Guinness Premiership – półfinały

W finale angielskiej Guinness Premiership na Twickenham Stadium spotkają się Leicester Tigers oraz London Wasps. Tygrysy w swym półfinałowym boju okazali się lepsi od Gloucester, zaś Londyńczycy pokonali Bath.

18.05 Kingsholm Road

Gloucester 25:26 Leicester Tigers

Gloucester pkt: Lamb 17 (1pd, 5k), Simpson-Daniel 5 (1P), Walker 3 (1dg)

Leicester pkt: Goode 16 (2pd, 3k, 1dg), Tuilagi 5 (1P), Mauger 5 (1P)

Gloucester: 15 Willie Walker , 14 Iain Balshaw, 13 James Simpson-Daniel, 12 Anthony Allen, 11 Lesley Vainikolo, 10 Ryan Lamb, 9 Rory Lawson, 8 Gareth Delve, 7 Akapusi Qera, 6 Alasdair Strokosch, 5 Alex Brown, 4 Marco Bortolami (kpt), 3 Carlos Nieto, 2 Andy Titterrell, 1 Nick Wood
Rezerwowi: 16 Olivier Azam, 17 Jack Forster, 18 Will James, 19 Luke Narraway, 20 Gareth Cooper, 21 Jack Adams, 22 Mark Foster

Leicester Tigers: 15 Geordan Murphy, 14 Tom Varndell, 13 Danny Hipkiss, 12 Aaron Mauger, 11 Alesana Tuilagi, 10 Andy Goode, 9 Harry Ellis, 8 Jordan Crane, 7 Ben Herring, 6 Martin Corry (kpt), 5 Ben Kay, 4 Marco Wentzel, 3 Julian White, 2 Mefin Davies, 1 Boris Stankovich
Rezerwowi: 16 George Chuter, 17 Marcos Ayerza, 18 Richard Blaze, 19 Tom Croft, 20 Christophe Laussucq, 21 Sam Vesty, 22 Ayoola Erinle

Sędziowie: Dave Person, Stuart Terheege, Peter Huckle

Żółte kartki: Crane 26, Ellis 34 (obaj Leicester)

Pierwszy z półfinałów Guinness Premiership miał zdecydowanego faworyta – Gloucester, grających na własnym boisku i najlepsych po fazie grupowej. Gospodarze podejmowali Leicester Tigers – broniącej mistrzowskiego tytułu drużyny, która do półfinałów dostała się rzutem na taśmę. Pojedynek ten był rewanżem za zeszłoroczny finał, gdzie zdecydowanie lepsze okazały się Tygrysy. Pierwsza połowa gry zdawała się potwierdzać przypuszczenia fachowców. Po czterech karnych obchodzącego 22 urodziny Ryana Lamba Gloucester prowadził 12:3. Jedyne punkty w tej części gry dla gości zdobył, wykorzystując karnego Andy Goode. Gloucester powinni jednak prowadzić wyżej, gdyż przez ostatnie 6 minut pierwszej odsłony grali w 15 przeciw 13-tce graczy Leicester, po żółtych kartkach dla Crane’a i Ellisa. Od początku drugiej częśći, Tygrysy ruszyły do natarcia. Najpierw karnego kopnął Goode,na co Lamb odpowiedział również celnym karnym, a następnie przyłożenie zaliczył Alesana Tuilagi. Po udanym podwyższeniu Goode’a, goście zmniejszyli przewagę do dwóch punktów. W 57 minucie James Simpson-Daniel przedarł się przez obronę Leicester, zdobywając przyłożenie, podwyższone następnie przez Lamba. Przy prowadzeniu 22:13, kibice gospodarzy wydawali się być spokojni. Lecz ich spokój został zakłócony przez byłego All Blacka – Aarona Maugera, który wykorzystał słabe zagrania Lamba i Balshawa, zdobywając przyłożenie w słupach, podwyższone przez Goode’a. W 68 minucie łącznik ataku Leicester kopnął karnego, po raz pierwszy wyprowadzając swój zespół na prowadzenie. 6 minut przed końcem meczu Lamb nie wykorzystał karnego, jednak tuż po tym Willie Walker celnie uderzył z drop-goala, czym ucieszył sympatyków Gloucester. Gdy wydawało się, że gospodarze awansują do finału na Twickenham, już w doliczonym czasie gry, Andy Goode kopnął drop-goala, który dał gościom jednopunktowe zwycięstwo i awans do finału, a także wprawił w osłupienie fanów na Kingsholm Road.

