Nowa inicjatywa w Afryce

Szukając kolejnych dróg rozwoju rugby, federacje Ghany i Nigerii ogłosiły powstanie rozgrywek, które otrzymały nazwę Puchar Prezydenta. Formuła rozgrywek będzie się opierać na rozegraniu w danym roku dwóch meczów, u siebie i na wyjeździe. Tegoroczne rozgrywki rozpoczną się 27 kwietnia meczem w stolicy Ghany Akrze, a kolejny mecz zostanie rozegrany 4 maja w stolicy Nigerii Lagos.
Puchar Prezydenta będzie również formą przygotowań do rozgrywek w ramach Pucharu Afryki, gdzie Ghana i Nigeria zmierzą się w swojej grupie z reprezentacjami Botswany i Madagaskaru. Mecze w ramach Pucharu Afryki odbędą się od 6 do 17 czerwca br. Puchar Prezydenta ma również wsparcie Rugby Afryka, która zachęca swoich członków do szukania możliwości rozwoju rugby w poszczególnych krajach oraz do rozgrywania test meczy z innymi reprezentacjami.
Może nie jest to specjalnie wysublimowana forma rozwoju rugby, ale na pewno stanowi dobrą okazję do zdobycia doświadczenia czy wypróbowania nowych zawodników na poziomie międzynarodowym. Biorąc pod uwagę ostatnie wyniki reprezentacji Polski oraz niemrawe działania PZR mające poprawić sytuacje polskiego rugby, to wygląda na to, że nawet w Afryce nie chcą być 100 lat za Polakami.

Autor – Muszak