Inwestycje w rosyjskie rugby

Po wieloletniej dominacji Krasnojarska na mapie rosyjskiego rugby, władze Rosyjskiej Federacji Rugby zdecydowały o konieczności wzmocnienia innych ośrodków, tak aby zapewnić bardziej zrównoważony rozwój. W pierwszej kolejności zainwestowano w moskiewski klub „Slava” gdzie właśnie oddano do użytku nową halę treningową oraz pozyskano nowych sponsorów, w tym również wsparcie burmistrza Moskwy.

Z kolei w Sankt Petersburgu do współpracy pozyskano Gazprom, który zainwestuje w rozwój nowego klubu w rugby 15 osobowe. Jednocześnie na tym samym poziomie, wsparcie zostanie udzielone na rozwój rugby 7, w tym również dla rugby kobiet. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież, to w ostatnich mistrzostwach Sankt Petersburga wzięło udział 76 dziecięcych zespołów. Znaleziono również nowego sponsora dla CSKA oraz rozpoczęto prace nad wdrożeniem rugby do szkolenia wojsk zmechanizowanych.

Mając również na uwadze długie rosyjskie zimy, w Sochi rozpoczęto budowę całorocznego ośrodka rugby, który będzie główną bazą rosyjskiego rugby. Jednocześnie w Moskwie powstanie kryty stadion do rugby, a projekt budowy również otrzymał wsparcie władz Moskwy.

O tym z kolei jak wygląda stan polskiego rugby, można było się przekonać ostatnio na Skrze, podczas Mistrzostw Polski w rugby 7. Niestety, ale czy nikomu w PZR nie przeszkadza organizacja imprezy tej rangi na poziomie poniżej festynu w Koziej Wólce? Żaden klub w Polsce nie ma środków, żeby zrobić to porządnie, a mimo to ogólnie jest git? Czy te połamane ławki, nie wbijają się sztachetami w plecy Zarządu? A może bawimy się w zaklętym kręgu, bo Polska mistrzem Polski i jakoś to będzie, bo przecież husaria, tradycja i tak nam dopomóż szczęśliwy trafie.