CRUSADERS mistrzami Super 14!!!

Crusaders zwyciężyli 20:12 nad Waratahs i zdobyli siódme w historii mistrzostwo ligi, skupiającej najlepsze zespoły z Nowej Zelandii, Australii i RPA. Tym samym, Waratahs nie zostali pierwszą australijską dryżyną, która zanotowała triumf.

31.05 Christchurch – Jade Stadium

Crusaders 20:12 Waratahs

Crusaders pkt: Carter 15 (4k, 1dg), Tuiali’i 5 (1P)

Waratahs pkt: Turner 10 (2P), Beale 2 (1pd)

Sędziowie: Mark Lawrence, Craig Joubert, Cobus Wessels (wszyscy RPA)

Żółte kartki: Thorn (55 min, Crusaders)

Crusaders: 15 Leon MacDonald, 14 Kade Poki, 13 Casey Laulala, 12 Tim Bateman, 11 Scott Hamilton, 10 Daniel Carter, 9 Andrew Ellis, 8 Mose Tuiali’i, 7 Richard McCaw (kpt), 6 Kieran Read, 5 Ali Williams, 4 Brad Thorn, 3 Greg Somerville, 2 Ti’i Paulo, 1 Wyatt Crockett
Rezerwowi: 16 Steve Fualau, 17 Ben Franks, 18 Reuben Thorne, 19 Nasi Manu, 20 Kahn Fotuali’i, 21 Stephen Brett, 22 Sean Maitland

Waratahs: 15 Sam Norton-Knight, 14 Lachlan Turner, 13 Rob Horne, 12 Tom Carter, 11 Lote Tuqiri, 10 Kurtley Beale, 9 Luke Burgess, 8 Wycliff Palu, 7 Phil Waugh (kpt), 6 Rocky Elsom, 5 Dan Vickerman, 4 Dean Mumm, 3 Al Baxter, 2 Tatafu Polota-Nau, 1 Benn Robinson
Rezerwowi: 16 Adam Freier, 17 Matt Dunning, 18 Will Caldwell, 19 Beau Robinson, 20 Brett Sheehan, 21 Matt Carraro, 22 Timana Tahu

Crusaders potwierdzili swoją dominację w rozgrywkach Super 14. Jednak zwycięstwo nie przyszło im łatwo, gdyż Waratahs, którzy mieli szansę stać się pierwszym australijskim triumfatorem ligi, postawili trudne warunki sześciokrotnym mistrzom. Pojedynek finałowy był świetnym zwieńczeniem sezonu. Był także pożegnalnym meczem trenera gospodarzy Robbiego Deansa, który po 9 latach pracy z Crusaders odchodzi, aby objąć ster szkoleniowca Wallabies. Według pogłosek, jego następcą będzie obecny trener Waratahs – Ewen McKenzie. Pierwsze punkty spotkania zdobył już w 3 minucie Dan Carter, wykorzystując karnego. Ale sytuacja ta zmobilizowała gości do szturmu. Kurtley Beale znakomitym kopem stworzył okazję do przyłożenia Lachlanowi Turnerowi, który skwapliwie z tego skorzystał. Choć podwyższenie Beale’a było nieudane, to Waratahs prowadzili 5:3. Kilkanaście minut później Turner dołożył kolejne przyłożenie po indywidualnej akcji i mądrym kopie zawieszajacym. Beale nie zmarnował szansy na podwyższenie i wynik brzmiał 12:3 dla gości. 26 000 kibiców Jade Stadium zamarło. Jednak dalsze minuty pokazały, jak silną i doświadczoną drużyną są Crusaders. Ich napór na australijczyków był tak silny, że zaczęli oni popełniać błędy, powodując karne. Pierwszej okazji Carter nie wykorzystał, ale w 33 minucie celnie kopnął zmniejszając przewagę Waratahs. Tuż przed przerwą gospodarzom udało się ją zniwelować do jednego oczka. Dobrą akcję zespołową zakończył przyłożeniem Mose Tuiali’i. Choć podwyższenie Cartera było nieudane, to goście już wyraźnie czuli oddech Crusaders na swoich plecach. Tuż po przerwie Carter ponownie kopnął karnego, przywracając prowadzenie nowozelandzkiemu zespołowi. Od tego momentu gra gospodarzy wyraźnie szła ku lepszemu, zaś goscie grali coraz słabiej. Z powodu kontuzji boisko musiał opuścić łącznik ataku Waratahs – Kurtley Beale. W 56 minucie miała miejsce sytuacja, która wywołała wiele kontrowersji. Filar Crusaders – Wyatt Crockett zdobył przyłożenie i gdy tłum zaczął wiwatować, a Carter powoli przygotowywać się do podwyższenia, południowoafrykański sędzia nie uznał piątki ze względu na przewinienie Brada Thorna, który uderzył Dana Vickermana, za co otrzymał żółtą kartkę. Grajacy w przewadze goście ruszyli do ataków, ale nie potrafili znaleźć sposobu na przełamanie szczelnej defensywy Crusaders. W 70 minucie, drop-goal’em, a chwilę później karnym popisał się Can Carter i wiadomym było, która z drużyn zwycięży. Wraz z ostatnim gwizdkiem sędziego zawodnicy i sędziowie zaczęli świętowanie. Mecz potwierdził, że Crusaders są zdecydowanie najlepszą drużyną w historii rozgrywek na południowej półkuli.