Kadra kobiet na Campie

Takiej imprezy środowisko rugby (kobiet) w Polsce jeszcze nie widziało. Prawie 60 zawodniczek wzięło udział w organizowanym dzięki Polskiemu Związkowi Rugby oraz wsparciu firm: DGL i SNS Trading campie w Piotrowicach Nyskich – przy okazji odbywającego się tam festiwalu rugby.
Ponadto galeria zdjęć…

Celem campu były:
-obserwacja indywidualnych zachowań zawodniczek w grze oraz ich poprawa w trakcie zmagań sportowych
– ujednolicenie techniki nauczania elementów rugby wśród trenerów drużyn klubowych tj. podanie , szerokość i głębokość , szarża, czyszczenie, gra w kontakcie
– integracja środowiska Kobiet rugby w Polsce
Zakwaterowane w malowniczym XIV wiecznym dworku (którego właścicielem od roku jest były zawodnik i pasjonat rugby Jim Parton) rugbistki miały bardzo napięty harmonogram zajęć.
2 sesje treningowe (piątek), powtórka z przepisów , Turniej Oficjalny (sobota) oraz nieoficjalny (sobota i niedziela), a w międzyczasie doskonała zabawa i ogrom nowych kontaktów.
O posiłki zadbały miejscowe gospodynie oraz żona Jim’a – Anna Parton.

Po piątkowych sesjach treningowych dziewczęta zostały podzielone na 2 Reprezentacje Polski które wzięły udział w turnieju głównym (sobota) przeciwko Reprezentacją Rumunii i Czech oraz klubowej drużynie Ladies Lechia Gdańsk.

Czerwone: Magdalena Burchardt (Gdynia), Marta Motyl (Ruda Śląska), Anna Tkaczuk (Wwa), Sylwia Łuksik (Ruda Śl.), Marta Grudzińska (Wwa) , Karolina Nalewczyńska (Wwa), Monika Adamiak (Sochaczew) , Klaudia Kluk (Gdynia) , Monika Woś ( Gdynia) , Iza Luc (Łódź) – trener Marcin Stencel (Sochaczew)
Białe: Anna Szymańska (Wwa), Stella Klinner (Ruda Śl.), Joanna Zjawiona (Łódź), Marta Jarecka (Łódź), Anna Szkudlarek (Ruda Śląska) , Patrycja Bober (Ruda Śląska), Sylwia Gouda (Częstochowa) Aneta Adamiak (Sochaczew), Anna Banaszek (Sochaczew), Angelika Piekorz (Ruda Śląska), Magdalena Kieliszek (Pruszcz Gda.) – trener Jarek Bator
* Pogrubioną czcionką wpisane są zawodniczki które podczas campu zadebiutowały w Reprezentacji Polski Kobiet.
Pozostałe dziewczęta podzielone na drużyny Czerwoną – trener Aleksander Oleszczuk (Ruda Śląska), Białą – trener Zbigniew Grądys (BBRC Łódź) i Niebieską – trenerka Agnieszka Walczyk (A.G. Girls) rozegrały w sobotę turniej nieoficjalny w uproszczonej formie tzn. bez wiązania formacji młyna i autu systemem każdy z każdym mecz i rewanż.
W nagrodę za bardzo dobrą postawę po trzy najlepsze zawodniczki z w/w drużyn wybrane zostały do drużyny Barbarians Polska i rywalizacji z Rumunią , Czechami i Reprezentacjami Polski na drugi dzień Festiwalu.
Promocję do gry uzyskały :
Patrycja Badowska, Magda Jarecka i Roksana Świerczewska (Atomówki BBRC Łódź)
Monika Kulawińska, Anna Sałata, Anna Chelińska i Aneta Bejm (Ladies Warsaw Frogs)
Agata Kamińska (Ruda Śląska)
Katarzyna Gollnau (A.G. Girls)

