Heineken Cup – półfinały

Finał Pucharu Heinekena będzie pojedynkiem irlandzko-francuskim. Potwierdza to, że jednak dominacja angielskich drużyn nie jest całkowita. Obie ekipy z Premiership przegrały swe mecze. Saracens nie dali rady Munster, zaś London Irish osłabionej Tuluzie. Spotkanie finałowe zapowiada się bardzo interesujaco.

26.04. Londyn – Twickenham Stadium

London Irish 15:21 Stade Toulousain

sędziowie: Allan Lewis, George Clancy, Peter Fitzgibbon (wszyscy Irlandia)

London Irish: 15 Peter Hewat, 14 Topsy Ojo, 13 Peter Richards, 12 Seilala Mapusua, 11 Sailosi Tagicakibau, 10 Shane Geraghty, 9 Paul Hodgson, 8 Phil Murphy, 7 Steffon Armitage, 6 Declan Danaher, 5 Bob Casey (kpt), 4 Nick Kennedy, 3 Faan Rautenbach, 2 David Paice, 1 Dan Murphy
Rezerwowi: 16 Tonga Lea’aetoa, 17 Stuart Mackie, 18 James Hudson, 19 Richard Thorpe, 20 Juan Leguizamon, 21 Nils Mordt, 22 Eoghan Hickey

Toulouse: 15 Cédric Heymans, 14 Maxime Médard, 13 Manu Ahotaeiloa, 12 Yannick Jauzion, 11 Yves Donguy, 10 Jean-Baptiste Elissalde, 9 Bryon Kelleher, 8 Shaun Sowerby, 7 Yannick Nyanga, 6 Jean Bouilhou, 5 Patricio Albacete, 4 Fabien Pelous (kpt), 3 Salvatore Perugini, 2 William Servat, 1 Daan Human
Rezerwowi: 16 Alberto Vernet Basualdo, 17 Omar Hasan, 18 Romain Millo-Chluski, 19 Grégory Lamboley, 20 Valentin Courrent, 21 Maxime Mermoz, 22 Finau Maka

London Irish pkt: Ojo 5 (1P), Tagicakibau 5 (1P), Hewat 5 (1pd, 1k)

Toulouse pkt: Elissalde 11 (1pd, 3k), Ahotaeiloa 5 (1P), Servat 5 (1P)

Jedyna francuska druzyna w półfinale rozgrywek o Puchar Heinekena – Stade Toulousain pokonała w Londynie miejscowych Irish. Tuluza jechała na to spotkanie pełna wątpliwości ze względu na plagę kontuzji w swoich szeregach. W sobotnim meczu nie mogli zagrać Clerc, Kunavore i du Toit, zaś tylko na ławce siedział Dusatuoir. Mimo to, Francuzi rozegrali świetne spotkanie i zasłużenie wygrali, zapewniając sobie bilet do Cardiff, gdzie zostanie rozegrany mecz finałowy. Premierowe punkty meczu zdobyli z karnych Elissalde i Hewat. Pierwsze przyłozenie meczy było zaś autorstwa skrzydłowego Anglików – Topsy’ego Ojo. Po podwyższeniu Hewata, Londyńczycy prowadzili 10:3. Kibice angielskiej drużyny nacieszyli się prowadzeniem tylko przez 14 minut. Tuż przed przerwą Francuzi dwukrotnie przedarli się na pole punktowe gospodarzy. Za pierwszym razem uczynił to Manu Ahotaeiloa, za drugim zaś William Servat. Po podwyższeniu Elissalde’a, Tuluza prowadziła 15:10. Nadzieje kibiców gospodarzy odżyły w 44 minucie, gdy Salosi Tagicakibau, po kapitalnej indywidualnej akcji, przedarł się przez obronę Tuluzy i zdobył przyłożenie, które wyrównało stan meczu. Jednak Tuluza przeważyła szalę na swoją stronę. O zwycięstwie gości zdecydowały dwa karne Elisallde’a. W finale, ekipa z Francji zmierzy się z Munster.

