Guinness Premiership – 4 kolejka

Po czwartej serii gier mamy już tylko jeden niepokonany zespół. Jest to drużyna Saracens, która pokonała Gloucester. W szlagierze tej kolejki London Irish pokonali Wasps. Wśród rezultatów czwartej serii gier padły dwa remisy. Nadal bez wygranych są Newcastle (3 remisy w 4 meczach!), Harlequins oraz beniaminek z Leeds, którzy ulegli Świętym. W innym spotkaniu Worcester pokonali Sale.

Newcastle Falcons 17:17 Harlequins

Newcastle pkt: Jimmy Gopperth 7 (2pd, 1k), Tane Tu’ipulotu 5 (1P), Tim Swinson 5 (1P)

Harlequins pkt: Nick Evans 12 (4k), Ugo Monye 5 (1P)

Żółta kartka: Rob Vickers (Newcastle – 75 min)

Pomimo prowadzenia 14:3 do przerwy Sokołom nie udało się odnieść wygranej nad Harlequins. Kibice mogli w tym meczu zobaczyć dwa zespoły gości. W pierwszej odsłonie gracze gości wyglądali jak drużyna z początku sezonu, gdy morale zespołu po aferze z krwią było na niskim poziomie. W drugiej części Harlequins zaprezentowali się jednak dużo lepiej. Pierwsza połowa to dwa przyłożenia dla gospodarzy autorstwa Tu’ipulotu i Swinsona, oba udanie podwyższył Gopperth. Bardzo dużą rolę przy tych akcjach odegrał łącznik młyna Newcastle – Micky Young. Dla gości jedyne punkty zaliczył Evans. Po przerwie Wynik był odwrotny. Goście po kopach Evansa i przyłożeniu Monye doprowadzili do remisu. To już trzeci remis Newcastle w czwartym spotkaniu! Rezultat ten oznacza, że oba zespoły są nadal bez wygranej w tym sezonie.

Bath 20:20 Leicester Tigers

Bath pkt: Nicky Little 15 (5k), Matt Banahan 5 (1P)

Leicester pkt: Jeremy Staunton 10 (2pd, 2k), Mefin Davies 5 (1P), Dan Hipkiss 5 (1P)

Żółta kartka: Nicky Little (Bath – 50 min)

Pomimo zdobycia pierwszego przyłożenia w tym sezonie Tygrysom nie udało się odnieść wygranej, choć do niej było blisko. Gdy w 74 minucie Dan Hipkiss zdobył piękne przyłożenie, a Staunton udanie podwyższył, wydawało się, że goście wygrają. Jednak trzy minuty przed końcem Nicky Little kopnął karnego czym doprowadził do remisu. W pierwszej odsłonie mieliśmy karne obu łączników ataku oraz wspomniane wcześniej przyłożenie dla Leicester. 274-minutową niemoc Tygrysów zakończył młynarz Mefin Davies. Na „piątkę” Tygrysów szybko odpowiedział „wieżowiec” Banahan. Do przerwy Bath prowadziło 14:13. Po końcowym gwizdku rezultat był remisowy.

Northampton Saints 30:10 Leeds Carnegie

Saints pkt: Shane Geraghty 12 (1P, 2pd, 1k), John Clarke 10 (2P), Chris Ashton 5 (1P), Bruce Reihana 3 (1k)

Leeds pkt: Ceiron Thomas 8 (1P, 1k), Henry Paul 2 (1pd)

Pojedynek w Northampton wykreował poważnego kandydata do gry w podstawowym składzie reprezentacji Anglii na jesienne gry. Mowa o świetnym łączniku ataku – Shane Geraghtym. 23-letni zawodnik, który przyszedł przed sezonem z London Irish świetnie kierował grą Świętych. Sam zdobył przyłożenie, nakopał 7 punktów, a także wykreował dwa przyłożenia Johna Clarke’a. Dzięki temu Święci zapisali na swym koncie 5 punktów i w tabeli są już na trzecim miejscu. Beniaminek z Leeds ciągle czeka na pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Optymizmem ich kibiców może napawać gra graczy Leeds w pierwszym kwadransie. To oni prowadzili grę, mając okazję na duże prowadzenie, jednak Thomas wykorzystał tylko jednego na trzy karne. Od dwudziestej minuty stroną przeważającą byli już jednak gospodarze.

