Finał Orlikowej Ligi Mistrzów Rugby Tag

Przy pięknej słonecznej pogodzie odbył się finał Orlikowej Ligi Mistrzów w rugby. Na plac gry pierwsi wyszli przedstawiciele szkół podstawowych. W pojedynkach „każdy z każdym” najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 z Ozorkowa tak naprawdę członkowie Klubu Marlin Ozorków trenujący od 5 lat rugby. Zaprezentowali urozmaiconą i ciekawą grę, pokazując pozostałym uczestnikom, że można fajnie bawić się w rugby, że zespół jest tak naprawdę sprawą najważniejszą. Składne akcje, dokładne podania, bieganie i szukanie gry to elementy wyuczone, ale będące urodą gry w rugby tag.

ORLIKOWA LIGA MISTRZÓW RUGBY TAG 2012
Szkoły podstawowe
I miejsce SP Nr 5 w Ozorkowie
Szkoły gimnazjalne
I miejsce Gimnazjum Nr 3 w Zduńskiej Woli

Pozostałe zespoły mimo stawiania mocnego oporu nie były w stanie zagrozić Ozorkowianom. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 139 z Łodzi, szkoła w której nauczyciel wychowania fizycznego Jakub Grzegorczyk wprowadził rugby jako stały element lekcji. Tu również widać efekty pracy. Trenujący od roku i uczestniczący w różnych turniejach szkolnych zawodnicy pokazali interesującą grę z postawieniem na dwóch liderów zespołu, ale jeszcze dość często zdarzało popełnianie błędów w decydujących akcjach. Niemniej srebrne medale to duży sukces uczniów z łódzkich Stoków. Trzecie miejsce Szkoły Podstawowej nr 3 z Łowicza to efekt wysokiej wygranej ze Szkołą Podstawową nr 1 z Poddębic (6:2). Obydwa zespoły postawiły na indywidualne zagrania i to było za mało by pokonać faworytów. Występ w finale Ligi był na pewno dużym przeżyciem dla zawodników, którzy tak naprawdę dopiero poznają rugby. Ale może stanie się tak, że naśladując zwycięzcę ze szkół gimnazjalnych Gimnazjum nr 3 Zduńska Wola już za rok usłyszymy o rugbistach z Łowicza czy Poddębic zdobywających złoto w Orlikowej Lidze.

Bo właśnie gimnazjaliści ze zduńskowolskiej 3 pokazali jak zrobić wyjątkowe postępy w grze. W ubiegłym roku grali jako debiutanci w tym okazali się najlepsi pozostawiając w pobitym polu „rugbowe” gimnazja nr 18 i 10 z Łodzi oraz zespół z Błędowa. Ci ostatni zresztą pokonali również łódzkie zespoły grą indywidualną, ale z bardzo szybkimi kontratakami. Tak więc faworyzowane zespoły w których występowali trenujący na co dzień rugbiści nie dały rady żywiołowej i dość spontanicznej grze.

Końcowa kolejność w obu kategoriach wiekowych pokazuje, że rugby tag może być doskonałą okazją do szukania talentów do gry nie tylko przy już istniejących drużynach. Pokazuje, iż z systemu rozgrywek szkolnych należy czerpać korzyści i proponować treningi nie tylko najzdolniejszym, ale i najbardziej przydatnym w rugby. Młodzież zachęcona do zabawy w rugby może okazać się w przyszłości dobrymi zawodnikami.

Bardzo pozytywnie wypowiadali się o rozgrywkach przedstawiciele władz województwa. Wręczając nagrody i upominki dla wszystkich uczestników turnieju finałowego Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień życzył im sukcesów, ale jednocześnie zaprosił do kontynuowania przygody z rugby i zaprosił do spotkania na Orlikach w 2013 roku. Miejmy nadzieję, że w następnej Orlikowej Lidze Mistrzów w rugby wystartują zespoły z innych miast województwa zgodnie z hasłem „rugby tag –tak to takie proste”.

Dużą radość uczestnikom sprawiły również zespoły juniorów Budowlanych Łódź i Orkana Sochaczew. W pokazowym meczu rugby „7” zaprezentowali typowe dla tej dyscypliny elementy gry. Szarże, młyny i wynoszenie w aucie były oklaskiwane przez wszystkich, ale najwięcej braw zbierali zawodnicy popisujący się długimi, szybkimi podaniami na całą szerokość niemałego przecież Orlika.