Wyniki poszczególnych meczy w turnieju głównym:
Polska Białe vs Czechy
17 – 5
Punkty – Sylwia Gouda – 5

Polska Białe vs Rumunia
0 – 21

Polska Białe vs Ladies Lechia Gdańsk
10 – 29
Punkty – Anna Szkudlarek – 5, Joanna Zjawiona – 5

Polska Czerwone vs Czechy
15 – 10
Punkty: Monika Adamiak – 10 , Marta Grudzińska – 5 ,
Polska Czerwone vs Rumunia
12 – 17
Punkty – Marta Grudzińska 7 , Anna Tkaczuk – 5

Polska Czerwone vs Ladies Lechia Gdańsk
19 – 17
Punkty – Marta Grudzińska – 10, Iza Luc – 5 Monika Adamiak – 4

Ostatnim meczem turnieju głównego była rywalizacja pomiędzy Reprezentacjami Polski.
Wygrana Białych zadecydowała o miejscach 2-5 wszystkich drużyn w Turnieju.

Polska Czerwone vs Polska Białe
12 – 19
Punkty Czerwone – Marta Grudzińska – 7, Monika Adamiak – 5
Punkty Białe – Anna Szkudlarek – 9 , Joanna Zjawiona – 5, Aneta Adamiak – 5

Najbardziej zaciętym i zaawansowanym technicznie meczem turnieju w ocenie obserwatorów i sędziów był mecz pomiędzy Rumunkami , a Polską Czerwoną . O zwycięstwie Rumunek zadecydowała dopiero ostatnia akcja meczu zakończona przyłożeniem i podwyższeniem wydzierającym Polkom zwycięstwo i możliwość zajęcia I miejsca w Turnieju.

W II dniu do rywalizacji w Turnieju Towarzyskim przystąpiły 2 Reprezentacje Polski, Rumunki , Czeszki i drużyna Barbarians Polska – trener Agnieszka Walczyk , a pozostałe 2 drużyny rozegrały 2 mecze pomiędzy sobą zasadami jak w dniu poprzednim.
Wyniki dnia II:
Polska Czerwona vs Rumunia
5 – 0
Punkty – Magda Kieliszek

Polsk Białe vs Czechy
7 – 21
Punkty – Anna Szymańska – 5 , Anna Szkudlarek – 2

Polska Barbarians vs Czechy
0 – 12

Polska Białe vs Rumunia
5-5
Punkty – Patrycja Bober -5

W ostatnim meczy Reprezentacje: Biała i Czerwona dały sroga lekcję rugby drużynie Barbarians Polska pokazując aspirującym do Reprezentacji zawodniczkom , iż zbyt łatwo miejsca im nie oddadzą .

Camp w ocenie uczestników tj. zawodniczek, trenerów i obserwatorów z zagranicy m.in. Renee Carmine-Jones był bardzo przydatny. Sprawdziła się formuła angażowania do zajęć trenerów klubowych. Każda z zawodniczek rozegrała minimum 2 mecze każdego dnia co powinno zaowocować podniesieniem poziomu kolejnego Grand Prix Kobiet – już 8/9 października w Łodzi , a co za tym idzie również Reprezentacji Polski Kobiet w Rugby.

Z poziomu trenera Reprezentacji bardzo dobrze do drużyny wprowadziły się zawodniczki wyłowione podczas turniejów Grand Prix w I półroczu, a podobne akcje dają rewelacyjny przegląd wszystkich talentów pojawiających się w żeńskim rugby w Polsce.
Na szczególną pochwałę zasługują najmłodsze zawodniczki debiutujące w Reprezentacji tj. 16-letnia Klaudia Kluk oraz 17-letnie siostry Adamiak.

Najlepszą zawodniczką Reprezentacji Polski w ocenie wszystkich trenerów została Marta Grudzińska z Frogs Warszawa grająca w drużynie Czerwonych pod czujnym okiem trenera Marcina Stencla.

autor zdjęć – Wojtek Kołodziej