Dynamiczny wzrost popularności rugby w Japonii.

Bardzo dobry występ reprezentacji Japonii podczas ostatniego Pucharu Świata, przełożył się na dynamiczny wzrost zainteresowania rugby oraz otworzył możliwość wejścia do środków masowego przekazu na niespotykanym wcześniej poziomie.

Kapitan reprezentacji Japonii Michael Leitch oraz obrońca Ayumu Goromaru uzyskali status celebrytów, którzy wszędzie spotykają się z zainteresowaniem fanów. Goromaru pojawia się regularnie w programach telewizyjnych i kolorowych magazynach, a jego imieniem nazwano żyrafę w zoo. Karne Hesketh zdobywca zwycięskiego przyłożenia w meczu z RPA został na jeden dzień honorowym szefem policji w prawie półtoramilionowym mieście Fukuoka.

Wzrost zainteresowania rugby przełożył się w Japonii na zwiększenie frekwencji na meczach ligowych. W ostatnio rozegranym meczu pomiędzy Kintetsu Liners a Panasonic Wild Knights frekwencja wyniosła ponad dziesięć tysięcy widzów, kiedy wcześniej nie przekraczała poziomu około czterech tysięcy.

Największą zmianę można zauważyć w liczbie transmisji telewizyjnych. Wcześniej rugby było sportem dostępnym przeważnie w telewizjach kablowych. Obecnie gości w głównych kanałach telewizyjnych i nie tylko w formie transmisji meczów, ale również w programach rozrywkowych i publicystycznych. Zwycięstwo w meczu z RPA spowodowało, że transmisje z RWC 2015 przeniosły się do stacji telewizyjnych o zasięgu ogólnokrajowym, a mecz ze Szkocją obejrzało dwadzieścia pięć milionów widzów.

Największym uwielbieniem fanów cieszy się pochodzący z Japonii Ayumu Goromaru zdobywca dwudziestu czterech punktów w meczu przeciwko RPA. Oprócz gigantycznych bilbordów z jego podobizną w Tokio i Jokohamie, zwiększonej adoracji wiernych została poddana figura Buddy w świątyni w Gifu. Posąg Buddy przypomina postać Goromaru koncentrującego się przed wykonaniem kopnięcia na słupy, a liczba odwiedzin świątyni zwiększyła się o 300%.

Obecna sytuacja najbardziej cieszy władze japońskiego rugby, które mają nadzieje, że już wkrótce rugby w Japonii osiągnie status porównywalny do baseballu i piłki nożnej, najbardziej popularnych sportów na wyspach japońskich.

Na podstawie Herald.nz

Muszak