Site icon rugby.info.pl

Biednemu (Polsce) zawsze wiatr w oczy wieje

Zapewne interesującą propozycję dla wszystkich kibiców rugby przedstawiono podczas spotkania sekretarzy generalnych Europejskich Federacji Rugby w Bazylei. Stałą współpracę z FIRA-AER rozpoczęła bowiem internetowa telewizja Rugby TV, dzięki której w internecie na stronach www.rugby-tv.com i www.rugby15.tv możliwe jest śledzenie wielu wydarzeń w europejskim rugby.
Polskich kibiców zapewne zainteresują relacje z meczów półprofesjonalnych lig rugby we Francji (występy naszych reprezentantów), meczów w Pucharze Europy Narodów oraz mistrzowskich imprezach młodszych kategorii wiekowych (np.dostępny jest m.in. finałowy mecz grupy B z M.E. Juniorów 2008 w Treviso: Belgia – Polska).

Spotkanie było też okazją do zaprezentowania wstępnych ustaleń dotyczących przyszłorocznych rozgrywek. Najważniejsze z nich dotyczą:
– Mistrzostw Europy Juniorów (do lat 18).
W turnieju rozgrywanym na południu Francji nie wystąpią ostatecznie zespoły Walii i Szkocji dlatego w grupie A zagrają (zgodnie z rozstawieniem): 1.Francja 2.Irlandia 3.Anglia 4.Włochy 5.Rumunia 6.Gruzja 7.Rosja 8.Belgia, a w grupie B: 1.Hiszpania 2. Polska 3.Niemcy 4.Portugalia 5.Ukraina 6.Holandia 7.Litwa 8.Szwajcaria.

– Mistrzostw Europy do lat 19. Pomimo kiepskiego występu w zakończonym niedawno turnieju w Trójmieście będziemy mieli okazję ponownie zagrać w elicie, bowiem o rozstawieniu drużyn walczących o prawo występu w IRB Trophy U20 w roku 2010 walczyć będzie 8 najlepszych drużyn z tegorocznych mistrzostw Europy do lat 18, tzn. prawdopodobnie: 1.Rumunia 2.Gruzja 3.Belgia 4.Hiszpania 5. Polska 6.Niemcy 7.Portugalia 8.Ukraina.

– Mistrzostw Europy Kobiet 7. Prawdopodobnie już w przyszłym roku kobiety będą rywalizować na zasadach zbliżonych do rozgrywek męskich. W zależności od ilości zgłoszonych reprezentacji ustalona zostanie liczba niezbędnych turniejów eliminacyjnych, a w turnieju finałowym zagra prawdopodobnie 10 najlepszych drużyn z eliminacji. W przyszłości planowane są także mistrzostwa juniorek (do lat 19) w tej odmianie gry.

Ciekawie też wygląda zaprezentowana przez IRB najnowsza klasyfikacja wszystkich krajów członkowskich. Niestety dla nas jest ona zgodna z planem strategicznym Światowej Federacji i skupiona na najsilniejszych rugbowo krajach.
Zdecydowana większość środków przeznaczanych na rozwój rugby skierowana zostanie w najbliższych latach do tzw. High Performance Countries, które w opinii zarządzających światowym rugby mogą włączyć się do walki o tytuł najlepszej drużyny globu w finałach RWC 2011. Znalazło się w niej 17 państw: Argentyna, Australia, Kanada, Anglia, Fidżi, Francja, Irlandia, Włochy, Japonia, Nowa Zelandia, Rumunia, Samoa, Szkocja, RPA, Tonga, USA, Walia.
Drugą grupę stanowią tzw. Performance Countries (7 państw): Gruzja, Namibia, Portugalia, Rosja, Hiszpania, Tunezja, Urugwaj
trzecią tzw. Targeted Countries kolejnych 10 państw: Chiny, Niemcy, Indie, Meksyk, Belgia, Chile, Kenia, Korea, Maroko, Papua Nowa Gwinea, wśród których znalazły się kraje z olbrzymim potencjałem ludzkim bądź finansowym.
Pozostałych 62 państw znalazło się w grupie tzw. Development Unions, które delikatnie to określając, nie znajdują się w centrum zainteresowania IRB… Starania FIRA-AER przyniosły jednak wyodrębnienie spośród nich pięciu krajów, które jeśli zastosują się do wskazówek przedstawicieli IRB i FIRA-AER mogą liczyć na nieco większą niż dotychczas pomoc finansową i organizacyjną. W tej grupie (Key Development Countries) znalazły się: Czechy, Holandia, Polska , Szwecja i Ukraina. Głównym celem działań podjętych w tych krajach w ciągu najbliższych 4 lat ma być znaczący (zakładany jest 100%) wzrost liczby zawodników uprawiających rugby we wszystkich kategoriach wiekowych, co w opinii zarządzających światowym rugby jest jedynym sposobem na trwałe podniesienie poziomu gry reprezentacji.

PZRugby

Exit mobile version