Droga tolerancji w rugby

Nigel Owens, jeden z czołowych sędziów światowego rugby, który w 2007 roku ujawnił swoją odmienną orientację seksualną, opowiada o tolerancji i szacunku, z jakimi spotyka się w świecie rugby.

Owens, który sędziował finał ostatniego pucharu świata w rugby, zdecydował się po latach wątpliwości na ujawnienie swojej orientacji w 2007 roku. Przed finałem Pucharu Świata odbyła się premiera programu BBC, w którym Nigel Owens opowiada m.in. o próbie samobójczej, jaką podjął w związku z brakiem akceptacji samego siebie.

Po zakończonym spotkaniu finałowym RWC 2015, w którym Nowa Zelandia zwyciężyła Australię 34-17, Australijczyk David Pocock oraz rwacz Nowej Zelandii Jerome Kaino byli jednymi z pierwszych zawodników, którzy podziękowali Owensowi za poprowadzenie meczu.

Nigel Owens nawet jeśli odnotowuje przejawy niechęci związanej z jego osobą i tym kim jest, nigdy nie przestał wierzyć w rugby i w ludzi, którzy tworzą całą społeczność rugby. Pojedyncze przypadki nie zmieniają faktu, że praca jaką Owens wkłada w rugby, spotyka się z podziwem i uznaniem wśród ogromnej większości ludzi rugby.

Nigel Owens czynnie wspiera Samaritans Cymru, organizację która na terenie Walii zajmuje się pomocą dla ludzi z problemami psychicznymi oraz przeciwdziałaniem samobójstwom. W 2015 roku Samarytanie odebrali około 175 tysięcy telefonów z prośbą o pomoc.

Na podstawie RTE.IT

Muszak