Dramat w Pretorii dla RPA

Wczorajszy mecz na długo pozostanie w pamięci wszystkich fanów rugby, którzy byli świadkami
tego widowiska. Piękne, emocjonujące i dramatyczne show, jakie stworzyli nam wczoraj gracze obu drużyn było najlepszą reklamą rugby jaką można sobie wyobrazić, a jednocześnie pokazało, jak ważnym wydarzeniem w świecie rugby są Toune Lions.
Rzut karny Morne Steyn’a w doliczonym czasie gry dał reprezentacji RPA drugie zwycięstwo nad British and Irish Lions, a jednocześnie zwycięstwo w trójmeczu, czego nie udało się dokonać RPA podczas ostatniej potyczki obu zespołów 12 lat temu!

Mecz rozpoczął się od zdecydowanych ataków Lwów. Ich dominacja w I połowie była wręcz miażdżąca (72% posiadana piłki!). We wszystkich elementach gry Lwy zdecydowanie dominowały nad RPA. Łącznik ataku
Stephen Jones przyćmił gwiazdę gospodarzy Ruana Pienaar’a. Obrońca Rob Kearney „czyścił” wszystko w obronie oraz świetnie wyprowadzał ataki. Para Roberts-O’Driscoll co chwilę siała popłoch w szeregach obrony RPA. Simon Shaw wygrywał w powietrzu z Victorem Matfield’em, a filarzy Jenkins i Adam Jones dominowali w młynie. Nawet niezawodny Tendai Bestia Mtawarira przegrywał wszystkie młyny z A.Jonesem.
Lwy prowadziły już nawet 16:5. w ostatniej minucie I połowy Francois Steyn skutecznie wykonał rzut karny z 55 metrów!!! zmniejszając prowadzenie gości do przerwy 16:8.

Druga połowa rozpoczęła się od lekkiej przewagi gospodarzy. Lwy jednak wciąż kontrolowały to co dzieje się na boisku i wydawało się, że nic nie jest w stanie odebrać im zwycięstwa w tym meczu.
Niestety dla wyspiarzy na drodze do ich sukcesu stanęła plaga kontuzji.
W 45min. boisko musiał opuścić filar Jenkins, a minutę później „ten co zatrzymał Bestię” Adam Jones. Tak więc na 34 minuty przed końcem goście zostali bez nominalnych filarów, a przewaga Mistrzów Świata zaczęła powoli rosnąć. 15 minut później kolejne pechowe kontuzje wyeliminowały z gry dwóch najlepszych atakujących Robertsa i O’Driscoll’a, a 2 minuty później Davida Wallace’a! Tak wię przez prawie 20min. zespół Lwów musiał radzić sobie bez 5 najlepszych tego dnia graczy! Od tego momentu dominacja RPA była już bardzo wyraźna.
Na domiar złego od kilku minut na boisku przebywał już Morne Steyne (wschodząca gwiazda Bulls, najlepszy łącznik ataku i najlepiej punktujący Super 14 w tym sezonie), który zastąpił najsłabszego w drużynie gospodarzy Pienaara.
Przewagę gospodarzy przypieczętowali przyłożeniami Bryan Habana i Jaque Fourie. Na 5min. przed końcem gospodarze objęli po raz pierwszy tego dnia prowadzenie 25:22.
Wydawało się, że już po meczu ale rozbite kontuzjami Lwy wciąż walczyły i niesamowity tego popołudnia Stephan Jones zdobył 3 punkty z karnego na 3 minuty przed końcem, wyrównując na 25:25.
Gdy wydawało się, że takim wynikiem zakończy się mecz, w 80minucie O’Gara w bardzo głupi i niepotrzebny sposób faulował du Preez’a za co sędzia podyktował karny dla gospodarzy. Odległość była spora (ok 58metrów!), ale Morne Steyn nie zawiódł kibiców i pokazał, że nawet z własnej połowy jest w stanie zdobyć punkty, które dały zwycięstwo RPA i przypieczętowały ich wygraną w trójmeczu.

RPA-

15 Frans Steyn, 14 JP Pietersen, 13 Adi Jacobs, 12 Jean de Villiers, 11 Bryan Habana, 10 Ruan Pienaar, 9 Fourie du Preez, 8 Pierre Spies, 7 Juan Smith, 6 Schalk Burger, 5 Victor Matfield, 4 Bakkies Botha, 3 John Smit, 2 Bismarck du Plessis, 1 Tendai Mtawarira.

Rezerwowi: 16 Chiliboy Ralepelle, 17 Deon Carstens, 18 Andries Bekker, 19 Danie Rossouw, 20 Heinrich Brüssow, 21 Jaque Fourie, 22 Morné Steyn.

British and Irish Lions-
15 Rob Kearney, 14 Tommy Bowe, 13 Brian O’Driscoll, 12 Jamie Roberts, 11 Luke Fitzgerald, 10 Stephen Jones, 9 Mike Phillips, 8 Jamie Heaslip, 7 David Wallace, 6 Tom Croft, 5 Paul O’Connell, 4 Simon Shaw, 3 Adam Jones, 2 Matthew Rees, 1 Gethin Jenkins.

Rezerwowi: 16 Andrew Sheridan, 17 Ross Ford, 18 Alun Wyn Jones, 19 Martyn Williams, 20 Harry Ellis, 21 Ronan O’Gara, 22 Shane Williams

W następną sobotę ostatni mecz RPA-Lions, który będzie zarazem ostatnim dla Lwów podczas tegorocznego tourne.

Poniższe zdjęcia udostępnione przez Sky Sports TV…