Decyzja o likwidacji Pucharu Świata w Rugby 7 nie jest jeszcze ostateczna.

IRB może zmienić decyzję odnośnie likwidacji Pucharu Świata w Rugby 7 i wprowadzić rozgrywki pomiędzy Igrzyskami Olimpijskim.
 
Zarząd Światowego Rugby zastanawia sie nad pozostawieniem rozgrywek w ramach Pucharu Świata w Rugby 7 i rozgrywaniem zawodów w czasie pomiędzy Igrzyskami Olimpijskimi. Debiut rugby 7 odbędzie się na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 .
Zgodnie z poprzednim planem Puchar Świata w Moskwie miał być ostatnim w tej kategorii rozgrywek, a najważniejszą imprezą w rugby 7 miały pozostać Igrzyska Olimpijskie.

Przewodniczący IRB Bernard Lapasset, obserwując azjatyckie kwalifikacje do imprezy w Moskwie, udzielił wywiadu the South China Morning Post, w którym poinformował o możliwości dalszego rozgrywania Pucharu Świata w Rugby. „Jeśli Igrzyska w Rio będą sukcesem, zastanowimy się nad rozegraniem Pucharu Świata w 2018, pomiędzy Igrzyskami. W chwili obecnej cała nasza uwaga jest skupiona Pucharze Świata w Moskwie i Igrzyskach
w Rio de Janeiro”.

“W tym momencie nie jest jeszcze pewne, czy to będzie ostatni Puchar Świata w Rugby 7. Jesteśmy teraz skoncentrowani na Igrzyskach w 2016 roku a ewentualna organizacja Pucharu Świata Rugby 7 w 2017 roku jest odłożona. Przyszłość Pucharu Świata zależy od wyniku jaki uda się uzyskać w czasie Igrzysk Olimpijskich. Jeśli rozgrywki w Rio de Janeiro okażą się sukcesem, prawdopodobnie kolejne edycje Pucharu Świata również będą rozgrywane”.

Bernard Lapasset powiedział, że IRB próbuje przekonać Międzynarodowy Komitet Olimpijski, o konieczności zwiększenia liczby uczestników rozgrywek rugby oraz wydłużenie czasu gry powyżej 2 dni. Obecnie mężczyźni i kobiety mają rywalizować w 12 drużynowych rozgrywkach, zakończonych wręczeniem złotego medalu w każdej z kategorii.

“Będziemy chcieli przekonać MKOL do rozszerzenia puli do 16 drużyn , a może nawet więcej. Obecnie rozgrywki w każdej dyscyplinie drużynowej, z wyjątkiem piłki nożnej, przewidują udział 12 drużyn. W rywalizacji piłkarskiej uczestniczy 16 drużyn, ale zaczynają się przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich. Jeśli chodzi o rugby chcemy całość turnieju rozgrywać w czasie trwania Igrzysk, najlepiej w ciągu 4 – 5 dni.”

Bernard Lapasset zaapelował również do wszystkich o wystawienie jak najlepszych drużyn w rywalizacji olimpijskiej. „Sukces zostanie wypracowany przez zawodników na boisku. Najważniejsze jest zaprezentować rugby na jak najwyższym poziomie, a to może zagwarantować udział najlepszych zawodników we wszystkich reprezentacjach.”Dodatkowo Anglia, Walia i Szkocja wystąpią jako Wielka Brytania co pozwoli na uczestnictwo innych drużyn.

“O miejsca w finałowych 12 walka dopiero się rozpocznie . Nie jest jeszcze ustalone jaki system kwalifikacji będzie najlepszy, ale z pewnością wykorzystamy HSBC World Sevens Series. Cześć uczestników będzie kwalifikować się z HSBC World Sevens Series, a część
z rozgrywek regionalnych. Z pewnością spotkanie z międzynarodowym Komitetem Olimpijskim w Lozannie pozwoli na ustalenie ostatecznego procesu kwalifikacji.

opracował Rafał M