„Drewniana łyżka” dla Szkotów

W pierwszym sobotnim meczu w Rzymie spotkały się drużyny Włoch i Szkocji. Stawką była drewniana łyżka, czyli „trofeum” dla najgorszego zespołu turnieju.

Szkoci znowu zawiedli, było to chyba ich najsłabsze spotkanie w tegorocznej edycji Pucharu Sześciu Narodów, natomiast Włosi odnieśli pierwsze zwycięstwo pod wodzą trenera Brunela.
Pierwsza połowa to dość wyrównana gra i remis 3-3. Druga odsłona zaczęła się od ataków gospodarzy. Włosi starali się wykorzystać grę w przewadze ( pod koniec pierwszej połowy żółtą kartkę zobaczył Nick de Luca), co udało im się w 43 minucie. Przyłożenie zdobył występujący na co dzień w Aironi Venditti. Włosi nie pozwolili wyrwać sobie zwycięstwa już do końca spotkania, pomimo desperackich prób Szkotów.
Trener Brunel może być zadowolony z postawy swoich zawodników. Włosi pokazali się z niezłej strony w meczach z Anglią i Walią, być może w końcu doczekali się dobrych skrzydłowych, wciąż jednak ich bolączką pozostaje brak dobrego kopacza.
Występ Szkotów w Pucharze Sześciu Narodów trzeba uznać za kompromitacje. Ostatni raz przegrali wszystkie mecze w 2004 roku, co prawda pojawiło się kilku ciekawych graczy ( Hogg, Morrison, Laidlaw), ale Robinsonowi brakuje klasowych zawodników, może z wyjątkiem Maxa Evansa i Richiego Graya. W najbliższych tygodniach okaże się czy trener Robinson zachowa posadę, choć szczerze w to wątpię.
W ostatnim sobotnim meczu Anglicy zmierzyli się na Twickenham z Irlandią. W ostatnich 6 potyczkach w Pucharze Sześciu Narodów synowie Albionu triumfowali tylko jeden raz, w 2008 roku.
Tym razem nie dali gościom żadnych szans wygrywając 30-9. O zwycięstwie przesądziła nie tylko dobra skuteczność wyrastającego na gwiazdę łącznika ataku Farrella, ale przede wszystkim świetna gra młyna. Pierwsza połowa zakończyła się niskim prowadzeniem Anglików 9-6, jednak w drugiej odsłonie gospodarze nie pozostawili złudzeń, która drużyna była tego dnia lepsza. Dwa przyłożenia ( karne oraz Bena Youngsa) wystarczyły na słabych Irlandczyków. Trener Lancaster może być zadowolony z postawy swojej drużyny w całym turnieju, i prawdopodobnie będzie kontynuować pracę z reprezentacją Anglii, choć miał zostać na stanowisku jedynie do kwietnia.
Irlandczycy mieli przebłyski dobrej gry w spotkaniach z Francją i Szkocją, byli bliscy pokonania Walijczyków, jednak muszą uznać turniej za nieudany.

Szkocja Włoch 13-6 ( 3-3)

Punkty dla Włoch: Venditti 5 ( 1 p ), Burton 5 ( 1 dg, 1 pd), Bergamasco 3 ( 1 k )
Punkty dla Szkocji: Laidlaw 6 ( 2 k )

Anglia Szkocja 30-9 ( 9-6 )

Punkty dla Anglii: Farrell 20 ( 6 k, 1 pd ), Youngs 5 ( 1 p )
Punkty dla Irlandii: Sexton 9 ( 3 k )