Legenda światowego rugby Jonah Lomu nie żyje.

Były zawodnik reprezentacji Nowej Zelandii oraz ikona światowego rugby Jonah Lomu zmarł w wieku 40 lat, w swoim domu w Auckland. Pozostawił pogrążoną w żałobie żonę oraz dwóch synów w wieku 5 i 6 lat.

Lomu w czasie swojej zawodniczej kariery, w latach 1994-2002, zdobył 37 przyłożeń, w 63 meczach jakie rozegrał w barwach Nowej Zelandii. Zadebiutował w 1994 roku w meczu przeciwko Francji, a jego gwiazda rozbłysła rok później podczas Pucharu Świata w RPA, gdzie w półfinale przeciwko Anglii, zdobył cztery przyłożenia i był nie do zatrzymania nawet przez angielskiego obrońcę Mika Catta. W 1999 roku wyrównał rekord Bryana Habany w ilości 15 przyłożeń zdobytych podczas meczów Pucharu Świata w rugby.

W 1996 roku diagnoza lekarska potwierdziła, że Jonah Lomu cierpi na poważną chorobę nerek. W 2004 roku przeszedł operację transplantacji nerek, które niestety w 2011 przestały funkcjonować. Przez cały czas był pod opieką lekarską, co nie przeszkodziło mu angażować się w różne projekty oraz wziąć udział w działaniach promocyjnych podczas Pucharu Świata w Anglii.

W 2013 roku na podstawie życia Lomu powstał film biograficzny pt. „Anger Within”, a obecnym roku powstał również film opowiadający o RWC 1995, pt. „Back To South Africa”, gdzie również Lomu jest jednym z głównych bohaterów.

Muszak