Czy Rugby 7 będzie na Olimpiadzie 2016

International Rugby Board (IRB) podjęło kolejną próbę włączenia rugby do programu letnich igrzysk olimpijskich. W Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim złożono stosowną dokumentację zawierającą odpowiedzi na ponad 80 pytań dotyczących historii i tradycji rugby, jej uniwersalności i popularności, wreszcie globalnego rozwoju i profesjonalnego zarządzania co związane jest z pracami nad programem igrzysk w 2016 roku. Jak podkreślają Szef IRB Bernard Lapasset i sekretarz generalny Mike Miller dokumenty wskazują na 7-osobową odmianę rugby jako olbrzymie, międzynarodowe sportowe wydarzenie z doświadczeniem w tak wielkich przedsięwzięciach jak Igrzyska Commonwealthu, Mistrzostwa Azji, czy Igrzyskach Pan Amerykańskie.

Podkreślają też olbrzymie zainteresowanie kibiców (dla przykladu trzydniową rywalizację drużyn podczas Commonwealth Games 2006 śledziło z trybun 150.000 kibiców, a lepszy wynik osiągnęła tylko lekka atletyka) oraz stosunkowo niewielkie „potrzeby” tej odmiany gry: 2-3 dni, brak wymyślnych urządzeń infrastrukturalnych i możliwość rozgrywania turnieju z udziałem 12, 16 lub 20 drużyn męskich i żeńskich. Dodaje się przy tym, że gra w „siódemki” dostarcza wielu korzyści zawodnikom pragnących grać w odmianie 15-osobowej. Jest bardzo szybka przez co wymaga podejmowania szybkich decyzji oraz świetnego posługiwania się piłką. Przez to też jest atrakcyjna dla telewidzów. Czy wszystkie te argumenty przekonają włodzarzy ruchu olimpijskiego przekonamy się w Kopenhadze, gdzie w październiku 2009 roku zapadną ostateczne decyzje co do programu igrzysk w roku 2016.

* Rugby World Cup Limited (RWCL) poinformowała także, że Rosja jako pierwsza złożyła swą kandydaturę na gospodarza Rugby World Cup Sevens 2013 wycofując się jednocześnie z wyścigu o prawo organizacji finałów Pucharu Świata 15 w roku 2015 lub 2019. Wyboru gospodarza Rugby World Cup 2015 i Rugby World Cup 2019 dokona Zarząd IRB na specjalnym posiedzeniu 28 lipca br.

PZRugby