Australia – Nowa Zelandia 18:19

Piąty mecz tegorocznego Pucharu 3 Narodów rozegrano w Sydney, gdzie reprezentacja Australii po bardzo zaciętym i krwawym meczu uległa Nowej Zelandii 18:19.

Wszystko rozpoczęło się zgodnie z oczekiwaniami kibiców gospodarzy. Szybkie rozprowadzanie piłki przez Burgess’a, świetna gra Giteau i młodego O’Connora oraz doskonale ułożona gra obronna sprawiły, że do przerwy gospodarze prowadzili 12:3. Wszystkie punkty z karnych zdobył Giteau, a jedyne punkty dla gości Carter.
Zawodnicy obu drużyn nie oszczędzali się na boisku, czego skutkiem był złamany nos Moore’a i rozbita szczęka McAlistera. Zalany krwią młynarz Wallabies musiał opóścić boisko, jednak po niespełna 10 min. powrócił do gry, kończąc mecz z nosem, delikatnie mówiąc przestawionym o jakieś 60 stopni :-).
W przerwie meczu trener All Blacks dokonał bardzo dobrej zmiany. W miejsce niewidocznego Conrada Smitha wszedł Ma’a Nonu. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Gospodarze zostali zepchani do głębokiej defensywy. Punkty dla gości wisiały w powietrzu.Na początku drugiej połowy goście przyłożyli po raz pierwszy. Niestety ostatnie podanie było do przodu i sędzia nie uznał przyłożenia.Nawałnica gości trwała dalej. Cowan przyłożył ponownie, ale po raz drugi sędzia dopatrzył się przewinienia w ofensywie i punktów nie uznał.Chwilę później po 2 karnych Cartera zrobiło się 15:9 dla Australii. Trener Robbie Deans próbował ożywić zespół wprowadzając zmienników za kontuzjowanych O’Connera i Barnesa.
Niestety dla kibiców gospodarzy Nowozelandczycy przeprowadzili akcję meczu, z szybką wymianą piłki pomiędzy Read’em, Nonu i Sivivatu zakończoną przyłożeniem Nonu. Radość gości była ogromna, szczególnie gdy Carter podwyższył z bardzo trudnej pozycji i zrobiło się 16:15 dla Nowej Zelandii.
Australia rzuciła się do ataku spychając gości do obrony. Nagrodą za to był karny, który po raz 6 w tym meczu na punkty zamienił Giteau, dając prowadzenie Australii 18:16.
Ostatnie minuty to prawdziwy szturm All Blacks, niecelny drop gol Cartera i karny w 78 min, który na 3 punkty i zwycięstwo dla Nowej Zelandii zamienił świetnie grający Dan Carter.