Najnowsze wieści z Marymonckiej

Na wczorajszym posiedzeniu, po wielogodzinnej dyskusji Zarząd Związku podjął szereg ważnych decyzji dotyczących rozgrywek krajowych oraz kadr narodowych.
Najważniejsze z nich to:

* przyznanie klubowi Arka Gdynia walkowera w finałowym meczu tegorocznych rozgrywek o Puchar Polski wobec nie stawienia się w Gydni zespołu Blachy Pruszyński Budowlani Łódź.

Dodatkowo postanowiono zaprosić na najbliższe posiedzenie Zarządu trenera Mirosława Żórawskiego, zawodników Macieja Pabjańczyka i Tomasza Stępnia oraz managera Bemowo-AZS AWF Warszawa Mariusza Liedela celem wyjaśnienia ich wypowiedzi dotyczących Pucharu dla różnych mediów sportowych.

Jednocześnie zdecydowano, że przyszłoroczne rozgrywki pucharowe nie będą obligatoryjne. Zespoły mogą się do nich zgłaszać do 15 sierpnia br., w poszczególnych rundach rozgrywany będzie jeden mecz na boisku niżej notowanej drużyny w rozgrywkach ligowych sezonu 2009/2010, a o zestawie par decydować będzie losowanie (nie będzie obowiązywać rozstawienie).

* w sezonie 2010/2011 w Ekstralidze występować będzie dalej 8 drużyn, ale wśród zespołów zajmujących po rundzie zasadniczej miejsca 5-8 dojdzie do spotkań o piąte miejsce pomiędzy drużynami z miejsc 5 i 6 oraz o utrzymanie pomiędzy drużynami z miejsc 7 i 8. Obydwa mecze rozegrane zostaną na boisku wyżej sklasyfikowanego zespołu. W czwórce walczącej o medale nowością będzie meczo 3 miejsce, który stoczą zespoły przegrywające walkę o finał. Mecz ten odbędzie się w przeddzień finału (jeśli ten będzie wyznaczony na sobotę to w piątek). Tu także gospodarzami spotkań będą drużyny kończące fazę zasadniczą na wyższej pozycji.

* w fazie play-offs występować będą mogli wyłącznie zawodnicy z lig zagranicznych, którzy rozegrali w rundzie zasadniczej co najmniej 5 spotkań.

* w Ekstralidze Rugby 7 w sezonie 2010/2011 występować będzie 8 drużyn. Nowymi drużynami w stawce będą czołowe drużyny Polskiej Ligi Rugby 7: BBRC Łódź i Włókniarz Zgierz.

* modyfikacja w systemie opłat za licencje zawodnicze. Stawki obowiązujące w sezonie 2010/2011: Ekstraliga – 50,- zł, Ekstraliga rugby 7 i I liga – 30,- zł, Polska Liga Rugby 7 i II liga – 15,- zł, Kobiety i młodzież – 10 zł, Obcokrajowcy – 1000,- zł, Zawodnicy wracający do gry po odbyciu kary za stosowanie niedozwolonego dopingu – 2000,- zł. Utrzymano też opłatę w wysokości 5,- zł dla każdego z zawodników ponad 30 w drużynie seniorów.

* spośród 13 przedstawionych kandydatur na stanowisko trenera kadry narodowej seniorów wybrano trzy: dotychczasowego szkoleniowca Tomasza Putry, Irlandczyka Stephena Mc Ivor i Nowozelandczyka Billa Masefielda, do których trafią zapytania dotyczące szczegółowej wizji pracy z reprezentacją i określenia warunków finansowych.

* trenerowi Maciejowi Misiakowi zostanie zaproponowana opieka nad kadrami U16 i U17-18, a Andrzejowi Kozakowi nad reprezentacją U19, która w końcu października zagra w Mistrzostwach Europy do lat 19 w Belgii.

* zgodnie wymaganiami FIRA-AER wybrane też zostały lokalizacje spotkań reprezentacji rozgrywanych w Polsce w ramach Pucharu Europy Narodów dywizja 1B w sezonie 2010/2011. Mecze z Mołdawią (6 listopada 2010) i Belgią (12 marca 2011) zostaną rozegrane w Gdyni, natomiast gospodarzem meczu z Holandią (16 kwietnia 2011) będzie Kraków.

* jest też istotna zmiana w rozgrywkach I ligi, gdzie od nowego sezonu przestaje obowiązywać przepis juniorski dotyczący młynów dyktowanych (młyny będą pchane).

PZRugby