18.05 Adams Park

London Wasps 21:10 Bath Rugby

Wasps pkt: Waters 5 (1P), Flutey 5 (1P), Palmer 5 (1P), Cipriani 4 (2pd), Van Gispergen 2 (1pd)

Bath pkt: Crockett 5 (1P), Barkley 5 (1pd, 1k)

Wasps: 15 Josh Lewsey, 14 Paul Sackey, 13 Fraser Waters, 12 Riki Flutey, 11 Tom Voyce, 10 Danny Cipriani, 9 Eoin Reddan, 8 Lawrence Dallaglio (kpt), 7 Tom Rees, 6 James Haskell, 5 Tom Palmer, 4 Simon Shaw, 3 Pat Barnard, 2 John Hart, 1 Tim Payne
Rezerwowi: 16 Richard Birkett, 17 Tom French, 18 Joe Ward, 19 Joe Worsley, 20 Mark McMillan, 21 Jeremy Staunton, 22 Mark Van Gisbergen

Bath: 15 Joe Maddock, 14 Andy Higgins, 13 Alex Crockett, 12 Olly Barkley, 11 Matt Banahan, 10 Butch James, 9 Michael Claassens, 8 Daniel Browne, 7 Michael Lipman, 6 Jonny Faamatuainu, 5 Danny Grewcock, 4 Steve Borthwick (kpt), 3 Matt Stevens, 2 Pieter Dixon, 1 David Barnes
Rezerwowi: 16 Pieter Dixon, 17 Duncan Bell, 18 Peter Short, 19 Chris Goodman, 20 Mike Baxter, 21 Shaun Berne, 22 Nick Abendanon

Sędziowie: Chris White, Robin Goodlife, Paul Dix

Żółte kartki: Waters 70 (Wasps)

Drugi z półfinałów Guinness Premiership nie miał już tak zdecydowanego faworyta. Mimo to, mecz nie był tak emocjonujący jak pierwszy półfinał. Londyńczycy kontrolowali wynik spotkania przez cały czas. Jednak to nie rezultat lub gra była najważniejszym wydarzeniem tego spotkania. Była nim kontuzja Danny’ego Ciprianiego – nowej nadzieji angielskiego rugby. Łącznik ataku Wasps został zniesiony na początku drugiej połowy, gdy po szarży Olly’ego Barkleya, jego kolano wygięło się nienaturalnie. Uraz ten wyglądał tak strasznie, że stacje telewizyjne zdecydowały się nie pokazywać powtórek. Już na początku spotkania, Bath mieli okazję objąc prowadzenie, lecz Barkley nie wykorzystał dwóch karnych. W 27 minucie kibice zobaczyli pierwsze przyłożenie. Zdobył je Alex Crockett, który wykorzystał błąd Josha Lewseya. Po udanym podwyższeniu Barkleya, wynik brzmiał 7:0. Od tej pory, do szturmu zabrali się gospodarze. Najpierw Riki Flutey przygotował pozycję do przyłożenia dla Frasera Watersa, a następnie przyłożył sam. Oba podwyższenia Ciprianiego były udane i do przerwy Pszczoły prowadziły 14:7. Po zejściu swego łącznika ataku, Londyńczycy początkowo nie mogli się otrząsnąć. Wykorzystał to Barkley, egzekwując w 56 minucie karnego. Jednak ostatnie słowo należało do Wasps. Po akcji Toma Voyce’a przyłożenie zdobył Tom Palmer, a podwyższenie Mark Van Gisbergen. Sytuacja ta ustaliła wynik spotkania na 21:10. Ważnym odnotowania zdarzeniem było także, nagrodzone owacją na stojąco, zejście z boiska Lawrence’a Dallagio – legendy London Wasps, który rozgrywał swe ostatnie spotkanie przed publicznością na Adams Park. Finał na Twickenham będzie więc ostatnim występem w, obfitującej w sukcesy, karierze angielskiego wiązacza.