Likwidacja Mistrzostw Polski kadetów w rugby 7 ?!?

W krótkiej i „suchej” informacji na firmowej stronie PZR ( www.pzrugby.pl ), poinformowano o decyzji Zarządu PZR o rezygnacji z rozgrywania turniejów o Mistrzostwo Polski rugby 7 w kategorii kadeta. Decyzja ta wywołała duże wzburzenie oraz zdziwienie w środowisku rugby wywołując zrozumiałą dyskusję. Poniżej przedstawiamy dwa oficjalne pisma skierowane przez trenerów Macieja Misiaka i Łukasza Kościelniaka do władz Związku w tej sprawie, zachęcamy do dyskusji na temat…

Na ostatnim posiedzeniu Zarządu została podjęta decyzja o rezygnacji z rozgrywania Mistrzostw Polski Kadetów w rugby 7. Nie ukrywam, że jestem bardzo zaskoczony tą decyzją. Od razu wykonałem kilka telefonów do trenerów innych drużyn młodzieżowych, aby zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych w tym fachu ludzi, którzy tak samo jak ja nie ukrywali zdziwienia zaistniałą sytuacją.
Wiadomo, że są czynniki wpływające mniej lub bardziej na tą decyzje ale wydaje mi się, że więcej jest pozytywów płynących z organizacji takich imprez. Faktem jest, że turniej rozgrywany takim systemem jak w tym roku jest bardzo wyczerpujący dla tak młodych zawodników. 5 meczy każdy po ok 12-14 minut to bardzo duży wysiłek. Wydaje mi się jednak, że organizacja MPK jest jednak konieczna z innych powodów. Po pierwsze jest to kontynuacja po Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, u których jest to najważniejsza punktowana impreza w tej kategorii. Po drugie impreza rangi Mistrzowskiej daje możliwość mniejszym klubom na pokazanie się na tle drużyn z całej Polski a co za tym idzie daje szansę na pozyskanie pieniędzy z samorządów lokalnych dla klubu plus tak jak w naszym przypadku daje możliwość pozyskania stypendiów dla zawodników.
Od 3 lat uczestniczymy w MPK7 i zawsze były to bardzo udane imprezy, zmieniała się liczba drużyn ale zawsze był dobry poziom gry. Organizacja turnieju półfinałowego 2 lata temu pozwoliła nam na pokazanie się władzą gminy jak i potencjalnym sponsorom. Zdobycie wówczas wicemistrzostwa Polski pozwoliło nam na pozyskanie stypendiów dla zawodników oraz zwiększenie dofinansowania z gminy i powiatu. Wiadomo, że priorytetową imprezą w tej kategorii jest Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży i każdy chce do niej awansować ale nie zawsze się to uda. Dlatego organizacja MPK7 daje możliwość odniesienia sukcesu nie tylko drużynom, które maja duże zaplecze finansowe i kadrowe ale również tym mniejszym i biedniejszym.
Moim zdaniem nie możemy zrezygnować z organizacji MPK7. Możemy natomiast zmienić formułę rozgrywania meczy w sensie ilości i czasu gry. Wtedy obciążenia będą mniejsze a nie stracimy imprezy rangi mistrzowskiej.
Zwracamy się z prośbą o powtórne rozpatrzenie kwestii wycofania MPK7, gdyż my jako trenerzy grup młodzieżowych obstajemy za pozostawieniem tej imprezy w kalendarzu rozgrywek kadetów w sezonie 2012/2013 zmieniając tylko formułę rozgrywania takiego turnieju.

Z poważaniem:
Łukasz Kościelniak trener RC Gorce Raba Niżna

—————————————————

Jako były trener Kadr Narodowych w kategoriach młodzieżowych, wychowawca ponad 50 reprezentantów uczestników Mistrzostw Świata i Europy (2001-2012) oraz trener klubowy (10 medali w tym 6 x Mistrzostwo Polski „rugby 7” w kategoriach kadet i junior), chciał bym zabrać głos w sprawie wycofania z kalendarza imprez Mistrzostw Polski Kadetów w rugby 7.
Zdecydowanie jestem za dalszym rozgrywaniem turniejów o Mistrzostwo Polski Kadetów w rugby 7.
Argumentując:

• rozgrywki w tej odmianie są bardzo ważnym elementem procesu szkoleniowego w rozwoju młodych rugbistów, wyrabiającym: umiejętność gry otwartej, dyscyplinę gry defensywnej, zdolność podejmowania decyzji na boisku oraz odpowiedzialność.

• Pozwalają nowo powstałym klubom uczestniczyć w rozgrywkach kategorii młodzieżowych, przykład zespół Gorce Raba Niżna (wice Mistrzostwo Polski 2010), który po przez rugby 7 wdarł się do czołówki klubów szkolących młodzież, pomimo krótkiego czasu istnienia zasilając drużyny reprezentacyjne wieloma wartościowymi zawodnikami.

• Szkolenie w tej odmianie w świetle rozgrywanego turnieju Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku oraz planowanych przez FIRA/AER i IRB rozgrywek o Mistrzostwo Europy do lat 18 (informacje z Kursokonferencji IRB dla Trenerów Kadr Narodowych 7, która odbyła się w Lisbonie w 2010 roku, w której miałem przyjemność uczestniczyć jako delegowany przez PZR).

• Żaden zawodnik prowadzony przeze mnie podczas tego typu turniejów nie odniósł istotnej kontuzji, jak również rozgrywki rugby 7 nie miały negatywnego wpływu na zdrowie moich podopiecznych (z przebiegu 20 turniejów na przestrzeni lat 2002-2010).

Reasumując należało by się jedynie zastanowić i opracować odpowiedni regulamin ściśle określający obciążenia czasowe podczas turniejów dla młodych zawodników.

Z poważaniem i sportowym pozdrowieniem Maciej Sylwester Misiak