ANGLIA ZDOBYWA PUCHAR SZEŚCIU NARODÓW!!!

Przed ostatnią serią spotkań szansę na końcowy triumf miały Anglia oraz Walia. Walijczycy nie wykorzystali jednak porażki Anglików z Irlandią w Dublinie, przegrywając w Saint Denis. Ostatecznie więc to podopieczni Martina Johnsona zgarnęli Puchar, nie zdobywając jednak Wielkiego Szlema. Dla Anglików to pierwszy od ośmiu lat triumf w Pucharze Sześciu Narodów. Ostatni raz wygrali oni w 2003 roku. Jak potem zakończyły się dla nich Mistrzostwa Świata chyba pamiątamy wszyscy. Czyżby historia miała się powtórzyć? W trzecim sobotnim spotkaniu, o uniknięcie Drewnianej Łyżki górą Szkoci, który ograli Włochów.

19.03.11 Edynburg – Murrayfield Stadium

Szkocja 21:8 Włochy

Sędziowie: Steve Walsh (Australia), Alan Lewis (Irlandia), John Lacey (Irlandia)

Szkocja pkt: Chris Paterson 11 (1pd, 3k), Nick De Luca 5 (1P), Nikki Walker 5 (1P)

Włochy pkt: Andrea Masi 5 (1P), Mirco Bergamasco 2 (1pd)

Szkocja: 15 Chris Paterson, 14 Simon Danielli, 13 Joe Ansbro, 12 Sean Lamont, 11 Nikki Walker, 10 Ruaridh Jackson, 9 Rory Lawson, 8 Kelly Brown, 7 John Barclay, 6 Nathan Hines, 5 Alastair Kellock (kpt), 4 Richie Gray, 3 Geoff Cross, 2 Ross Ford, 1 Allan Jacobsen
Rezerwowi: 16 Scott Lawson, 17 Euan Murray, 18 Richie Vernon, 19 Alasdair Strokosch, 20 Mike Blair, 21 Dan Parks, 22 Nick De Luca
Trener: Andy Robinson

Włochy: 15 Andrea Masi, 14 Tommaso Benvenuti, 13 Gonzalo Canale, 12 Alberto Sgarbi, 11 Mirco Bergamasco, 10 Kris Burton, 9 Fabio Semenzato, 8 Sergio Parisse (kpt), 7 Paul Derbyshire, 6 Alessandro Zanni, 5 Carlo Antonio Del Fava, 4 Quintin Geldenhuys, 3 Martin Castrogiovanni, 2 Leonardo Ghiraldini, 1 Salvatore Perugini
Rezerwowi: 16 Carlo Festuccia, 17 Andrea Lo Cicero, 18 Valerio Bernabo, 19 Robert Barbieri, 20 Pablo Canavosio, 21 Luciano Orquera, 22 Luke McLean
Trener: Nick Mallet

Po nieoczekiwanej wygranej nad Francją Włosi byli w lepszej sytuacji w pojedynku o uniknięcie Drewnianej Łyżki. Szkoci, aby nie zająć ostatniej pozycji, musieli wygrać w Edynburgu. Dzięki karnemu, wykorzystanemu przez Patersona, gospodarze wyszli na prowadzenie już w 3 minucie. Pierwsze przyłożenie meczu było jednak autorstwa włoskiego obrońcy Andrea Masi, który dynamicznie wszedł w lukę w szkockiej obronie. Dwupunktowe prowadzenie gości utrzymało się do końca, gdyż po jednym celnym kopie z karnego dołożyli Paterson i Bergamasco. Tuż po przerwie, wprowadzony za kontuzjowanego Joe Ansbro, Nick De Luca zdobył swe pierwsze przyłożenie w szkockich barwach. Co ciekawe, była to pierwsza od listopada 2009 roku „piątka” Szkotów na Murrayfield. W 55 minucie gospodarze powiększyli prowadzenie. Świetnym wejściem błysnął Nikki Walker, który unikając szarży trzech Włochów, zameldował się na ich polu punktowym. Paterson tym razem wykorzystał podwyższenie, podobnie jak karnego dziesięć minut później. Obrońca gospodarzy pokazał się z najlepszej strony również w defensywie, gdy kapitalną szarżą zatrzymał Luke’a McLeana. Dzięki tej wygranej Szkoci awansowali na piąte miejsce, spychając na ostatnią lokatę Włochów, którym znowu przydał mało zaszczytny tytuł posiadaczy Drewnianej Łyżki.