27.04 Coventry

Saracens 16:18 Munster

sędziowie: Nigel Owens, Nigel Whitehouse, Hugh Watkins (Walia)

Saracens: 15 Richard Haughton, 14 Francisco Leonelli, 13 Kevin Sorrell, 12 Adam Powell, 11 Kameli Ratuvou, 10 Glen Jackson, 9 Neil de Kock (kpt), 8 Ben Skirving, 7 Richard Hill, 6 Paul Gustard, 5 Kris Chesney, 4 Hugh Vyvyan, 3 Cobus Visagie, 2 Matt Cairns, 1 Nick Lloyd
Rezerwowi: 16 Fabio Ongaro, 17 Cencus Johnston, 18 Tom Ryder, 19 Don Barrell, 20 Moses Rauluni, 21 Gordon Ross, 22 Dan Scarbrough

Munster: 15 Darragh Hurley, 14 Doug Howlett, 13 Lifeimi Mafi, 12 Rua Tipoki, 11 Ian Dowling, 10 Ronan O’Gara, 9 Tomas O’Leary, 8 Denis Leamy, 7 David Wallace, 6 Alan Quinlan, 5 Paul O’Connell (kpt), 4 Donncha O’Callaghan, 3 John Hayes, 2 Jerry Flannery, 1 Marcus Horan
Rezerwowi: 16 Frankie Sheahan, 17 Federico Pucciarello, 18 Mick O’Driscoll, 19 Donnacha Ryan, 20 Peter Stringer, 21 Paul Warwick, 22 Barry Murphy

Saracens pkt: Jackson 11 (1pd, 3k), Ratuvou 5 (1P)

Munster pkt: O’Gara 13 (1P, 1pd, 2k), Quinlan 5 (1P)

Żółte kartki: Tipoki (57, Munster), Lloyd (60, Saracens), Johnston (62, Saracens)

Drugi z półfinałów Heineken Cup zapowiadał się niezwykle ciekawie. Trudno było wskazać faworyta spotkania, gdyż obie drużyny grają w tym sezonie nieobliczalnie. W lidze nie wiedzie im się najlepiej, ale za to w ćwierćfinałach potrafiły pokonać wielkich faworytów rozgrywek. Saracens wygrali z Ospreys, a Munster z Gloucester. Początek spotkania należał do drużyny angielskiej. Zimny prysznic gościom z Irlandii sprawili już w 4 minucie swym przyłożeniem Kameli Ratuvou, a podwyższeniem Glen Jackson. Jednak Munster otrząsnęli się bardzo szybko. Już 240 sekund później, Ronan O’Gara wykorzystał karnego. Goście wyszli na prowadzenie w 25 minucie, gdy łącznik ataku reprezentacji Irlandii zdobył przyłożenie dla Munster. Goście poszli za ciosem i tuż przed gwizdkiem oznajmiającym koniec pierwszej połowy, Alan Quinlan przyłożył piłkę między słupami, a O’Gara podwyższył ustalając wynik pierwszej odsłonie na 15:7. Druga połowa toczyła się w strugach ogromnej ulewy, która zamieniła boisko w jedną, wielką kałużę. W tych ekstremalnych warunkach lepiej początkowo radzili sobie gospodarze, których łącznik ataku – Glen Jackson dwukrotnie wykorzystał karnego, zmniejszając prowadzenie Munster do dwóch punktów. W 59 minucie za kilka nieprzepisowych ciosów żółtą kartkę został ukarany Nick Lloyd. Goście wykorzystali grę w przewadze kopiąc karnego. Saracenów było stać jedynie na kolejnego karnego Jacksona, jednak było to za mało i w finale z Tuluzą wystąpi ekipa Munster. Tym sposobem powtórzyli sukces sprzed dwóch lat, kiedy grali w finale również przeciwko Francuzom, a była to drużyna Biarritz.

123 – Glen Jackson (Saracens) (2P, 22pd, 22k, 1dg)
102 – Ronan O’Gara (Munster) (1P, 11pd, 25k)