EDF Energy Cup

Podobnie jak w zeszłym roku, także i teraz w finale pucharu EDF Energy wystąpią zespoły Leicester Tigers oraz Ospreys. W pierwszym z półfinałów, Tygrysy po świetnym spotkaniu pokonali London Wasps. W drugim zaś Ospreys, naszpikowane zdobywcami Pucharu Sześciu Narodów, zwyciężyli Saracens. Finał już w sobotę na Millenium Stadium w Cardiff.

London Wasps 24:34 Leicester Tigers

Wasps pkt: Cipriani 12 (2P, 1pd), Sackey 10 (2P), Walder 2 (1pd)

Leicester pkt: Goode 19 (1P, 4pd, 2k), Rabeni 5 (1P), Hipkiss 5 (1P), Castrogiovanni 5 (1P)

Mecz ten miał wielu bohaterów, z których najjaśniej świeciły gwiazdy byłego reprezentanta Anglii Dana Hipkissa oraz genialnego łącznika ataku Andy’ego Goode’a. Jednak także jego vis-a-vis Danny Cipriani zaprezentował się fenomenalnie, będąc podobnie jak jego kolega z drużyny – Paul Sackey, autorem dwóch przyłożeń. Formę z rozgrywek o Puchar Sześciu Narodów potwierdził filar Leicester i zdobywca ostatniego przyłożenia – Martin Castrogiovanni. Mecz był bardzo emocjonujący i trzymał kibiców w napięciu do samego końća. Najbardziej efektowną akcją tej potyczki był 80-metrowy rajd Hipkissa, zakończony przyłożeniem.

Saracens 3:30 Ospreys

Saracens pkt: Jackson 3 (1k)

Ospreys pkt: S.Williams 10 (2P), Hook 10 (2pd, 2k), Henson 5 (1P), Tiatia 5 (1P)

Ospreys, w barwach których wystąpiło 13 zawodników, cieszących się przed tygodniem ze zdobycia Wielkiego Szlema, od początku do końca kontrolowali przebieg spotkania. Za najlepszego zawodnika fachowcy uznali Gavina Hensona – czujnego w defensywie oraz dynamicznego w ofensywie. W samych superlatywach można się ponadto wypowiadać o grze niesamowicie skutecznego Shane’a Williamsa oraz Jamesa Hooka. Saracens przez cały mecz próbowali odmienić losy spotkania, ale nie byli w stanie przejść świetnej obrony Walijczyków. Największe zagrożenie dla Opsreys stwarzał najlepszy w barwach Saracens Brent Russell. Forma Walijczyków sprawia, że finał rozgrywek zapowiada się bardzo ciekawie i nie stawia ich na straconej pozycji na wzięcie rewanżu na Leicester za zeszłoroczny pojedynek w finale tego pucharu.