19.03.11 Dublin – Aviva Stadium

Irlandia 24:8 Anglia

Sędziowie: Bryce Lawrence (Nowa Zelandia), Nigel Owens (Walia), Tim Hayes (Walia)

Irlandia pkt: Jonathan Sexton 14 (1pd, 4k), Tommy Bowe 5 (1P), Brian O’Driscoll 5 (1P)

Anglia pkt: Steve Thompson 5 (1P), Toby Flood 3 (1k)

Żółta kartka: Ben Youngs (Anglia – 35 min)

Irlandia: 15 Keith Earls 14 Tommy Bowe, 13 Brian O’Driscoll (kpt), 12 Gordon D’Arcy, 11 Andrew Trimble, 10 Jonathan Sexton, 9 Eoin Reddan, 8 Jamie Heaslip, 7 David Wallace, 6 Sean O’Brien, 5 Paul O’Connell, 4 Donncha O’Callaghan, 3 Mike Ross, 2 Rory Best, 1 Cian Healy
Rezerwowi: 16 Sean Cronin, 17 Tom Court, 18 Leo Cullen, 19 Denis Leamy, 20 Peter Stringer, 21 Ronan O’Gara, 22 Paddy Wallace
Trener: Declan Kidney

Anglia: 15 Ben Foden, 14 Chris Ashton, 13 Matt Banahan, 12 Shontayne Hape, 11 Mark Cueto, 10 Toby Flood, 9 Ben Youngs, 8 Nick Easter (kpt), 7 James Haskell, 6 Tom Wood, 5 Tom Palmer, 4 Louis Deacon, 3 Dan Cole, 2 Dylan Hartley, 1 Alex Corbisiero
Rezerwowi: 16 Steve Thompson, 17 Paul Doran-Jones, 18 Simon Shaw, 19 Tom Croft, 20 Danny Care, 21 Jonny Wilkinson, 22 David Strettle
Trener: Martin Johnson

Anglicy, aby zdobyć Wielki Szlem, musieli pokonać ostatnią przeszkodę w postaci Irlandczyków. Jednak gospodarze na pewno nie zamierzali ułatwiać zadania podpiecznym Martina Johnsona. Spotkanie lepiej rozpoczęli gospodarze. Dzięki dwóm celnym karnym Sextona w pierwszym kwadransie, prowadzili oni 6:0. W 22 minucie Brian O’Driscoll zdobył przyłożenie, lecz arbiter go nie uznał, zauważając wcześniejsze podanie do przodu Tommy Bowe’a i cofając akcję do karnego dla Koniczynek. Sexton po raz trzeci tego dnia się nie pomylił i było 9:0. Co się jednak odwlecze, to nie uciecze… 5 minut później łącznik ataku gospodarzy zaczął szybko karnego, a następnie podał do Bowe’a, który oszukał Anglików machnięciem i sam zdobył przyłożenie. Po pół godzinie gry goście zapunktowali po raz pierwszy, a uczynił to z karnego Flood. Jeszcze przed przerwą gracze spod znaku róży stracili za to na dziesięć minut Bena Youngsa, który bardzo nieodpowiedzialnie odrzucił piłkę, uniemożliwiając w ten sposób rozpoczęcie akcji z szybkiego autu. Karnego za to przewinienie wykorzystał Sexton i gospodarze schodzili prowadząc 17:3. Po powrocie zawodników na boisko sytuacja nie zmieniła się. Nadal to Irlandczycy byli stroną przeważającą. Zaowocowało to przyłożeniem O’Dricolla. Dla kapitana Zielonych było to rekordowe 25 przyłożenie w Pucharze 6 Narodów. Sexton dołożył kolejne dwa oczka z podwyższenia, sprawiając, że przewaga jego zespołu była już bardzo komfortowa. Ostatnim punktowym akcentem było przyłożenie po przechwycie Steve’a Thompsona. Anglicy zdobyli ostatecznie Puchar, lecz nie udało im się zgarnąć Wielkiego Szlema. Irlandczycy w końcu zaś zagrali na poziomie, jakiego oczekiwali oni ich kibice.

