LEINSTER Z PUCHAREM HEINEKENA

W wielkim finale Pucharu Heinekena Leinster po fanatastycznym pojedynku pokonało Northampton Saints 33:22. Mecz miał dwa oblicza. Pierwsza odsłona to zdecydowana przewaga Świętych, którzy zdobyli trzy przyłożenia i prowadzili do przerwy 22:6. Druga część to jednak popis Leinster, którzy nie dość, że odrobili stratę, to jeszcze zdołali wyjść na prowadzenie. Największy udział w triumfie Irlandczyków miał Jonathan Sexton – autor 28 punktów. Szczegóły w artykule.

Pojedynek na Millenium Stadium w Cardiff oczywiście zgromadził komplet publiczności. W spotkaniu ciężko było wskazać faworyta. Lepiej spotkanie zaczęli zawodnicy z Anglii. Po dwóch przyłożeniach, autorstwa Dowsona i Fodena, w pierwszych dwóch kwadransach Święci prowadzili 17:3. Dodatkowo dwa podwyższenia oraz karnego dołożył Stephen Myler. Northampton nie przeszkodził nawet fakt grania w osłabieniu po żółtej kartce dla Briana Mujati za ciągnięcie za koszulkę będącego bez piłki Ciana Healy’ego. W trakcie odbywania przez niego kary przyłożenia zdobył właśnie Foden. W pierwszej odsłonie Leinster stać było tylko na dwa karne Sextona. Tuż przed przerwą zaś kolejny cios Irlandczykom zadał kapitan ekipy z Anglii – Dylan Hartley, który zanotował przyłożenie. Wydawało się, że losy tego meczu są już rozstrzygnięte. Druga odsłona pokazała jednak, że nic bardziej mylnego. Tuż po wznowieniu szeroką akcję formacji ataku wykończył Sexton, który po chwili sam podwyższył. Po dziesięciu minutach łącznik ataku ekipy z Dublina skopiował swój wyczyn, co oznaczało, że przewaga Świętych stopniała do dwóch oczek. W ciągu następnych pięciu minut Sexton wykorzystał dwa karne, po raz pierwszy tego dnia wyprowadzająć swój zespół na prowadzenie. W 64 minucie po podniesieniu piłki z rucka powstałego po formacji autu, przyłożenie zaliczył Szkot Nathan Hines. Celne podwyższenie bohatera spotkania ustaliło wynik na 33:22. Pogoń Leinster była niesamowita. Zdobyli oni 27 punktów w 26 minut, wychodząc na prowadzenie po największej stracie w historii finałowych pojedynków. Jest to drugi Puchar Heinekena w historii klubu z Dublina. Dzięki tej wygranej zespół ten dołączył do Munster, Leicester i Wasps, którzy mają po dwa triumfy na koncie. Tytuł bohatera spotkania mógł dostać się tylko w jedne ręce. Jonathan Sexton – autor dwóch przyłożeń i w sumie 28 punktów na pewno przejdzie do historii.

21.05.11 Cardiff – Millenium Stadium

Leinster 33:22 Northampton Saints

Sędziowie: Romain Poite (Francja), Jerome Garces (Francja), Pascal Gauzere (Francja)

Leinster pkt: Jonathan Sexton 28 (2P, 3pd, 4k), Nathan Hines 5 (1P)

Northampton pkt: Stephen Myler 7 (2pd, 1k), Phil Dowson 5 (1P), Ben Foden 5 (1P), Dylan Hartley 5 (1P)

Żółta kartka: Brian Mujati (Northampton – 26 min)

Leinster: 15 Isakeli Nacewa, 14 Shane Horgan, 13 Brian O’Driscoll, 12 Gordon D’Arcy, 11 Luke Fitzgerald, 10 Jonathan Sexton, 9 Eoin Reddan, 8 Jamie Heaslip, 7 Sean O’Brien, 6 Kevin McLaughlin, 5 Nathan Hines, 4 Leo Cullen (kpt), 3 Mike Ross, 2 Richardt Strauss, 1 Cian Healy
Rezerwowi: 16 Jason Harris-Wright, 17 Heinke van der Merwe, 18 Stan Wright, 19 Devin Toner, 20 Shane Jennings, 21 Isaac Boss, 22 Ian Madigan, 23 Fergus McFadden

Northampton: 15 Ben Foden, 14 Chris Ashton, 13 Jon Clarke, 12 James Downey, 11 Paul Diggin, 10 Stephen Myler, 9 Lee Dickson, 8 Roger Wilson, 7 Phil Dowson, 6 Calum Clark, 5 Christian Day, 4 Courtney Lawes, 3 Brian Mujati, 2 Dylan Hartley (kpt), 1 Soane Tonga’uiha
Rezerwowi: 16 Brett Sharman, 17 Alex Waller, 18 Tom Mercey, 19 Mark Sorenson, 20 Mark Easter, 21 Stuart Commins, 22 Shane Geraghty, 23 Joe Ansbro