Site icon rugby.info.pl

Les Bleus vs Springboks

Wszystko co powinniście wiedzieć przed tym spotkaniem…

W sobotni wieczór na wielkim 80-tysięcznym stadionie Stade de France w Saint-Denis pod Paryżem reprezentacja Francji podejmuje ’ Boksów ’ Jake ’ a White ’ a. Mecz oczekiwany przez wielu od dawna. Mecz Francja – Południowa Afryka!!! ’ Les Bleus ’ kontra ’ Springboks ’ !!!

Spróbuje wam wyjaśnić jak najwięcej przed wielkim meczem.

Mówi się ze mecz ten będzie chwilą prawdy dla obu drużyn. Jedna i druga drużyna buduje silny, młody skład i przygotowuje się do Mistrzostw Świata 2007 rozgrywane na francuskiej ziemi. Bernard Laporte, trener Francuzów , będzie chciał udowodnić, że ma pod sobą najlepszych francuskich rugbistów zdolnych do pokonania każdego. Natomiast Jake White, trener Boksów wie, że najlepiej jest się przygotować na Mistrzostw Świata wygrywając z Francją na ich własnej ziemi. I oprócz All Blacksów , to właśnie Francja i R.P.A. są kolejnymi faworytami na zwycięzców Pucharu Webb Ellis , nagradzająca mistrzów świata.

Francuzi będą musieli się zmierzyć z jednym z najsilniejszych młynów świata. Do najlepszej formacji młynowej Południowej Afryki brakuje tylko ’ Big Joe ’ van Niekerk, grającego na ósemce. W zimny, deszczowy wieczór na Stade de France, to właśnie młyn będzie decydował o losach spotkania. Podejrzewam grę zamkniętą i bardzo zaciętą. Nie ma nawet mowy o rozwinięciu skrzydeł, i wypuszczaniu szybkich piłek. Bitwa rozegra się w młynie. Więc przede wszystkim dużo będziemy oglądać twarzy pierwszo-liniowców. Filarzy Les Bleus jak i Boksów, uważani są za lepszych w dzisiejszym świecie rugby. Duzo się także mówi o urodzonym w Południowej Afryce francuskim filarze Pieter de Villiers. De Villiers, będąc ’ Afrykanerem '0 , zna język Afrikaans, w większości używanych przez Springboksów podczas meczów RPA. Więc młynarze i drugoliniowcy RPA będą musieli znaleźć inny sposób komunikowania się podczas line-outów. A tu francuzi będą musieli znaleźć sposób na line-outy Springboksów, będący zdecydowanie najlepiej wykonywanym na świecie. Skuteczność line-outów Poludniowej Afryki od dwóch lat jest nie do pokonania. I podejrzewam, że zostanie tak na długo póki młynarz i kapitan John Smit, będzie wrzucał do kombinacji drugoliniowej Bakkies ’ owi Botha i Victor ’ owi Matfield ’ owi.

Nie jeden wie, że w meczach zamkniętych i zaciętnych rola trzecioliniowców jest kluczowa. Urodzony w Dem . Rep. Kongo Yannick Nyanga i tleniony Remy Martin będą musieli zmierzyć się z graczem roku 2004 Schalk ’ iem (czyt. Skolk ) Burger ’ em, a także z sensacją tego roku Juan ’ em (czyt. Żołn) Smith ’ em.

Atak reprezentacji francuskiej składa się prawie całkowicie z graczy Stade Toulousain. Jest to bardzo doświadczony i kreatywny backline (linia ataku). Ważna bardzo para łączników Jean-Baptiste Ellisalde i Frederic Michalak to gwiazdy, które stać na przejście każdej defensywy. Zobaczymy czy dadzą sobie radę ze słynnym ’ rush defence ’ ataku RPA. Łącznik ataku zielono-złocistych koszul 20-letni Meyer Bosman, który zadebiutował tydzień temu w meczu z Walią, jest graczem niewątpliwie niedoświadczonym. Jednak młody fly-half ma silną psychikę i defensywę, przy wzroście 1m92 i wadze 95kg (dość duży jak na łącznika ataku 😛 ) , czuje się jak rybka w wodzie. Bosman na pewno będzie myślał tylko o Michalaku, co może go zgubić, ale z drugiej strony kluczem do zatrzymania ataku Francji z pewnością będzie skuteczne wyłączenie Michalaka i nie dopuszczenie do dalszej ekspansywnej gry.

Para środkowych, także z Stade Toulousains, silny Yannick Jauzion i dynamiczny Florian Fritz, będą w tym meczu ograniczeni ze względu na warunki pogodowe jakie będą panować podczas meczu. Jednak spodziewałbym się dużo wbitek Jauziona. Sensacją zeszłego roku, kreatywny środkowy Jean de Villiers nie jest dobrze dysponowany w obronie, pomagać mu będzie ’ król mocnych uderzeń ’ , mistrz szarż noszący numer 13 na koszulce Jaque Fourie. Rola skrzydłowych w tym meczu będzie raczej obronna, bo przy śliskiej piłce, żadna z tych ekip nie będzie ryzykowała gry zbyt otwartej. Wiec skrzydłowi będą raczej pomocą zewnętrzną w zamkniętej grze. Szkoda tylko że zmarnowany będzie talent południowo Afrykańczyków Habana i Paulse, jak i Francuzów Rougerie i Heymans.

Bokuś ….poprawki Banana:P

Drużyny
Południowa Afryka vs Francja

Percy Montgomery – 15 – Thomas Castaignede
Breyton Paulse – 14 – Aurelien Rougerie
Jaque Fourie – 13 – Florian Fritz
Jean de Villiers – 12 – Yannick Jauzion
Bryan Habana – 11 – Cedric Heymans
Meyer Bosman – 10 – Frederic Michalak
Michael Claassens – 9 – Jean-Baptiste Elissalde
Jaques Cronje – 8 – Julien Bonnaire
Juan Smith – 7 – Remy Martin
Schalk Burger – 6 – Yannick Nyanga
Victor Matfield – 5 – Jerome Thion
Bakkies Botha – 4 – Lionel Nallet
CJ van der Linde – 3 – Pieter de Villiers
John Smit – 2 – Dimitri Szarzewski
Os du Randt – 1 – Olivier Milloud
Rezerwa
Gary Botha – 16 – Sebastien Bruno
Eddie Andrews – 17 – Sylvain Marconnet
Albert van den Bergh – 18 – Gregory Lamboley
Danie Rossouw – 19 – Thomas Lievremont
Bolla Conardie – 20 – Pierre Mignoni
De Wet Barry – 21 – Yann Delaigue
Conrad Jantjes – 22 – Pepito Elhorga

Exit mobile version