Worcester Warriors 24:18 Sale Sharks

Worcester pkt: Willie Walker 14 (1pd, 3k, 1dg), Miles Benjamin 5 (1P), Marcel Garvey 5 (1P)

Sale pkt: Lee Thomas 6 (1k, 1dg), Chris Bell 5 (1P), Matthew Tait 5 (1P), Richard Wigglesworth 2 (1pd)

Gracze Worcester w każdej kolejce potwierdzają, że przedsezonowe głosy skazujące ich na spadek okazały się błędne. Tym razem pokonali słabszych ostatnio Rekinów. O zwycięstwie Worcester zadecydowały świetnie początki obu części gry, w których Wojownicy zdobywali przyłożenia. Sale atakowało, jednak świetnie funkcjonowała defensywa gospodarzy. Graczem, który wyróżniał się wśród Rekinów był zdecydowanie Matthew Tait – autor jednego z przyłożeń. Pomimo jego starań, Wojownicy prowadzili niezagrożenie. Goście wywalczyli jedynie bonusowy punkt, dzięki dropowi Lee Thomasa w ostatniej minucie meczu.

London Irish 28:16 London Wasps

Irish pkt: Ryan Lamb 15 (4k, 1dg), Salosi Tagicakibau 10 (2P), Peter Hewat 3 (1dg)

Wasps pkt: Danny Cipriani 11 (1pd, 3k), karna piątka

Żółte kartki: Richard Birkett (Wasps – 30 min), Adam Thompstone (Irish – 45 min)

Spotkanie na Madejski Stadium było najciekawiej zapowiadającym się pojedynkiem tej serii gier. Ciężko było wskazać faworyta, gdyż naprzeciw siebie stawały: najskuteczniejsza drużyna ligi oraz niepokonany dotąd lider. Bohaterem spotkania okazał się skrzydłowy z Samoa – Salosi Tagicakibau, który zdobył dla Irish dwa przyłożenia i dołączył do Toma Varndella – lidea w klasyfikacji zdobywców największej ilości przyłożeń. 15 punktów z kopów dołożył świetnie czujący się w nowym zespole Ryan Lamb. Dla gości większość punktów zdobył kopami Danny Cipriani, który jednak spudłował przy kilku karnych. Jedyne przyłożenie dla Os podyktował sędzia za nieprawidłową szarżę Thompstone’a na Waldoucku.

Saracens 19:16 Gloucester

Saracens pkt: Glen Jackson 14 (1pd, 3k, 1dg), Schalk Brits 5 (1P)

Gloucester pkt: Nicky Robinson 11 (1pd, 3k), Rory Lawson 5 (1P)

Żółta kartka: Rory Lawson (Gloucester – 37 min)

Po czterech seriach gier jedynym niepokonanym zespołem są Saraceni. Ich świetna passa została podtrzymana w spotkaniu z Gloucester. Początek spotkania był wymarzony dla gości. Już w drugiej minucie przyłożenie zdobył Rory Lawson, a podwyższenie Nicky Robinson. Poźniej mieliśmy pojedynek kopaczy. I choć to Jackson z Saracens wygrał tę rywalizację, to nadal minimalnie prowadzili goście, gdyż „swoje” zrobił też Robinson. O wygranej Saracenów zadecydowało przyłożenie Schalka Britsa i podwyższenie Jacksona. Humor gospodarzom zepsuła jednak kontuzja kapitana Borthwicka, który będzie pauzował przez parę tygodni.