. Rory Clegg, który zastąpił kontuzjowanego Nicka Evansa, był autorem sześciu oczek dla gości na początku drugiej odsłony. Od 70 minuty Harlequins musieli radzić sobie w osłabieniu, gdyż czerwona kartką w konsekwencji dwóch żółtych otrzymał ich kapitan Nick Easter. Munster w pewnym sensie wykorzystali tą przewagę, ponieważ przyłożenie zaliczył Doug Howlett, lecz było to za mało, aby dogonić prowadzących gości. Ostatecznie, mecz zakończył się zwycięstwem Anglików 20:12 i to oni zagrają w finale ze Stade Francais.