Irlandia – Szkocja. Pierwszy bratobójczy pojedynek Europejczyków.

Na stadionie w Jokohamie, podczas hymnów, kamery na dłużej zatrzymywały się na zawodnikach, którzy płakali. To zwiastowało, iż mecz ten będzie pełen ambicji i dumy z faktu reprezentowania swojego kraju.
James Ryan, Rory Best i Tadhg Furlong zdobyli dla Irlandii przyłożenia w pierwszej połowie meczu. Andrew Conway zdobył przyłożenie i punkt bonusowy dla drużyny Joe Schmidta w drugiej połowie.
Irlandczycy pokonując najgroźniejszego rywala w grupie A, mogą już myśleć o pierwszym miejscu w grupie i możliwej grze ze Springbok w ćwierćfinale. Ale do tego jeszcze daleka droga.
Irlandczycy startując w obecnym RWC są pierwszy raz w historii drużyną, która zajmowała w rankingu światowym pierwsze miejsce. Ale jednocześnie tuż przed startem turnieju doznali wstydliwej porażki z Anglią 15:57.
Szktom humor popsuła nie tylko przegrana, ale paskudnie wyglądająca kontuzja kolana Hamisha Watsona, która mogła zakończyć jego występ w  turnieju.
W ostatnich latach Irlandczycy częściej byli górą w meczach ze Szkotami. Ich ostatni bezpośredni pojedynek zakończył się wynikiem 22:13 dla Irlandii i był rozegrany w ramach Pucharu 6 Narodów. Szkoci ostatni raz wygrali z Irlandią w 2017 roku, również w ramach P6N.
Irlandia od samego początku narzuciła swoje tempo. W scrumie, w kontakcie, w obronie Szkoci wszędzie wyglądali gorzej. Gdy w drugiej połowie pogoda się pogorszyła i lunął deszcz, zaczęły też mnożyć się błędy.