Nowy fundusz dla rugbistów z Fidżi

Prawie ćwierć miliona dolarów rocznie przez najbliższe trzy lata, zostanie przeznaczone dla zawodników z Fidżi, w ramach działań edukacyjnych, które mają poprawić umiejętności poruszania się w profesjonalnym rugby oraz uchronić ich przed niekorzystnymi kontraktami.

Fundusz został powołany przez Bank Rezerw Fidżi oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych I Handlu Nowej Zelandii, w ramach programu rozwoju osobistego graczy (Player Personal Development Programme), który zostanie później rozciągnięty również na Samoa i Tonga.

Powyższe działanie ma na celu zapobieganie wykorzystywaniu graczy z rejonu Pacyfiku, którzy często traktowani są przez bogate kluby jako „tania siła robocza”. Młodzi zawodnicy, którzy nie mają doświadczenia w profesjonalnym sporcie, zawierają niekorzystne umowy, a to w późniejszym okresie, często przekłada się na załamanie ich sportowych karier. Podobny program został wprowadzony w Nowej Zelandii ponad dziesięć lat temu, gdzie każdy zawodnik może liczyć na wsparcie w obszarze edukacji i rozwoju osobistego w profesjonalnym sporcie.

Trener reprezentacji Fidżi John McKee widzi potencjał i podkreśla znaczenie wprowadzonego programu. Zapoznanie graczy z regułami profesjonalnego sportu powinno pomóc przy podejmowaniu decyzji w kwestii ich karier, przygotować na trudności, które mogą wystąpić w przyszłości oraz wpłynąć pozytywnie na rozwój sportowy.

Na podstawie herald.nz

Muszak