Kobiety przecierają szlak

Zawodniczka kobiecej reprezentacji USA w rugby Tiffany Faaee jest przykładem, że talent i ciężka praca pozwalają na realizację swoich sportowych celów. Tiffany, której ścieżki życiowe obejmują kilka krajów, reprezentowała w rugby league Samoa i Nową Zelandie. Następnie zamieszkała w USA i została zawodniczką New York RFC, a od 2015 roku rozpoczęła grę dla reprezentacji rugby union tego kraju. W 2017 roku podczas Pucharu Świata w Rugby kobiet, amerykanki zajęły czwarte miejsce, a kapitanem drużyny była właśnie Tiffany.  

W 2018 roku Tiffany Faaee jako pierwsza kobieta w amerykańskim rugby, weszła w skład sztabu szkoleniowego profesjonalnej drużyny mężczyzn Rugby United New York, która gra w amerykańskiej zawodowej lidze rugby Major League Rugby (MLR). W zespole Rugby United New York występuje m.in. znany z gry w reprezentacji Anglii obrońca Ben Foden. Jednocześnie Tiffany nie jest już jedyną kobietą, której kwalifikacje zostały dostrzeżone w USA na tak wysokim poziomie. W marcu br. grający w lidze NFL zespół Tampa Bay Buccaneers, zatrudnił dwie kobiety na pełnych etatach w sztabie szkoleniowym drużyny.

Jeśli chodzi o Major League Rugby to liczy ona obecnie dziewięć zespołów, ale od 2020 roku zostanie powiększona o trzy kolejne, co pozwoli na przekształcenie rozgrywek i podział na konferencję Wschodnią i Zachodnią. Liga rozpoczęła swoją działalność w 2018 roku i jest transmitowana za pośrednictwem sieci telewizyjnych ESPN+ oraz CBS Sports Network. Dodatkowo poszczególne kluby mają umowy partnerskie z telewizjami ze swoich regionów. Sponsorem ligi jest australijska firma XBLADES zajmująca się odzieżą i obuwiem sportowym.

Muszak