Site icon rugby.info.pl

I liga zapada w sen zimowy

Czyli podsumowanie rundy jesiennej…..

Nasza liga jest niestety bardzo zróżnicowana, w rundzie jesiennej było wyjątkowo dużo zwycięstw powyżej 40 punktów. Powoli tworzą się kluby dążące w przyszłości do profesjonalizmu i one wiodą prym, czas amatorskiego rugby i w Polskiej czołówce powoli odchodzi do lamusa.

Przedstawiamy podsumowanie naszych I ligowców.

1.AZS Folc Warszawa
Już w zeszłym roku twierdziłem, iż jest to najlepiej przygotowana motorycznie drużyna w Polsce, brakowało im trochę doświadczenia i szlifu technicznego. W zeszłym sezonie powinni przy odrobinie szczęścia zdobyć medal, jednak, co się odwlecze…
W rundzie jesiennej drużyna Folca obok świetnego przygotowania fizycznego pokazała świetny schemat organizacyjny gry.
Czy utrzymają pozycje lidera i wygrają w play off? Mają duże szanse jednak może jeszcze zabraknąć doświadczenia w walce z Arką i Budowlanymi Łódź. Medal moim zdaniem jednak pewny, no i powrót AZS – u do ścisłej czołówki krajowej, na co najmniej najbliższe 5-6 lat.

2.Budowlani Łódź
Początek sezonu słabszy, jednak z meczu na mecz coraz lepiej a końcówka wręcz popisowa. Budowlani przestali stawiać i liczyć tylko na formację młyna, ciężar gry przejęły w końcu „tyły”, a że w ataku jest kilku doskonałych zawodników na efekty nie trzeba było długo czekać. Budowlani to główny kandydat do tytułu spełniający głowne kryteria – finanse, mieszanka doswiadczenia z młodością i talentem, jeden z najbardziej doświadczonych trenerów w Polsce – Ryszard Wiejski no i w końcu do trzech razy sztuka.

3.Lechia Gdańsk
Świetny początek ligi, później jednak załamanie formy z powodów
głównie kadrowych. Nowy – stary trener Stanisław Zieliński wydawałoby się uskrzydlił Lechitów jednak pewnych rzeczy się nie przeskoczy, stagnacja, którą przechodzi Lechia od czterech lat to wina zaprzestania szkolenia młodzieży. Zastrzyk „świeżej krwi” z Pruszcza uratował wbrew pozorom Gdańszczanom miejsce w czołówce tabeli bez tego moglibyśmy mówić już o kryzysie. Bardzo ciężko będzie Biało – Zielonym wywalczyć medalową lokatę w tym sezonie – gwiazdy, które ciągnęły ten wózek przez lata są juz zmęczone.

4.Arka Gdynia
To dwukrotny ostatnio mistrz, jednak dopiero na 3 miejscu i aż dwie porażki. W przypadku Gdynian sprawdziła się maxyma, „jeśli się nie rozwijasz, stoisz w miejscu to tak naprawdę się cofasz….”. Brak świeżego pomysłu na grę, świeżej krwi (czytaj młode talenty) to główny powód spadku w tabeli na trzecie miejsce. Stan Krieczun to kluczowy zawodnik i teraz dopiero się okazało jak duże znaczenie miała jego gra. Arka to jednak „stary lis” i wciąż ma szanse na powtórkę z mistrzostwa i kto wie czy nie największą.

5.Posnania Poznań
Kibice liczyli na hurra – ofensywę Poznaniaków na fotel lidera, jednak rycerze ostatniej wiosny są dopiero na czwartym miejscu. To jednak naturalne, nie można ewolucyjnie z drużyny środka tabeli stać się nagle mistrzem w rugby nawet w polskiej lidze. Za medal w poprzednim sezonie Posnania zapłaciła sporą cenę, głównie zdrowotną, czego efektem kontuzje kilkunastu graczy i zmęczenie pozostałych. Wielkopolanie muszą złapać drugi oddech i to się napewno stanie jednak w tym sezonie będzie to bardzo trudne.

6.Ogniwo Sopot
W dwa lata po totalnym rozpadzie i bliskiej katastrofie Ogniwo po cichu się odbudowuje. Potencjał kadrowy jak zwykle olbrzymi jednak nawet w polskiej lidze nie da się grać o zaszczyty na zasadach czysto amatorskich. Jeśli Działacze, zawodnicy i trenerzy dogadają się to znów usłyszymy o tym zespole już niebawem.

7.Orkan Sochaczew
Po kolejnym odpływie najlepszych zawodników większość znawców polskiego rugby wróżyło Sochaczewianom w najlepszym przypadku rolę „czerwonej latarni” ligi w najgorszym – wycofanie się z rozgrywek. Orkan wbrew czarnym wróżom zaczął doskonale pokonując Juvenie i Budowlanych Lublin, potem jednak coś się zacięło, przyszły kontuzje, zawieszenia, z meczu na mecz coraz gorzej. W ostatniej kolejce Orkan sięga dna przegrywając z liderem 81 – 0.
Orkan raczej nie będzie jednak kandydatem do spadku, ponieważ do gry wracają wyleczeni już rekonwalescenci, kadrowicze Pisarek, Pietrzyk i Śmielak. To właśnie ich brak zabrał Sochaczewianom główną broń – „grę ręką”. Ponadto stały dopływ zdolnej młodzieży otwiera szanse na lepszą przyszłość.

