Gruzin Merab Gabunia najlepszym rugbistą 2008 roku

Krzysztof Folc, Merab Gabunia i Grzegorz Michalik najlepsi w roku 2008. Obradujący wczoraj Zarząd Związku wybrał wczoraj najlepszych w kategorii: trener, zawodnik i sędzia roku 2008. Przy wyborze odstąpiono od stosowanego ostatnio podziału na odmiany 15 i 7 osobowe i ponownie wybrano po prostu najlepszych w naszej dyscyplinie, którym na wniosek pomorskiego Rugby Barbarians Polska od tego roku przyznawana będzie specjalna nagroda „Husar”.

W kategorii trener roku najwięcej głosów uzyskał szkoleniowiec mistrza Polski i reprezentacji siódemek – Krzysztof Folc, wyprzedzając trenera kadry seniorów Tomasza Putrę i trenera ligowego mistrza jesieni Andrzeja Kozaka. Wśród zawodników spośród 5 zgłoszonych najwięcej zwolenników znalazła kandydatura gruzińskiego wiązacza Folc AZS AWF Warszawa – Meraba Gabuni, który wyprzedził Jurija Buhałę, Łukasza Szostka, Mariusza Motyla i Grzegorza Falka, natomiast wśród sędziów po raz czwarty z rzędu najwięcej zwolenników miał Grzegorz Michalik, który wyprzedził Marcina Zeszutka i Tomasza Jarowicza.
Ponadto Zarząd przyznał kilka wyróżnień. Honorowego „Husara” postanowiono przyznać za całokształt pracy dla rugby panu Ryszardowi Wiejskiemu, wyróżnienie dla K.S. Budowlani Łódź za wzorową organizację jesiennego meczu reprezentacji z Ukrainą, Grzegorza Falka wyróżniono za tegoroczne występy w lidze i reprezentacji, RC Koszalin za systematyczny rozwój i wreszcie Mariusza Motyla za świetne występy w reprezentacji 7-ek.
Na posiedzeniu zapadło też szereg innych ważnych decyzji. Między innymi postanowiono w drodze konkursu wyłonić etatowego trenera kadr młodzieżowych, który odpowiadałby za reprezentacje do lat 17, 18 i 19, zmienić system opłat za licencje zawodnicze na taki, który premiował będzie kluby prowadzące szkolenie w jak największej liczbie kategorii wiekowych oraz dokonano podziału miejsc w kadrach wojewódzkich na rok 2009. Szczegółowe zasady wyboru etatowego trenera rugby młodzieżowego oraz opłat licencyjnych obowiązujących od sezonu 2009/2010 zostaną przedstawione podczas grudniowego spotkania trenerów w Gdańsku (12-14 grudnia) i zamieszczone na stronie internetowej Związku w drugiej połowie miesiąca, natomiast przyjęty podział miejsc w kadrach wojewódzkich na rok 2009 wygląda następująco: województwo mazowieckie 35 (bez zmian), województwo pomorskie 28 (+1), województwo lubelskie 17 (b.z.), województwo łódzkie 16 (+1), województwo wielkopolskie 15 (b.z.), województwo śląskie 6 (-2), województwo małopolskie 3 (b.z.).

PZRugby