Site icon rugby.info.pl

Najważniejsze zmiany w przepisach i regulaminach na sezon 2008/2009.

Sezon zmian 2008/9 tak w skrócie można określić co będzie czekało kibiców już od września. Międzynarodowa federacja zmieniła kilka istotnych przepisów gry w rugby preferujących grę otwartą. Również i PZR wprowadził istotne zmiany w regulaminie rozgrywek odchudzając między innymi na następny sezon I ligę i tworząc w jej miejsce Ekstraligę i w miejsce drugiej I ligę…

Na ostatnim posiedzeniu Zarządu (30 lipca 2008) zapadły decyzje co do kształtu przepisów i regulaminów rozgrywek w sezonie 2008/2009. Ich pełna treść powinna być dostępna na stronie Związku w najbliższym czasie, ale najważniejsze decyzje (zmiany) dotyczą następujących zapisów, których zmieniona treść otrzymała brzmienie:
1) Przepisy PZR, rozdział I, paragraf 9
„Zawodnik zgłoszony i potwierdzony wpisem do licencji w jednym klubie, może reprezentować inny klub (TYLKO JEDEN) w innego rodzaju rozgrywkach organizowanych przez PZR, w których nie uczestniczy klub macierzysty (dotyczy jedynie dwóch odmian rugby – „7” i „15” oraz eliminacji do M.P.J. i uczestnictwa w Lidze Okręgowej).”
2) Przepisy PZR, rozdział III, paragraf 15
„a) Inną formą zmiany barw klubowych jest wypożyczenie (zwolnienie okresowe) Zawodnik może zostać wypożyczony do innego klubu na okres nie dłuższy niż jeden sezon rozgrywkowy, a po jego zakończeniu zostaje automatycznie potwierdzony do klubu, z którego został wypożyczony,
b) możliwe jest także bezpłatne, jednorazowe (jeden raz w karierze) wypożyczenie zawodnika na regulaminowy okres studiów dziennych,
c) bezpłatne jest także wypożyczenie na okres zasadniczej służby wojskowej.”
3) Przepisy PZR, rozdział IV, paragraf 6
„Za zawodnika, który w danym roku kończy lub ukończył 28 lat, klub macierzysty nie ma prawa domagać się ekwiwalentu finansowego, ale jego zwolnienie następuje zgodnie z warunkami, określonymi w § 11 i 12 rozdziału III niniejszych przepisów.”
4) Przepisy PZR, rozdział V, paragraf 13
„Zawody mogą odbywać się jedynie w terminach ściśle określonych. Prośba o zmianę terminu może być wniesiona najpóźniej 14 dni przed wyznaczoną datą zawodów. Zgodę na zmianę terminu meczu po uzgodnieniach między zainteresowanymi klubami musi zatwierdzić Komisja Gier i Dyscypliny PZR. Dalszy tok postępowania zgodny z regulaminem rozgrywek na dany sezon.”
5) Przepisy PZR, rodział V, paragraf 60
„Prawa telewizyjne do rozgrywek centralnych i międzynarodowych, posiada Telewizja POLSAT S.A., Polski Związek Rugby oraz gospodarz zawodów.”
6) Regulamin I i II ligi rugby, rozdział III – system zawodów, punkt g
„Zespoły z miejsc od 1 do 7 oraz zwycięzca II ligi utworza w sezonie 2009/2010 Ekstraligę. Zespoły zajmujące w I lidze miejsca 8, 9 i 10 oraz drużyny z miejsc 2, 3 i 4 II ligi utworzą w sezonie 2009/2010 – I ligę rugby. Pozostałe drużyny utworzą II ligę regionalną.”

www.pzrugby.pl

Exit mobile version