Site icon rugby.info.pl

Nowe przepisy, czyli o co chodzi?

Od pierwszej kolejki sezonu 2008/2009 będą obowiązywały nowe przepisy. Dostępne są już od jakiegoś czasu na stronie Polskiego Związku Rugby, czy rugby.info.pl, ale czym będą one skutkowały? Dla nielubiących zmian – kłopot, dla szukających sposobów na poprawienie i uatrakcyjnienie gry – okazja. Poniżej kilka przemyśleń, a po pierwszych kolejkach przyjdzie czas na sprawdzenie, jak do zmian zaadoptują się trenerzy, zawodnicy i sędziowie.

GENERALNA OCENA:
Moim zdaniem wchodzące od tego roku zmiany będą miały pozytywny wpływ na grę i powinny skutkować zwiększoną liczbą przyłożeń. Podstawowymi korzyściami są:
– wprowadzenie zmian preferujących grę otwartą
– uproszczenie przepisów
– wyeliminowanie „martwych” przepisów

SZCZEGÓŁY:
Kluczowymi dla zawodników i trenerów będą następujące nowości:
1. Oddalenie linii spalonego przy młynach dla graczy formacji ataku o 5 metrów. Przepis ten da zespołom możliwość przygotowania większej ilości ofensywnych zagrywek po młynach i powinno wpłynąć na atrakcyjność gry.
2. Możliwość wykonania „szybkiego autu” w kierunku swojego pola punktowego. Przepis ten może przysłużyć się zawodnikom broniącym w formowaniu kontrataków przy grze na przekopy.
3. Odsunięcie „młynarza” i „odbierającego” o 2 metry od formacji autowej. Brzmi to może nieco enigmatycznie, ale w praktyce oznacza, że zawodnik stojący na pozycji odbierającego nie będzie mógł wskakiwać do formacji, a stojący w korytarzu wynosić skaczącego.
4. Możliwość ustawienia dowolnej, większej niż 1, ilości zawodników w formacji autowej przez zarówno zespół broniący, jak i atakujący. Taki układ da większe szanse ekipie broniącej na wygranie wrzutu przeciwnika, ale może również prowadzić do szybszego rozgrywania formacji autowej przez zespół w ataku i co za tym idzie wykorzystywanie przewagi liczebnej poza formacją autową.
5. Możliwość zawalania maula – przepis ten przede wszystkim zmodyfikuje sposób formowania i poruszania się maula, co może skutkować również pozytywnie: zespoły będą zmuszone do bardziej stabilnego ich wiązania i przekazywania w nim piłki, lub zrezygnują z rozgrywania maula na rzecz gry otwartej.
6. Brak korzyści terytorialnej przy kopach z pola 22 metrów, jeżeli piłka została tam wprowadzona przez ekipę broniącą się. Przepis ten ma prowadzić do ograniczenia gry na czas oraz na przekopy.

Pozostałe przepisy będą miały nieco mniejszy wpływ na przebieg meczów i głównie usuwają nie stosowane w praktyce przepisy i porządkują grę – stąd też w tym artykule nie zajmuję się nimi szczegółowo.

Co pokaże praktyka? Z pewnością na początku nowe przepisy będą sprawiały nieco problemów zawodnikom, sędziom i kibicom, ale mam nadzieję, że docelowo wpłyną one pozytywnie na obraz gry. Jeżeli ktoś ma inne zdanie – zapraszam do dyskusji.

komentarz własny

Exit mobile version