Site icon rugby.info.pl

Najważniejsze wieści z Paryża

Tegoroczne spotkanie przedstawicieli europejskich federacji w Paryżu obfitowało w wystąpienia włodarzy światowego rugby. Obok przemówień ubiegających się o stanowisko szefa IRB: Francuza Bernarda Lapasset i Anglika Billa Beaumonta delegaci mieli też okazję posłuchać bardzo ciekawego wystąpienia Mike’a Millera (CEO IRB).
Dodając do tego relację Jean-Claude’a Baque z toczących się rozmów pomiędzy FIRA-AER i Six Nations Rugby Ltd. (spółkę reprezentowali dyrektor operacyjny John Davis i przedstawiciel Francji – Jacques Laurans) można pokusić się o próbę przedstawienia obrazu światowego rugby wyłaniającego się z tych wystąpień:

* choć ze względu na niewielki rozmiar rynku reklamowego dochody z finałów Pucharu Świata w Nowej Zelandii były znacząco mniejsze (pomiędzy 30 a 40 %) od poprzedniej imprezy we Francji (RWC 2007), IRB starać się będzie o utrzymanie poziomu pomocy dla krajów „rozwijających się rugbowo”,

* pod względem sportowym finały zakończyły się pełnym sukcesem dowodząc procesu rozszerzania się światowej czołówki i wyrównywania się poziomu uczestników najważniejszej imprezy w światowym rugby co w dalszym ciągu pozostaje priorytetem w działalności IRB,

* rugby 15-osobowe ciągle pozostaje głównym (niemalże jedynym) źródłem dochodów IRB i krajowych federacji, które wykorzystywane są do promocji tej gry. Dlatego należy zadbać o profity z najważniejszych imprez w rugby 7 (HSBC IRB Sevens i Grand Prix FIRA-AER) oraz pamiętać, że odmiana 7-osobowa nie może być traktowana jako konkurencja dla rugby tradycyjnego, a ma być szansą na dotarcie z rugby do szerszych mas, w szczególności ludzi młodych,

* należy dbać i podkreślać wyjątkowe wartości rugby oraz z całą stanowczością walczyć z patologiami, by utrzymać obraz tego sportu jako wolny od pozaboiskowej przemocy, niedozwolonych używek i korupcji,

* rozmowy z 6 Nations mają doprowadzić (niestety w nieokreślonej bliżej przyszłości) do normalizacji systemu rozgrywek w Europie. Pierwszym etapem procesu są mistrzostwa juniorów, w których już teraz o tytuł rywalizują wszystkie europejskie potęgi. Docelowo „otwarta rywalizacja” ma dotyczyć także seniorów. Być może uda się też przekonać „wielkich” do wsparcia finansowego dla rozgrywek europejskich,

* prawdopodobnie czekają nas lata kryzysu… ale warto pamiętać, że słabość jednych jest szansą na rozwój innych…
Oczywiście to tylko najczęściej podkreślane w wystąpieniach tezy, ale pozwalają one na „ogólne zapoznanie się” z postrzeganiem aktualnego stanu rugby przez ludzi mających realny wpływ na rozwój tego sportu w świecie i Europie.

Tymczasem znacznie więcej problemów było z ustaleniem szczegółów (terminów, miejsc) dotyczących organizacji poszczególnych imprez, w szczególności rugby 7 (rozgrywki będą stanowić eliminacje do finałów Pucharu Świata 2013 w Moskwie).

Z interesujących nas wieści, poczynając od seniorów, najważniejsze są:

1. Kalendarz eliminacji RWC 2015 w Anglii zakładający, że o ile nie uda nam się awansować do dywizji 1A (ciągle większe szanse mają reprezentacje Belgii i Mołdawii) to w sezonach 2012/2014 będziemy walczyć o zwycięstwo w dywizji 1B dające prawo przystąpienia do eliminacji europejskich w 4 rundzie. Zwycięzca dywizji 1B zagra 10 maja 2014 roku na wyjeździe ze zwycięzcą rundy 3 (prawdopodobnie zwycięzca dywizji 2A). W przypadku wygranej dwa tygodnie później (24.05.2014) zagra u siebie z trzecią drużyną dywizji 1A i jeśli wygra ten mecz będzie miał prawo gry w repasażach z drugą drużyną Afryki (1 mecz w kraju zajmującym aktuanie wyższą pozycję w rankingu IRB) dającego awans do finałów.

2. Seniorzy w odmianie 7-osobowej zagrają prawdopodobnie w turniejach eliminacyjnych w Polsce (wymagana druga połowa maja) i Belgii (druga połowa czerwca). Jeśli zmieszczą się w czołowej trójce dywizji A będą mieli prawo udziału w turnieju w Odense (7-8 lipca) wśród 16 drużyn (12 z Grand Prix, 3 z dywizji A i gospodarze) walczących o prawo gry w RWC 2013 w Moskwie (ostateczne decyzje w tej sprawie podejmie IRB w grudniu).

3. Seniorki w odmianie 7-osobowej zagrają 9/10 czerwca (prawdopodobnie w Luxemburgu) w grupie B eliminacji WRWC 2013. Ich rywalkami będą reprezentacje: Finlandii, Czech, Belgii, Norwegii, Malty, Izraela, Gruzji, Serbii, Luxemburga, Szkocji a stawką zajęcie jednego z dwóch czołowych miejsc dających prawo gry w turnieju finałowym (Moskwa, 30.06./01.07.) wyłaniającym europejskie reprezentacje, które zagrają w WRWC 2013.

4. Nasi młodzieżowcy bronić będą tytułu najlepszej drużyny do lat 20 w Czechach, pomiędzy 1 i 9 września. Wśród rywali będą reprezentacje: Czech, Litwy, Ukrainy, Holandii, Serbii, Szwajcarii i Węgier.

5. Juniorzy, zgodnie z wcześniejszymi informacjami, rywalizować będą o awans do grupy A w Madrycie. W pierwszym meczu ich rywalami będą Łotysze (31.03.), w przypadku wygranej (03.04.) zagramy z lepszym z pary Serbia v Szwajcaria i ewentualnie o awans (07.04.) z najlepszą drużyną z czwórki: Ukraina, Luxemburg, Holandia, Węgry.

6. Turniej Cross Border U17 planowany jest w Siedlcach na przełomie sierpnia i września. Zagrają w nim reprezentacje: Polski, Czech, Rosji i Szwecji.

7. Coroczny staż FIRA-AER do lat 16 odbędzie się prawdopodobnie w końcu kwietnia (25-29.04.) w Myślenicach z udziałem młodych zawodników z Czech, Niemiec, Węgier i Polski.

W głosowaniu federacji europejskich na szefa IRB (ostateczny wybór nowego przewodniczącego nastąpi w 2012) zdecydowanie więcej głosów otrzymał Bernard Lapasset. Nowymi członkami FIRA-AER zostały też Liechtenstein i Islandia.

PZRugby

Exit mobile version