GRACZE STADE TOULOUSAIN MISTRZAMI FRANCJI!!!

Po raz 18-ty w historii tytuł Mistrzów Francji trafił w ręce najbardziej utytułowanego zespołu z kraju nad Sekwaną – Stade Toulousain. W decdującym pojedynku, z występującymi po raz pierwszy w finale graczami Montpellier, kibice zobaczyli tylko jedno przyłożenie. Zdobył je skrzydłowy Montpellier – Timoci Nagusa. Nie wystarczyło to jednak do odniesienia wygranej nad Tuluzą, dla której punkty zdobywali wyłącznie kopacze – David Skrela i Nicolas Bezy. Ostateczny rezultat to 15:10 dla podopiecznych Guy Novcsa. Szczegóły w artykule.

Pojedynek na Stade de France było niczym starcie Dawida z Goliatem. Tuluza przystępowała do tego spotkania na 17-krotny mistrz Francji, zaś dla Montpellier występ w finale był największym sukcesem w historii klubu. Jednak, w przeciwieństwie do biblijnej opowieści, tym razem wygrali giganci. O ile jednak wygrana faworyzowanej Tuluzy nie jest zbyt dużym zaskoczeniem, to okoliczności, w jakich odnieśli oni zwycięstwo stanowią już niespodziankę. Po raz pierwszy bowiem Tuluza wyszła na prowadzenie w 71 minucie. Wcześniej górą byli podpieczni Fabiena Galthie. Pierwsze punkty tego spotkania zdobył Timoci Nagusa. Skrzydłowy Montpellier złapał uprzednio kopniętą przez siebie piłkę, a następnie uniknął szarży Cedrica Heymansa i „zameldował się” na polu punktowym przeciwników. Problemów z podwyższeniem nie miał Martin Bustos Moyano. Zdobywca „piątki” pięć minut przed przerwą otrzymał żółtą kartkę za celowe zbicie piłki przy ataku rywala. David Skrela zniwelował stratę Tuluzy, wykorzystując, podyktowanego za to przewinienie, karnego, ustalając w ten sposób rezultat pierwszej części meczu. Tuz po powrocie zawodników z szatni Francois Trinh-Duc zdobył kolejne trzy oczka, kopiąc udanie drop-goal’a. Sympatycy Tuluzie zaczęli się więc obawiać o końcowy wynik. Trzeba przyznać, że podopieczni Guy Novcsa byli sami sobie winni, popełnili sporo błędów przy grze ręką, a także chybili za sprawą Skreli przy trzech kopach na bramkę. Łącznik ataku Tuluzy zrehabilitował się jednak, wykorzystując dwa karne, zbliżając swój zespół na punkt. W 68 minucie Skrelę zastąpił Nicolas Bezy. Jak się później miało okazać to właśnie 21-latek okazał się mieć decydujący wpływ na końcowy wynik. Najpierw, w 71 minucie kopnął karnego, dając pierwsze w meczu prowadzenie dla swojej drużyny, a następnie pięć minut przed końcem skopiował swój wyczyn, ustalając ostatecznie rezultat. 18 triumf Tuluzy stał się faktem. Należy oddać chwałę zawodnikom Montpellier, którzy świetnie prezentowali się w tym sezonie. Warto ponadto dodać, że kapitan niebieskich Fulgence Oueadraogo grał przez 67 minut ze złamaną ręką!