8.Juvenia Kraków
Zasłużony powrót do I ligi i bardzo przyzwoita w niej gra.
Krakowianie byli zwłaszcza u siebie bardzo groźni, napędzając nawet „stracha” liderowi jesieni Folcowi AZS. Juvenia, jeśli unowocześni styl gry może być w przyszłości groźna ekipą dla najlepszych. Zatrudnienie Czechów w roli trenera i liderów drużyny może drogę na szczyt znacznie skrócić. Szansa na utrzymanie w lidze bardzo duże.

9.Budowlani Lublin
Kolejna rewolucja w drużynie, odejście kolejnych graczy, głębokie odmłodzenie kadry to efekt, aż tak drastycznego spadku Lublinian.
Jedna z lepszych formacji młyna, młode talenty plus doświadczona kadra trenerska pozytywnie jednak prognozuje dla tego zasłużonego klubu. Spadek raczej nie grozi, w najgorszym przypadku gra w barażach, które powinni w cuglach wygrać.

10.Pogoń Siedlce
Drużyna, która należy podziwiać, iż dotarła do końca rundy bez większych porażek, pomimo, iż straciła kilku graczy w porównaniu z poprzednim sezonem i ma chyba najsłabszą sytuacje finansową z drużyn I ligowych. U siebie bardzo groźni, fatalne zachowanie kibica „bandyty” pozbawiło ich pewnych punktów w meczu z Sochaczewem.
Na wiosnę wielkie wyzwanie dla ośrodka rugby w Siedlcach, aby utrzymać I ligę, tym bardziej, że mogą stracić kolejnych wartościowych graczy.

Podsumowując w „naszej lidze” zaczyna się rozłam na kluby z kasą, które niebawem przerodzą się w pół – zawodowe i na te, w których gra się za czapkę gruszek. W juz w tym sezonie wygra ten, kto zainwestuje najwięcej…..

statystyki:

Tabela I ligi po rundzie jesiennej:

1. Folc AZS Warszawa 9 25 320-150
2. Blachy Pruszyński Budowlani Łódź 9 25 298-89
3. Lechia Gdańsk 9 21 239-123
4. Arka Gdynia 8 20 229-109
5. Posnania Poznań 9 19 288-137
6. Ogniwo Sopot 9 17 179-232
7. Orkan Sochaczew 9 15 78-304
8. Juvenia Kraków 9 15 162-329
9. Budowlani Lublin 8 10 102-187
10. MKS Pogoń Siedlce 9 8 57-287

/nie uwzględnia zaległego spotkania Arka Gdynia – Budowlani Lublin/

Najskuteczniejsi (po rundzie jesiennej):
1.Jurij Buhało /Posnania Poznań/ – 128; 2.Rafał Kwiatkowski /Lechia Gdańsk/ – 92; 3.Tomasz Grodecki /Budowlani Łódź/ – 79; 4.Siergiej Garkawyj /Arka Gdynia/ – 77; 5.Krzysztof Betko /Folc AZS Warszawa/ – 73; 6.Krzysztof Hotowski /Budowlani Łódź/ – 65; 7.Rafał Janeczko /Budowlani Lublin/ – 47; 8.Daniel Podolski /Ogniwo Sopot/ – 42; 9.Tomasz Jabłoński /Orkan Sochaczew/ – 42; 10.Maciej Maciejewski /Budowlani Łódź/ – 40; 11.Mariusz Wilczuk /Ogniwo Sopot/ – 40; 12.Rafał Sajur /Lechia Gdańsk/ – 35; 13.Łukasz Miśkiewicz /Folc AZS Warszawa/ – 30; 14.Grzegorz Kurdelski /Ogniwo Sopot/ – 30; 15.Waldemar Szwichtenberg /Arka Gdynia/ – 28; 16.Patryk Szwarc /Folc AZS Warszawa/ – 25; 17.Maciej Miśkiewicz /Folc AZS Warszawa/ – 25; 18.Ales Rozga /Juvenia Kraków/ – 24; 19.Jarosław Tomcik /Juvenia Kraków/ – 21; 20.Sławomir Kiełbik /Budowlani Łódź/ – 20; 21.Adam Pałyska /Folc AZS Warszawa/ – 20; 22.Jarosław Zagozda /Folc AZS Warszawa/ – 20; 23.Krzysztof Wojcieszak /Posnania Poznań/ – 20; 24.Krzysztof Witczak /Posnania Poznań/ – 20; 25.Łukasz Kujawski /Posnania Poznań/ – 20; 26.Paweł Najdek /Posnania Poznań/ – 20.

Dotychczas punkty w tegorocznych rozgrywkach zdobywało 130 zawodników.

Klasyfikacja fair-play:

1.Folc AZS Warszawa – 6 punktów karnych;
2.Orkan Sochaczew – 10;
3.Lechia Gdańsk – 16;
4.Posnania Poznań – 16;
5.Juvenia Kraków – 18;
6.Budowlani Lublin – 18;
7.Pogoń Siedlce – 20;
8.Ogniwo Sopot – 22;
9. Arka Gdynia – 24;
10.Blachy Pruszyński Budowlani Łódź – 30.

statystyki – www.pzrugby.pl

Exit mobile version