Site icon rugby.info.pl

Młodzi zawodnicy z wysp na Pacyfiku ofiarami nieuczciwych kontraktów.

Zgodnie z informacją Międzynarodowego Stowarzyszenia Graczy Rugby (International Rugby Players Association) coraz więcej młodych zawodników z wyspiarskich krajów na Pacyfiku podpisuje kontrakty, które nie zapewniają im odpowiedniego wynagrodzenia.

Jak powiedział Rob Nichol, dyrektor wykonawczy stowarzyszenia, młodzi gracze ze względu na brak doświadczenia podpisują umowy, których treść narzuca niekorzystne warunki dla zawodników. „Otrzymujemy sygnały z różnych miejsc, nie tylko z krajów takich jak Francja, Japonia czy Anglia, ale również z Rumunii, Sri Lanki, czy Rosji.”
“Tego typu sytuacje zdarzały się w przeszłości, ale w ostatnim czasie można zauważyć coraz częstsze występowanie tego zjawiska. Rosnąca aktywność Francji w wyszukiwaniu młodych talentów oraz ewolucja rugby w profesjonalizm, powoduje agresywne szukanie młodych zawodników, którzy mogliby w przyszłości zasilić zawodowe kluby rugby.”

Podczas realizacji filmu dokumentalnego „Wojownicy Pacyfiku” producent filmowy Adam Perrin był świadkiem powyższego zjawiska.
“Byliśmy na kilku meczach juniorów w Tonga i wśród zgromadzonej publiczności, było wielu francuskich skautów, którzy przyglądali się poszczególnym zawodnikom. Biorąc równocześnie pod uwagę jak dużo zawodników z rejonu Pacyfiku, występuje w obecnym Pucharze Świata w Rugby, jest to fenomen na skalę światową.”

W odpowiedzi na powyżej opisaną tendencje, Rob Nichol chciałby wprowadzenia regulacji mających na celu lepszą ochronę zawodników oraz wprowadzenia programu rozwoju rugby obejmującego swoim zasięgiem obszar wysp na Pacyfiku.
Harry Schuster, Prezydent Federacji Rugby Oceanii, nie potwierdził informacji o nadużyciach związanych z wykorzystywaniem graczy z Samoa. Jednocześnie zgodził się z tym, że gracze powinni być traktowani uczciwie, ale powinni również sami czytać kontrakty oraz korzystać z pomocy prawnej oraz ludzi, którzy mają wiedzę i doświadczenie odnośnie sytuacji w danym kraju.

Brett Gosper, dyrektor wykonawczy World Rugby, odrzuca oskarżenia, że światowa federacja nie wykazuje odpowiedniego stopnia pomocy dla Fidżi, Samoa i Tonga.
Zgodnie z przekazanymi informacjami, w ciągu czterech ostatnich lat, światowa federacja rugby zainwestowała w rozwój rugby w krajach na Pacyfiku 16 milionów funtów.

Opracowanie na podstawie http://www.abc.net.au

Muszak

Exit mobile version