Obowiązek posiadania i szkolenia młodzieży

Sobotnie posiedzenie Zarządu w Krakowie w dużej części poświęcone było propozycji zmian w przepisach PZR, która związana jest z obowiązkiem posiadania i szkolenia grup młodzieżowych przez kluby uczestniczące w rozgrywkach centralnych. Choć z możliwości przekazania swych uwag i propozycji w tym zakresie skorzystały tylko nieliczne kluby aktualna sytuacja w rozgrywkach młodych zawodników nie pozostawia wątpliwości, co do konieczności podjęcia działań w tym zakresie.

Dlatego decyzją Zarządu Polskiego Związku Rugby, wprowadza się od sezonu 2011-2012, OBOWIĄZEK POSIADANIA I SZKOLENIA GRUP MŁODZIEŻOWYCH , oraz uczestnictwa w rozgrywkach ogólnopolskich, przez kluby ekstraligi i I ligi rugby 15, oraz ekstraligi rugby 7, wg poniższego schematu, wraz z sankcjami:

– etap I (sezon 2011/2012)
Ekstraliga „15”: udokumentowany udział w rozgrywkach młodzieżowych w minimum 2 kategoriach, w tym jedna w odmianie „15”, sankcja za niewypełnienie obowiązku na koniec sezonu – minus 5 pkt i zakaz transferów przed i w trakcie następnego sezonu lub wpłata nawiązki na rzecz rozwoju rugby młodzieżowego 20 000 zł.
1 Liga „15”: udokumentowany udział w rozgrywkach młodzieżowych w minimum jednej kategorii”15″, bonus na koniec sezonu – plus 5 pkt.
Ekstraliga „7”: udokumentowany udział w rozgrywkach młodzieżowych w minimum jednej kategorii „7”, bonus punktowy na koniec sezonu, zależny od ostatecznego formatu rozgrywek.

– etap II (sezon 2012/2013)
Ekstraliga „15”: udokumentowany udział w rozgrywkach młodzieżowych minimum w 3 kategoriach, w tym dwie w odmianie „15”, sankcja za niewypełnienie obowiązku na koniec sezonu – minus 10 pkt i zakaz transferów przed i w trakcie następnego sezonu lub wpłata nawiązki na rzecz rozwoju rugby młodzieżowego 40 000 zł.
1Liga „15”: udokumentowany udział w rozgrywkach młodzieżowych w minimum jednej kategorii „15”, sankcja na koniec sezonu – minus 5 pkt plus zakaz transferów przed i w trakcie następnego sezonu lub wpłata nawiązki na rzecz rozwoju rugby młodzieżowego 2 000 zł.
Ekstraliga „7”: udokumentowany udział w rozgrywkach młodzieżowych w minimum 2 kategoriach „7”, sankcja na koniec sezonu – odjęcie punktów, zależne od formatu rozgrywek i zakaz transferów przed i w trakcie następnego sezonu lub wpłata nawiązki na rzecz rozwoju rugby młodzieżowego 2 000 zł.

– etap III (sezon 2013/2014 i dalsze)
Ekstraliga „15”: udokumentowany udział w rozgrywkach młodzieżowych w minimum 3 kategoriach w odmianie „15”, sankcja na koniec sezonu- zakaz gry w danej klasie rozgrywkowej lub wpłata nawiązki na rzecz rozwoju rugby młodzieżowego 100 000 zł.
1 Liga „15”: udokumentowany udział w rozgrywkach młodzieżowych w minimum 2 kategoriach, w tym jedna w odmianie „15”, sankcja na koniec sezonu- minus 10 pkt plus zakaz transferów przed i w trakcie następnego sezonu lub wpłata nawiązki na rzecz rozwoju rugby młodzieżowego 4 000 zł.

Ekstraliga „7”: udokumentowany udział w rozgrywkach młodzieżowych w minimum 3 kategoriach „7”, sankcja na koniec sezonu- odjęcie punktów, zależne od formatu rozgrywek i zakaz transferów przed i w trakcie następnego sezonu lub wpłata nawiązki na rzecz rozwoju rugby młodzieżowego 4 000 zł.

” Za grupy młodzieżowe i za rozgrywki młodzieżowe uznaje się: młodzik – turnieje regionalne i turniej finałowy dzieci i młodzieży, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, kadet – eliminacje do OOM i eliminacje MPK 7, junior – eliminacje do MPJ i eliminacje do MPJ 7.
” Za udokumentowany udział, uznaje się rozegranie wszystkich spotkań, bez walkowerów i udział w minimum jednym turnieju dzieci i młodzieży jesienią i jednym – wiosną.
” W pierwszym sezonie startu w danych rozgrywkach (1 liga, Ekstraliga 7), klub jest zwolniony z obowiązku posiadania drużyny/drużyn młodzieżowych. W kolejnym i dalszych, klub obowiązuje postępowanie zgodne z etapem I, II i III.

PZRugby