Najlepsi w 2011 roku: DAVID CHARTIER (zawodnik) TOMASZ PUTRA (trener)

Już nastał Nowy Rok 2012, czas na podsumowanie starego, Wortal www.rugby.info.pl wybrał najlepszych zawodników,trenerów i drużyny.

Naszym zdaniem, najlepszym polskim rugbistą w mijającym roku jest reprezentacyjny obrońca DAVID CHARTIER (w czterech meczach zdobył 64 punkty) walnie przyczyniając się do dobrych wyników reprezentacji Polski. Najlepszym trenerem jest trener kadry seniorów TOMASZ PUTRA

Wortal rugby.info.pl z Barbarians Polska pod koniec stycznia ogłoszona zostanie wybrana przez trenerów najlepsza „XV” i „7”

Najlepszym obcokrajowcem jest Gruzin TEIMURAZ SOKHADZE grający w ekipie Budowlanych Łódź który w rundzie jesiennej zdobył 66 punktów. Najlepsza klubową drużyną wybraliśmy ekipę vicemistrzów Polski BLACHY PRUSZYŃSKI BUDOWLANI S.A. ŁÓDŹ  którzy w czerwcowym finale przegrali z Arką Gdynia 22:34. W meczu finałowym Pucharu Polski Budowlani, rewanżując się Arce wygrali w Gdyni 16:3. Ponadto w rundzie jesiennej Budowlani w ośmiu meczach nie ponieśli porażki, między innymi wygrywając z Arką 26:13.

***
Czas na młodzież, Sukcesem polskiej drużyny prowadzonej przez duet trenerski KRZYSZTOF FOLC, ANDRZEJ KOZAK (najlepsi trenerzy) zakończył się finał Mistrzostw Europy do lat 20 rozgrywany w Siedlcach. Najlepszym zawodnikiem młodego pokolenia wybraliśmy zawodnika formacji młyna z Ogniwa Sopot PIOTRA ZESZUTKA

Wśród juniorów i kadetów palmę pierwszeństwa należą się Mistrzom Polski POSNANIA POZNAŃ (juniorzy), BUDOWLANI LUBLIN (kadeci).

***
Najlepszą drużyną grającą w rugby 7 seniorów, został wybrany Mistrz Ekstraligi Rugby „7”, AZS AWFiS GDAŃSK który w Mistrzostwach Polski zajął 4 miejsce.
Ktoś może negować ten wybór, uznając za najlepszą drużynę Mistrzów Polski Lechię Gdańsk, jednak Lechia to typowa drużyna rugby 15. grająca sporadycznie w siódemki.

Wśród młodzieży najlepszą drużyną okazał się Mistrz Polski juniorów i kadetów prowadzony przez Jakuba Sekleckiego ORKAN SOCHACZEW .

Największe objawienie rugby 7 – POSNANIA POZNAŃ wywalczyli młodzieżowe Mistrzostwo Polski, trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski seniorów,ponadto zajęli drugie miejsce w Mistrzostwach Polski juniorach.

***
Płeć piękna została zdominowana przez jedną drużynę Mistrzyń Polski MARIO LADIES LECHIA GDAŃSK zdobywczynie Pucharu Polski, mającą w swoim składzie również najlepszą zawodniczkę KAROLINĘ JASZCZYSZYN prowadzoną przez JANUSZA URBANOWICZA (najlepszy trener).
Objawieniem wśród kobiet należy uznać rugbistki DIABLICE RUDA ŚLĄSKA .