19.03.11 Saint Denis – Stade de France

Francja 28:9 Walia

Sędzia: Craig Joubert (RPA)

Francja pkt: Morgan Parra 13 (2pd, 3k), Lionel Nallet 10 (2P), Vincent Clerc 5 (1P)

Walia pkt: James Hook 9 (3k)

Żółta kartka: James Hook (Walia – 56 min)

Francja: 15 Maxime Médard, 14 Vincent Clerc, 13 David Marty, 12 Damien Traille, 11 Alexis Palisson, 10 Francois Trinh-Duc, 9 Morgan Parra, 8 Imanol Harinordoquy, 7 Julien Bonnaire, 6 Thierry Dusautoir (kpt), 5 Lionel Nallet, 4 Julien Pierre, 3 Nicolas Mas, 2 William Servat, 1 Thomas Domingo
Rezerwowi: 16 Guilhem Guirado, 17 Luc Ducalcon, 18 Pascal Papé, 19 Alexandre Lapandry, 20 Julien Tomas, 21 Fabien Estebanez, 22 Yoann Huget
Trener: Marc Lievremont

Walia: 15 Lee Byrne, 14 Leigh Halfpenny, 13 Jamie Roberts, 12 Jonathan Davies, 11 George North, 10 James Hook, 9 Mike Phillips, 8 Ryan Jones, 7 Sam Warburton, 6 Dan Lydiate, 5 Alun-Wyn Jones, 4 Bradley Davies, 3 Adam Jones, 2 Matthew Rees (kpt), 1 Paul James
Rezerwowi: 16 Richard Hibbard, 17 John Yapp, 18 Jonathan Thomas, 19 Rob McCusker, 20 Dwayne Peel, 21 Stephen Jones, 22 Morgan Stoddart
Trener: Warren Gatland

Oba zespoły za wszelką cenę chciały odnieść zwycięstwo na Stade de France. Francuzi, aby zmyć plamę po porażkach w Londynie i Rzymie, zaś Walijczycy, którzy znali wynik z Dublina, aby zdobyć Puchar musieli wygrać różnicą 27-miu oczek. Już w drugiej minucie James Hook otworzył wynik spotkaniam wykorzystując karnego. Chwilę później Morgan Parra doprowadzil do wyrówniania. Łącznik młyna Les Bleus wyprowadził swój zespół na prowadzenie w 25 minucie, po raz drugi zamieniając karnego na trzy oczka. Tuż przed przerwą świetną indywidualną akcję przeprowadził Lionel Nallet. Najpierw podniósł piłke, która wyszła z przegrupowania, a następnie, unikając szarży, przebiegł z nią kilkadziesiąt metrów, zdobywając na końcu przyłożenie. Podwyższenie Parry nie powiodło się. Wspieracz Francuzów powtórzył swój wyczyn na początku drugiej odsłony. Julien Pierre nakrył kop Hooka i na kontakcie podał do Nalleta, który drugi raz tego wieczora zameldował się na polu punktowym Walijczyków. Tym razem Parra dołożył dwa oczka do dorobku gospodarzy. W ciągu następnych chwil obie drużyny dołożyły do swego konta po trzy punkty po karnych Hooka i Parry. Od 56 minuty Smoki musiały grać w osłabieniu, gdyż żółtą kartkę zobaczył Hook. Gra w przewadze szybko zaowocowała trzecim przyłożeniem dla Francji. Vincent Clerc złapał jajo po sprytnym zawiasie Francois Trinh-Duca i zaliczył swą drugą „piątkę” w tej edycji Pucharu. Podwyższenie łącznika młyna Clermont ustaliło końcowy rezultat na 28:9. Francuzi dzięki tej wygranej zakończyli rozgrywki na drugim miejscu w tabeli, spychając Walię na czwartą pozycję.