Amsterdam Sevens 2012 – podsumowanie

Generalnie turniej w Amsterdamie możemy uznać za bardzo udany, szkoda jedynie iż nie mogło w nim uczestniczyć kilka podstawowych zawodniczek i potraktować go jako bezpośrednie przetarcie przed ME. Podczas ostatniego treningu w przededniu wyjazdu urazu doznała Anna Szymańska i na podbój Amsterdamu Reprezentacja Polski pojechała w 11 zawodniczek.
Nie mniej jednak wszystkie zawodniczki zasłużyły na słowa uznania za bardzo dobrą , twardą i ofiarną grę w obronie.

Drobny uraz Marty Jareckiej (z racji zbliżających się ME nie kontynuowała gry) już w pierwszym meczu zmniejszył zdecydowanie naszą siłę w ofensywie i odbiorze piłki ,ale dał szanse na dłuższą grę dla debiutantek – w szczególności dobre występy zanotowały Andzia Piekorz i Stella Klinner , czyli Diablice z Rudy Śląskiej.
Z rozegranych 5-ciu meczy wygraliśmy 4 z drużynami z Holandii, Francji i Szkocji , a jedyna przegrana nastąpiła ze zwycięzcą całego turnieju Development Holland (gdzie grały zawodniczki I Reprezentacji , które nie załapały się do pierwszej dwunastki turnieju Elite).

Ostateczny skład Reprezentacji Polski Kobiet na turniej Amsterdam Sevens:

Ruda Śląska: Sylwia Łuksik, Stella Klinner , Andzia Piekorz
Częstochowa: Sylwia Gołda
Arka: Magdalena Burchardt ,
Frogs Wwa:, Anna Szymańska., Anna Tkaczuk., Monika Włodarczyk , Marta Grudzińska
LL Gdańsk: Jagoda Bednarek
BBRC Łódź: Marta Jarecka, Patrycja Badowska

Mecze grupowe – I dzień:
Polska – Castricumse Rugby Club (Holandia) 12 – 5
Marta Grudzińska – 7 pkt, Sylwia Gołda – 5 pkt.

Polska – Lorraine (Francja) 24 – 10
Marta Grudzińska – 12 pkt.
Jagoda Bednarek – 5 pkt, Sylwia Łuksik – 5 pkt, Monika Włodarczyk – 2 pkt.

Polska – Dambusters Thistles Squadron (Szkocja) 14 – 12
Monika Włodarczyk – 7 pkt, Sylwia Gołda – 5 pkt, Marta Grudzińśka – 5 pkt.

W drugim dniu jako zwycięzca swojej grupy trafiliśmy w grupie 3 zespołów na drużynę klubową i narodową z Holandii – AAC Amsterdam i Development Team.

Finały – II dzień
Polska – AAC Amsterdam (Holandia) 29 – 5
Marta Grudzińska – 12 pkt, Monika Włodarczyk – 7 pkt, Sylwia Gołda – 5 pkt, Andzia Piekorz – 5 pkt.

Polska – Development Team (Holandia) 0-29

Do półfinałów awansowały tylko drużyny zwycięskie z 4 poszczególnych grup , a nasza Reprezentacja została sklasyfikowana na miejscach 5 – 8 w Turnieju.

W kuluarach turnieju odbyło się spotkanie z Oficerem Rozwoju Rugby Kobiet na Świecie. Susan McCarty poznała stan rugby kobiet w Polsce , gdzie bardzo duże uznanie wzbudziły projekty:
– Tag Rugby w Łodzi i Gdańsku – gdzie w rywalizacji z chłopcami uczestniczy bardzo duża liczba dziewcząt
– pochwaliła ośrodki młodzieżowe w klubach z Chojnic, Gdańska, Sochaczewa i Łodzi
oraz
– rozgrywki Tag Rugby dla najmłodszych zawodniczek przy okazji Grand Prix Seniorek.

Susan dała do zrozumienia, iż IRB dołoży wszelkich starań aby od przyszłego roku ruszyły oficjalne rozgrywki drużyn młodzieżowych w rugby 7 w Europie i na Świecie (do lat 17 lub 18) co wiąże się także z większymi środkami na rozwój rugby kobiet w Polsce.

Pobyt w Amsterdamie to również okazja do obserwacji najlepszych drużyn kobiecych na Świecie – oprócz zawodniczek Nowej Zelandii stawiła się cała czołówka z Australijkami i zawodniczkami RPA włącznie.
Zwyciężczyniami zostały zawodniczki Kanady , które pokonały w finale Amerykanki 26-19 zdobywając decydujące przyłożenie w ostatnich sekundach spotkania.

W turnieju męskim zwyciężył siódmy raz w historii zespół Samurai International gdzie główną „Gwiazdą” był niezwykle skromny i sympatyczny Ben Gollings – najskuteczniejszy zawodnik w historii World Sevens Series (2652 zdobyte punkty dla Reprezentacji Anglii).

Przed Reprezentacją jeszcze jedno krótkie zgrupowanie w Łodzi w dniach 2-3 czerwca po którym zostanie podana 12 na turniej Mistrzostw Europy w Gent (Belgia) 9-10 czerwca.

Jarosław Bator