Site icon rugby.info.pl

Kongres w Paryżu

Paryski Kongres przyniósł kilka istotnych informacji dotyczących rozgrywek w roku 2011. Oczywiście główną imprezą będą jesienne finały RWC w Nowej Zelandii, ale wcześniej dojdzie do kilku turniejów wyłaniających mistrzów naszego kontynentu. Wiele z nich ma związek z negocjowanym porozumieniem z TV Eurosport.

Prowadzone pod przewodnictwem szefa Rumuńskiego Komitetu Olimpijskiego i członka Prezydium FIRA-AER Octaviana Morariu rozmowy zmierzają do szczęśliwego finału i przewidują w każdy weekend transmisje w głównym kanale Eurosportu z jednego meczu na żywo, lub dwóch pokazywanych z pewnym opóźnieniem rozgrywanych w ramach dywizji 1A Pucharu Europy Narodów, pokazywanie wybranych meczów z rywalizacji dywizji 1B w Eurosporcie 2 i internecie oraz w pakiecie FIRA-AER Grand Prix 7 i finałowe spotkanie M.E. juniorów (U18). Draft umowy powinien pojawić się jeszcze w tym roku, a na przełomie stycznia i lutego 2011 możliwa jest finalizacja umowy pomiędzy FIRA-AER i Eurosportem.

* Przybliżono też szczegóły europejskich rozgrywek 7-osobowych. Spośród krajów uczestniczących w rozgrywkach o Puchar 6 Narodów start w tegorocznym FIRA-AER Grand Prix 7’s potwierdziły: Anglia, Walia, Francja i Włochy oraz wstępnie Szkocja (tylko Irlandia – tłumacząc się kryzysem finansowym – nie zdecydowała się na przystąpienie do tych rozgrywek), więc ostatecznie o tytuł walczyć będą: Anglia, Szkocja (?), Walia, Francja, Włochy, Portugalia, Rosja, Hiszpania, Gruzja, Rumunia, Ukraina i Mołdawia.

Nam przyjdzie walczyć o awans do elity w dywizji 2, gdzie naszymi rywalami będą: Holandia, Litwa, Niemcy, Czechy, Cypr, Izrael, Andora, Dania, Szwajcaria, Chorwacja i Szwecja. Ponadto w dywizji trzeciej zagra kolejnych 12 reprezentacji, m.in. Belgia, Łotwa i Serbia. Wstępnie dla dwóch przewidywanych turniejów w naszej dywizji zarezerwowano trzy terminy – 4/5 czerwca, 11/12 czerwca i 2/3 lipca. Gospodarzem jednego z nich będzie Heidelberg (prawdopodobnie 2/3 lipca), natomiast nie został ustalony gospodarz drugiego z turniejów (teoretycznie ciągle pod uwagę brany jest Sopot, ale Organizator lub Organizatorzy – Pomorski Okręgowy Związek Rugby, Kąpielisko Morskie Sopot, MKS Ogniwo Sopot – musieliby złożyć konkretną ofertę jeszcze w grudniu).

* Zaproponowano powrót do koncepcji prowadzenia regionalnych rozgrywek klubowych. Według wstępnej propozycji nasze drużyny walczyłyby o Puchar Bałtyku z najlepszymi klubowymi 15-tkami z: Rosji, Litwy, Szwecji i Łotwy.

* Nastąpiły też zmiany w Komitecie Wykonawczym FIRA-AER. Dotyczą one także naszego kraju, bowiem dotychczasowego reprezentanta Polski – Henryka Kuczko, zastąpił w gronie ścisłego kierownictwa europejskiego rugby prezes naszego Związku – Jan Kozłowski, który w Europarlamencie pełni rolę wiceprzewodniczącego Komisji wspierającej rozwój rugby w Europie.

* Bardzo istotne wydaje się ponadto aktualne stanowisko IRB w sprawie relacji pomiędzy 15 i 7-osobowym rugby zaprezentowane przez Davida Carrigy (Head of External and Member Relations), a określone w strategicznych dokumentach Światowej Federacji. Wedle zapisów zawartych w „Strategii rozwoju” rugby siedem to dynamiczny, atrakcyjny sport przyczyniający się do globalnego rozwoju rugby, który winien być ważnym elementem w rozwoju 15-osobowej odmiany tej gry.

* Ustalono też daty i miejsca imprez, w których uczestniczyć będą nasze młode reprezentacje. Tradycyjny staż FIRA-AER U16 odbędzie się w Baia Mare (Rumunia), w terminie 23-27 sierpnia, a razem z naszymi szesnastolatkami trenować tam będą: Rumuni, Rosjanie i Ukraińcy. Rok starsi zawodnicy zagrają w październiku w Polsce w turnieju przygotowującym do startu w M.E. U18 – 2012. Naszymi rywalami w tych zawodach będą 17-latkowie z Czech, Szwecji i Szwajcarii.

Wreszcie reprezentacja młodzieżowa (U20) zagra w turnieju eliminacyjnym na Litwie (sierpień) razem z gospodarzami, Łotwą i Finlandią. Niestety słabszy występ w tegorocznych M.E. Juniorów do lat 18 nie zapewnił nam miejsca w stawce ośmiu zespołów walczących o mistrzostwo do lat 19 (prawdopodobnie w terminie 29.10. – 06.11., Rumunia). Tam o tytuł zagrają reprezentacje: Gruzji, Belgii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Portugalii, Hiszpanii i Holandii.
* W traktowanych najbardziej prestiżowo rozgrywkach 18-latków (Francja, 15-24 kwietnia) zagramy w grupie B (podział zakłada grupy: „Elite”, A, B, C i D, która rozegra swój turniej poza Francją).
Naszym pierwszym rywalem będą Litwini (16.04., godz. 14.30 – Eauze), a następnie jedna z drużyn pary: Holandia v Szwecja (19.04., Gimont). Poza tym o awans do grupy A zagrają: Hiszpania v Ukraina i Czechy v Szwajcaria. Zestaw pozostałych grup: „Elite” – 4 najlepsze zespoły spośród drużyn 6 Narodów; grupa A – 2 najsłabsze zespoły 6 Narodów, Gruzja, Belgia, Niemcy, Rosja, Portugalia, Rumunia; grupa C – Węgry, Serbia, Łotwa, Luxemburg, Dania, Austria, Mołdawia, Bułgaria.

* Kongres był też okazją do wręczenia wieloletniemu sternikowi FIRA-AER – Jean-Claude’owi Baque tegorocznej nagrody im. Vernona Pugha (zmarłego przed kilku laty szefa IRB) przyznawanej przez Zarząd Światowej Federacji i Emirates Airline w uznaniu zasług dla rozwoju światowego rugby oraz prezentacji nowego logo FIRA-AER (prace nad nim jeszcze nie zostały zakończone).

PZRugby

Exit mobile version