Site icon rugby.info.pl

Mistrzostwa Europy`7 Kobiet coraz bliżej!

Odliczanie dni do Mistrzostw Europy Kobiet grupy B czas zacząć! Rugbowej siódemce kobiet do startu w najważniejszej imprezie roku pozostało już tylko niespełna 15 dni. Przygotowania trwają pełną parą, zawodniczki trenują kilka razy w tygodniu szlifując swoje umiejętności.

17 maja, w klubie Gymnasion w Gdyni, odbył się trening motywacyjny z Iwoną Guzowską, wielokrotną Mistrzynią Świata w boksie i kickboxingu – specjalistką od sportów mało popularnych wśród kobiet. Trening z mistrzynią zaczął się od dynamicznej rozgrzewki, następnie rugbistki zmagały się z wymagającymi ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, które były zorganizowane w formie obwodu stacyjnego. Były to ćwiczenia, które Iwona Guzowska wykorzystywała w treningu bokserskim. Pomimo, że boks i rugby nie są podobnymi do siebie dyscyplinami, to zawodniczki muszą cechować bardzo podobne zdolności motoryczne. W obu dyscyplinach najważniejsza jest wbrew pozorom nie siła mięśni ramion, a siła mięśni nóg. Spotkanie z Iwoną Guzowską miało za zadanie zmotywować zawodniczki do treningów, pomóc uwierzyć we własne siły. Po zakończeniu części treningowej, Iwona opowiedziała o swoich walkach w ringu, zaznaczając ważną rolę przygotowania psychicznego do startów. Wszystko co się z nami dzieje, jest w naszych głowach, dlatego ważne jest by nauczyć się panować nad swoimi emocjami, umieć „zaprogramować” się przed grą i skupić na wyznaczonym celu. Po rozmowie, wspólnie obejrzeliśmy film, który pokazał trud treningów oraz najlepsze momenty walk o mistrzowskie pasy.

30 maja w Warszawie spotka się 18 najlepszych zawodniczek z 5 klubów z całej Polski, aby rozegrać mecz kontrolny – kadra A vs. kadra B- na stadionie Polonii Warszawa (przed meczem Dywizji 2B Polska vs. Belgia).

Kolejnym krokiem przygotowań do ME będzie zgrupowanie 14 najlepszych zawodniczek, które odbędzie się w dniach 1-2 czerwca, na obiekcie Budowlanych Łódź. Z czternastki biorącej udział w zgrupowaniu, zostanie wyłonionych 10 najlepszych zawodniczek, które w czwartek 4 czerwca (po 2 dniowym pobycie w Krakowie) wyruszą do Zenicy, aby reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy Kobiet grupy B. W tym roku rywalkami Polek będą: Szwajcaria, Serbia, Dania, Gruzja, Węgry, Bośnia & Hercegowina, Luxemburg, Słowenia i Ukraina. Spośród w/w drużyn po raz pierwszy w Mistrzostwach Europy udział wezmą reprezentacje Gruzji i Ukrainy, co nie oznacza że będą łatwymi przeciwniczkami. W ubiegłym roku reprezentacja Mołdawii, która również debiutowała w imprezie rangi Mistrzostw Europy, zajęła II miejsce.

Podczas Świąt Wielkanocnych odbył się obóz treningowy Emerging Nations Training Camp. Udział w nim wzięły zawodniczki m.in. z Finlandii i Austrii, które rywalizują w grupie A, a przegrały z naszą reprezentacją podczas turnieju ENTC Zanka 2009. Poza tym, nasza drużyna usłyszała słowa pochwały z ust drugiego trenera reprezentacji Anglii- Grahama Smitha oraz irlandzkiego sędziego Davida Wilkinsona, którzy zauważyli u nas duży potencjał. Szansę na awans Polski do wyższej grupy rozgrywek podnosi również możliwy udział dwóch zawodniczek trenujących na co dzień we włoskim Formigine Rugby Club- sióstr Marty i Adrianny Dera. Pierwsza z nich ma 21 lat i gra na pozycji center w siódemkach oraz center/skrzydłowa w piętnastkach. W tym roku zdobyła już 38 przyłożeń podczas rozegranych 30 meczy ligowych siódemek, a oprócz tego zdobywa punkty z drop-goli z 90% skutecznością. Druga z sióstr- Adrianna, ma 20 lat, gra od sierpnia 2008 i jest skrzydłową w drużynie włoskiej. Jeśli uda nam się wzmocnić reprezentację o dziewczyny grające na co dzień we włoskim klubie Formigine nasze szanse na awans znacznie wzrosną.

Biorąc pod uwagę fakt, że większość zawodniczek, po ciężko przepracowanej zimie, jest bardzo dobrze przygotowana do rywalizacji w tegorocznych zawodach, mamy nadzieję, że marzenia o awansie wkrótce staną się rzeczywistością.

Exit mobile version