CHIEFS ZWYCIĘZCAMI SUPER RUGBY!!!

W wielkim finale Super Rugby faworyzowani Chiefs pokonali ACT Brumbies 27:22 mimo, żena dwadzieścia minut przed końcem przegrywali dwudziestoma oczkami. Tym samym Wodzowie stali się czwartym zespołem (po Blues, Crusaders i Bulls), ktory obronił tytuł. O wygranej Nowozelandczyków zadecydowały przyłożenia Messama i Robinsona zdobyte w ciagu pięciu minut. Więcej szczegółów w artykule.

Zwycięstwo nie przyszło jednak zespołowi z Hamilton łatwo. Początek spotkania należał zdecydowanie do gości z Canberry. Po trzech karnych wykorzystanych przez Christiana Lealiifano Brumbies prowadzili 9:0. Co prawda gospodarze za sprawą Aarona Crudena doprowadzili do remisu w ciągu dziesięciu minut, lecz w 37 minucie Lealiifano przechwycił piłkę i nie dał się dogonić goniącemu go łącznikowi ataku, meldując się po chwili na polu punktowym przeciwnika. Po podwyższeniu Lealiifano na przerwę zawodnicy schodzili przy rezultacie 16:9 dla Australijczyków. Po powrocie z szatni obaj kopacze wymienili po jednym karnym. Gdy w 58 minucie Lealiifano wykorzystał kolejnego karnego wydawało się, że Brumbies są na dobrej drodze ku wygranej. Jednak od tego momentu punktowali już tylko Chiefs. Najpierw piłkę po młynie dyktowanym podniósł Liam Messam, zdobywając przyłożenie, niepodwyższone jednak przez Crudena, a pięć minut dziurę w obronie Brumbies znalazł rezerwowy obrońca Robbie Robinson. Tym razem celnie z podstawki kopnął Cruden, wyprowadzając swój zespół po raz pierwszy na prowadzenie. Chwilę później łącznik ataku Chiefs po raz piąty tego wieczoru wykorzystał karnego, ustalając wynik meczu. Mimo starań gości, nie udało im się odmienić losów spotkania, dzięki czemu Chiefs zdobyli końcowy tytuł. Zawodnikiem meczu został uznany kapitan zwycięzców – Liam Messam.

03.08.2013 r. Hamilton – Waikato Stadium

Chiefs 27:22 ACT Brumbies

Sędziowie: Craig Joubert, Chris Pollock, Garrat Williamson

Chiefs pkt: Aaron Cruden 17 (1pd, 5k), Liam Messam 5 (1P), Robbie Robinson 5 (1P)

Brumbies pkt: Christian Lealiifano 22 (1P, 1pd, 5k)

Chiefs: 15 Gareth Anscombe, 14 Lelia Masaga, 13 Charlie Ngatai, 12 Andrew Horrell, 11 Asaeli Tikoirotuma, 10 Aaron Cruden, 9 Tawera Kerr-Barlow, 8 Matt Vant Leven, 7 Tanerau Latimer, 6 Liam Messam (kpt), 5 Brodie Retallick, 4 Craig Clarke, 3 Ben Tameifuna, 2 Hika Elliot, 1 Toby Smith
Rezerwowi: 16 Rhys Marshall, 17 Ben Afeaki, 18 Michael Fitzgerald, 19 Sam Cane, 20 Augustine Pulu, 21 Bundee Aki, 22 Robbie Robinson
Trener: Dave Rennie

Brumbies: 15 Jesse Mogg, 14 Henry Speight, 13 Tevita Kuridrani, 12 Christian Lealiifano, 11 Clyde Rathbone, 10 Matt Toomua, 9 Nic White, 8 Ben Mowen (kpt), 7 George Smith, 6 Peter Kimlin, 5 Sam Carter, 4 Scott Fardy, 3 Ben Alexander, 2 Stephen Moore, 1 Scott Sio
Rezerwowi: 16 Siliva Siliva, 17 Ruan Smith, 18 Fotu Auelua, 19 Colby Faingaa, 20 Ian Prior, 21 Andrew Smith, 22 Joe Tomane
Trener: Jake White

W barażu o grę w przyszłorocznych rozgrywkach Super Rugby Lions pokonali w dwumeczu Southern Kings. Pierwsze spotkanie Lwy zwyciężyły 26:19. W rewanżu zaś Królowie wygrali 23:18, lecz nie wystarczyło to do pozostania w lidze.