Nowa Zelandia w finale

W niedzielnym półfinale All Blacks nie dali żadnych szans Australii wygrywając 20-6. Wynik byłby dużo bardziej okazały, gdyby w lepszej dyspozycji był Weepu, który nie wykorzystał kilku rzutów karnych. Nowa Zelandia w finale zagra z Francją, która szczęśliwie i po bardzo kontrowersyjnej decyzji sędziego pokonała Walię 9-8. Te same drużyny wystąpiły w finale 24 lata temu, gdy turniej był także rozgrywany w Nowej Zelandii. Wówczas górą byli All Blacks.

Gospodarze zagrali perfekcyjnie w obronie, w świetnej dyspozycji był Richie McCaw.
Pierwsze i jedyne przyłożenie już w 5 minucie zdobył Nonu po świetnej akcji Dagga. Jednak podwyższenia nie wykorzystał Weepu , podobnie jak po kilku minutach rzutu karnego z łatwej pozycji i zamiast 10-0 Nowozelandczycy prowadzili jedynie 5 punktami. Kolejny słaby występ zaliczył australijski łącznik ataku Quade Cooper, widoczny był brak Beale’a.
Wallabies otrząsnęli się z miażdżącej przewagi po kwadransie , gdy przegrywali 8-0. Po groźnej akcji bliski zdobycia „piątki” był Ioane. Ostatecznie 3 punkty z rzutu karnego zaliczył O’Connor.
Odpowiedź gospodarzy była błyskawiczna, celny drop goal Crudena, który zastąpił na pozycji ł\ącznika ataku Slade’a i All Blacks znowu prowadzili 8 punktami. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 14-6.
Po przerwie Australijczycy popełniali wiele błędów w obronie co skutkowało kolejnymi rzutami karnymi. Znowu słabo funkcjonował młyn drużyny Wallabies. W 75 minucie przy stanie 6-20 żółtą kartkę zobaczył Sonny Bill Wialliams i Australijczycy zerwali się do desperackiego ataku, nie przyniosło to jednak rezultatu.
Jeśli All Blacks zagrają tak dobrze w niedzielnym finale , Francuzi będą bez szans. Jednak 4 lata temu też nikt nie stawiał na nich w ćwierćfinałowym pojedynku, gdy pokonali Nową Zelandię 20-18.

Nowa Zelandia Australia 20-6 ( 14-6 )
Punkty dla Nowej Zelandii: Weepu 12 ( 4 k ), Nonu 5 ( 1 p ), Cruden 3 ( 1 dg )

Punkty dla Australii: O’Connor 6 ( 2 k )

Składy:

Nowa Zelandia: 15 Israel Dagg, 14 Cory Jane, 13 Conrad Smith, 12 Ma’a Nonu, 11 Richard Kahui, 10 Aaron Cruden, 9 Piri Weepu, 8 Kieran Read, 7 Richie McCaw (k), 6 Jerome Kaino, 5 Brad Thorn, 4 Samuel Whitelock, 3 Owen Franks, 2 Keven Mealamu, 1 Tony Woodcock.

Australia: 15 Adam Ashley-Cooper, 14 James O’Connor, 13 Anthony Faingaa, 12 Pat McCabe, 11 Digby Ioane, 10 Quade Cooper, 9 Will Genia, 8 Radike Samo, 7 David Pocock, 6 Rocky Elsom, 5 James Horwill (k), 4 Dan Vickerman, 3 Ben Alexander, 2 Stephen Moore, 1 Sekope Kepu.