Na koniec słowa podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli zorganizować Ligę. Wszak sprawa nie była łatwa jak na rozgrywki rugby w Polsce. Wystartowało 49 ekip z 56 zgłoszonych w pierwszym etapie rozgrywek. Zduńska Wola, Zgierz, Ozorków, Poddębice, Pęczniew, Niemysłów, Bałdrzychów, Łowicz, Błędów i Łódź to miejscowości, w których rugby nie będzie już nowością podczas zajęć wychowania fizycznego. A być może o niektórych zawodnikach z tych drużyn już wkrótce usłyszymy.
Ponad 600 uczestników w tym roku, podobna liczba w roku ubiegłym to musi przynieść wymierny efekt w naborze do sekcji. Taką szansę powinni wykorzystać trenerzy i działacze wszystkich klubów rugby w województwie łódzkim.

ORLIKOWA LIGA MISTRZÓW RUGBY TAG 2012
ORLIK przy SP 3 w Łowiczu ul. Grunwaldzka 9
Finał Szkół Podstawowych

Uczestnicy
1. SP Nr 139 w Łodzi
2. SP Nr 5 w Ozorkowie
3. SP Nr 1 w Poddębicach
4. SP Nr 3 w Łowiczu
Mecze:
1. SP. Nr 139 Łódź – SP. Nr 3 Łowicz 4 : 1
2. SP. Nr 5 Ozorków – SP. Nr 1 Poddębice 6 : 1
3. SP. Nr 3 Łowicz – SP. Nr 1 Poddębice 6 : 2
4. SP. Nr 139 Łódź – SP. Nr 5 Ozorków 0 : 2
5. SP. Nr 5 Ozorków – SP. Nr 3 Łowicz 2 : 0
6. SP. Nr 1 Poddębice- SP. Nr 139 Łódź 2 : 5

TABELA KOŃCOWA:
I miejsce SP Nr 5 w Ozorkowie – 9 pkt
II miejsce SP Nr 139 w Łodzi – 7 pkt
III miejsce SP Nr 3 w Łowiczu – 5 pkt
IV miejsce SP Nr 1 w Poddębicach- 3 pkt

Zdobywcy punktów:
Szymon Konwaluk SP 5 Ozorków – 5 punktów.
Przemek Kochanek SP 3 Łowicz – 4 punkty
Mateusz Kotlarski SP 3 Łowicz, Jakub Gołygowski SP 1 Poddębice, Adrian Lisowski SP 139 Łódź – po 3 punkty.
Jakub Szmajewski SP 5 Ozorków, Jakub Głowacki SP 5 Ozorków,Oskar Pióro SP 139 Łódź – zdobyli po 2 punkty.
Jakub Jaruszewicz SP 1 Poddębice, Hubert Olborski SP 139, Adam Jarzyński SP 139, Kacper Alama SP139 – zdobyli po 1 punkcie.

Finał Szkół Gimnazjalnych

Uczestnicy
1. Gimnazjum Nr 18 w Łodzi
2. Gimnazjum Nr 10 w Łodzi
3. Gimnazjum Nr 3 w Zduńskiej Woli
4. Gimnazjum Nr 1 w Błędowie
Mecze:
1. Gim. Nr 18 Łódź – Gim. Nr 1 Błędów 4 : 6
2. Gim. Nr 10 Łódź – Gim. Nr 3 Zd.Wola 2 : 3
3. Gim. Nr 1 Błędów – Gim. Nr 3 Zd.Wola 1 : 3
4. Gim. Nr 18 Łódź – Gim. Nr 10 Łódź 2 : 5
5. Gim. Nr 10 Łódź – Gim. Nr 1 Błędów 2 : 4
6. Gim. Nr 3 Zd.Wola – Gim. Nr 18 Łódź 7 : 5

TABELA KOŃCOWA:
I miejsce Gimnazjum Nr 3 w Zduńskiej Woli – 9 pkt
II miejsce Gimnazjum Nr 1 w Błędowie – 7 pkt
III miejsce Gimnazjum Nr 10 w Łodzi – 5 pkt
IV miejsce Gimnazjum Nr 18 w Łodzi – 3 pkt

Zdobywcy punktów:
Filip Juszczak Gim.Nr 3 Zd.Wola – 5 punktów.
Bartosz Pustkowski Gim.Nr 18 Łódź – 4 punkty
Michał Matyszewski Gim.Błędów,Oskar Giernat Gim.18 Łódź, Mateusz Bośko Gim.3 Zd.Wola – po 3 punkty.
Dominik Szczepanek Gim.Błędów, Kacper Olejniczak Gim 18,Dawid Dąbrowski,Artur Sienkiewicz i Adam Miłek Gim.10 Łódź, Jakub Pilarski i Dawid Szubański Gim 3 Zd.Wola – zdobyli po 2 punkty.
Mateusz Miazek i Kamil Lenarczyk Gim Błędów,Cezary Plesiński Gim.18 Łódź, Igor Sadowski i Mateusz Gajek Gim.10 Łódź, Jakub Zuchliński Gim3 Zd.Wola zdobyli po 1 punkcie.

Zbigniew Jurzysta