Kanada w HSBC World Rugby Seven Series

Kanadyjska reprezentacja rugby 7 mężczyzn nie zawiodła swoich kibiców i walcząc do końca, w gronie najlepszych drużyn świata, zajęła trzecie miejsce podczas ostatniego turnieju w Vancouver. Gospodarze w rozgrywkach grupowych pokonali reprezentacje Francji, Fidżi i Walii. Następnie odprawili Hiszpanów, a w półfinale do samego końca walczyli o zwycięstwo z Australią. Z kolei w meczu o trzecie miejsce wygrali z reprezentacją RPA, co w efekcie końcowy odzwierciedliło się w klasyfikacji generalnej całych rozgrywek, gdzie Kanada jest obecnie na ósmej pozycji.

Przykład Kanady, która nie specjalnie kojarzy się z graniem w rugby, na pewno warty jest naśladowania, a nasza reprezentacja rugby 7 kobiet, też zaczyna się przebijać i staje się dostrzegana. Korzystając z sezonu ogórkowego spowodowanego koronavirusem wrócę do informacji z 2017 roku, która przybliża kanadyjskie założenia związane z rugby 7. Czy działania Kanadyjczyków mają sens można ocenić samemu, a jak wygląda kwestia rugby 7 w Polsce, to powiedzmy, że mamy jedną jaskółkę.

W 2005 roku, dwaj mieszkający w Hong Kongu Kanadyjczycy, John Woodward i Randy Heward stwierdzili, że mają dość oglądania słabych występów kanadyjskich siódemek i postanowili założyć fundację wspierającą rugby 7 w Kanadzie.

Dzięki początkowo zebranej w 2006 roku równowartości $50k CAD, do obecnej kwoty $300k CAD kapitału żelaznego i corocznych wcześniejszych dotacji w wysokości $30,000 CAD dla Rugby Canada, reprezentacja Kanady stała się drużyną zbliżającą się do światowej czołówki i zgodnie z 2017 IRB Rugby 7 awansowała na 13 pozycję w światowym rankingu.

Od momentu swojego powstania Canadian Rugby 7s Fund jest największym prywatnym źródłem wsparcia dla kanadyjskiej narodowej drużyny rugby 7, a jego honorowym przewodniczącym jest Konsul Kanady dla obszaru Hong Kong i Macao.

W 2012 roku fundusz stał się “marką” a za główny cel uznano zgromadzenie $1,000,000 CAD jako kwoty kapitału żelaznego. Część zgromadzonych środków przeznacza się na wsparcie kanadyjskich graczy oraz program rozwoju rugby 7 w Kanadzie. Wsparcie obejmuje takie działania jak zatrudnianie trenerów, programy treningowe, udziały w turniejach oraz szukanie nowych talentów.

 Dodatkowo w 2016 roku uruchomiono program bezpośredniego sponsorowania graczy oparty na wynikach sportowych. Podczas ostatniego turnieju w Hong Kongu, gdzie kanadyjska siódemka wygrała z Kenią i Francją, a przegrała z Fidżi i Argentyną, każdy zawodnik otrzymał kwotę C$ 690. 

Akcja zbierania funduszy jest prowadzona cały czas, a zgromadzone zgodnie z założeniami środki mają zostać wykorzystane na kolejne działania, które pozwolą m.in. na uruchomienie programu szkolenia trenerów, wyszukiwanie 20 nowych talentów rocznie, zapewnienie wsparcia medycznego oraz organizacji treningów i odpowiedniej aklimatyzacji przed imprezami takimi jak np. w Hong Kongu.