Guinness Premiership – półfinały

W finale Guinness Premiership spotkają się Leicester Tigers oraz Saracens. O ile obecność Tygrysów nie dziwi, gdyż byli oni faworytami pojedynku z Bath, o tyle fakt, że Saracens zwyciężyli na Franklin’s Garden z Northampton stanowi niespodziankę. Finał odbędzie się 29 maja na stadionie Twickenham w Londynie.

Atmosfera przed spotkaniem co rusz podgrzewana była artykułami prasowymi o wiadomościach z obu obozów. Dlatego też pojedynek zapowiadał się niezwykle emocjonująco. W pierwszych 10 minutach ogromną przewagę mieli Święci. W 7 minucie pierwsze punkty zdobył Stephen Myler po karnym za przewinienie Burgera. Ale zaskakująco grający w osłabieniu goście otrząsnęli się i zdobyli przyłożenia autorstwa Alexa Goode’a. Gdy wydawało się, że rezultat 7:3 dla gości utrzyma się do przerwy, kapitalny 45-metrowy rajd zakończony przyłożeniem przeprowadził filar Soane Tonga’uiha. Tuż po zmianie stron Myler kopnął kolejnego karnego powiększając przewagę Saints. W 48 minucie kolejna dobra akcja ataku gości zakończyła się „piątką” Chrisa Wylesa, podwyższoną następnie przez Jacksona. Chwilę potem Myler doprowadził do remisu z karnego, a po następnych pięciu minutach na listę zdobywców przyłożeń wpisał się Brian Mujati, dając 5-punktowe prowadzenie Świętym. Kibice gospodarzy już widzieli swoich pupili w finale, jednak w 76 minucie świetny młynarz Saracenów – Schalk Brits zdobył przyłożenie, podwyższone przez Jacksona. Akcja ta dała Saracenom prowadzenie i w ostateczności zwycięstwo oraz awans do finału.

16.05.10 Northampton

Northampton Saints 19:21 Saracens

Sędzia: Wayne Barnes

Northampton pkt: Stephen Myler 9 (3k), Soane Tonga’uiha 5 (1P), Brian Mujati 5 (1P)

Saracens pkt: Glen Jackson 6 (3pd), Alex Goode 5 (1P), Chris Wyles 5 (1P), Schalk Brits 5 (1P)

Żółta kartka: Jacques Burger (Saracens – 7 min)

Northampton: 15 Ben Foden, 14 Chris Ashton, 13 John Clarke, 12 James Downey, 11 Bruce Reihana, 10 Stephen Myler, 9 Lee Dickson, 8 Roger Wilson, 7 Neil Best, 6 Phil Dowson, 5 Juandre Kruger, 4 Ignacio Fernandez Lobbe, 3 Brian Mujati, 2 Dylan Hartley (kpt), 1 Soane Tonga’uiha.
Rezerwowi: 16 Brett Sharman, 17 Regardt Dreyer, 18 Darren Morris, 19 Courtney Lawes, 20 Mark Easter, 21 Alan Dickens, 22 Shane Geraghty, 23 Joe Ansbro

Saracens: 15 Alex Goode, 14 Michael Tagicakibau, 13 Adam Powell, 12 Brad Barritt, 11 Chris Wyles, 10 Glen Jackson, 9 Neil de Kock, 8 Ernst Joubert (kpt), 7 Andy Saull, 6 Jacques Burger, 5 Mouritz Botha, 4 Hugh Vyvyan, 3 Petrus du Plessis, 2 Schalk Brits, 1 Matias Aguero
Rezerwowi: 16 Fabio Ongaro, 17 Rhys Gill, 18 Richard Skuse, 19 Tom Ryder, 20 Justin Melck, 21 Justin Marshall, 22 Derick Hougaard, 23 Kameli Ratuvou

W pojedynku na Welford Road kibice nie zobaczyli przyłożeń. Wszystkie punkty dla obu zespołów zdobyli z karnych kopacze – Toby Flood oraz Olly Barkley. Mecz, który nie był wielkim widowiskiem, rozpoczął się lepiej dla gości, którzy prowadzili 6:0. Od 23 minuty punktowali już jednak tylko gospodarze. Pięć karnych Flooda wystarczyło do wygranej. Bardzo dobry mecz rozegrała formacja młyna Tygrysów, a zwłaszcza filar Martin Castrogiovanni, uznany zawodnikiem meczu.