Hodura Sopot Sevens

Dwa zwycięstwa w sesji przedpołudniowej odnieśli polscy rugbiści podczas inauguracyjnego turniej mistrzostw Europy siódemek. W Hodura Sopot Svens biało-czerwoni pokonali Litwę i Norwegię. Jeszcze dzisiaj na stadionie Ogniwa przy ul. Jana z Kolna nasza reprezentacja zagra z Hiszpanią i Belgią.

POLSKA: Jurkowski, Gasik, Cal, Janeczko, Zajkowski, Narwojsz, Kvernadze, Bosiacki, Gruszczyński, Piszczek.
półfinał:
Polska – Włochy 12:16 (7:12)
pkt.: Jurkowski 10, Kvernadze 2
O 3 miejsce:
Polska – Ukraina 14:12 (14:0)
pkt.: Kvernadze 9, Zajkowski 5

Do Sopotu przyjechało 10 drużyn narodowych. Polska przystąpiła do rywalizacji z trzecim numerem rozstawienia. Cel minimum to awans do półfinałów. Póki co biało-czerwoni są na dobrej drodze do jego realizacji. Wśród dziesięciu wybrańców selekcjonera Krzysztofa Folca jest czterech rugbistów Lechii Gdańsk oraz jeden Arki Gdynia.

Polska – Litwa 21:12 (14:5)
Punkty dla gospodarzy: Zajkowski 10, Kveradze 6, Narwosz 5.

W pierwszym spotkaniu Polacy dali się zaskoczyć Litwinom na początku każdej z połów. Dlatego najpierw przegrywali a po zmianie stron rywale zbliżyli się na 14:12. O wygranej naszej reprezentacji zdecydowali trójmiejscy zawodnicy. Przed przerwą dwa przyłożenia zdobył Mateusz Zajkowski , a końcowy rezultat ustalił Patryk Narwojsz , który „piątkę” zdobył w liczebnym osłabieniu, gdyż 2-minutową karę „odsiadywał” Rafał Janeczko. Trzykrotnie z podwyższeń trafiał zaś Sergo Kvernadze .

Polska – Norwegia 40:0 (21:0)
Narwojsz 12, Kvernadze 8, Zajkowski 5, Jurkowski 5, Gasik 5, Piszczek 5.

Drugie spotkanie od początku do końca toczyło się z przewagą naszej kadrze, mimoże Norwegowie w niczym nie przypominali Skandynawów, gdyż kilku ich rugbistów było czarnoskórych. Wynik punktami już w inauguracyjnej akcji otworzył Narwojsz, on też piątką i podwyższeniem zakończył ten pojedynek. A wcześniej był spokój i koncert życzeń. Już w przerwie Piotr Jurkowski mógł udzielać wywiadu telewizyjnego, a gdy trener Folc zarządził: ” ostatnia akcja – kładziemy , było oczywiście przyłożenie.

Tura popołudniowa rozpocznie się o godzinie 14.20. Polska zmierzy się z Hiszpanią (15.20) i Belgią (16.40).

Polska – Hiszpania 0:35 (0:14)

W meczu z najwyżej rozstawioną drużyną grupy B Polakom nie udało się podjąć walki. Na 0:0
grali do piątej minuty. Jako, że w siódemkach po zdobyciu punktów grę wznawia ta drużyna,
które je zdobyła nasza drużyna przez całą pierwszą połowę broniła się na własnym
przedpolu. Dopiero tuż przed przerwą Tomaszowi Gasikowi udało się przeprowadzić jedyny wypad,
który zakończył się dwa metry od pola punktowego rywali. Ostatecznie Polacy punktów nie
zdobyli, a na skutek kontuzji przedwcześnie boisko opuścili Jurkowski Janeczko.

Polska – Belgia 36:0 (15:0)
Punkty: Jurkowski 10, Zajkowski 9, Narwojsz 5, Narwojsz 5, Gruszczyński 5, Kvernadze 2.

Pozostałe wyniki:
Grupa A: Węgry – Włochy 0:59, Ukraina – Czechy 12:12, Włochy – Łotwa 38:0, Ukraina – Węgry
52:5, Czechy – Węgry 49:7, Włochy – Ukraina 21:12, Czechy – Łotwa 14:7, Ukraina – Łotwa 38:12.

Grupa B: Norwegia – Hiszpania 0:43, Hiszpania – Belgia 31:5, Litwa – Belgia 45:0, Litwa – Norwegia