Ochraniacze na zęby – regulacje i bezpieczeństwo w rugby

Federacja rugby w Nowej Zelandii ostrzega zawodników, którzy nie używają ochraniaczy na zęby.

Ostatnio rozegrana seria test meczów pomiędzy Nową Zelandią a Walią ujawniła, że kilku zawodników All Blacks złamało zapisy porozumienia pomiędzy New Zealand Rugby a Rugby Players Collective Incorporated (Stowarzyszenie Graczy) dotyczącego stosowania przez zawodników ochraniaczy na zęby.

Zgodnie z paragrafem 51.1 zawodnik grający w drużynie reprezentującej Nową Zelandię lub biorący udział w treningu z pełnym kontaktem, jest zobowiązany do zakładania ochraniacza na zęby.

Powyższa zasada jest łamana również w trakcie meczy ligowych, a tacy gracze jak Ardie Savea czy Dane Coles zostali już kilkakrotnie złapani na jej nieprzestrzeganiu.

Zgodnie z zasadami World Rugby zakładanie ochraniaczy na zęby jest zalecane. Jednakże federacja rugby w Nowej Zelandii w trosce o bezpieczeństwo zawodników ustanowiła zasadę, że gracze z drużyn której jej podlegają, są zobowiązywani do używania „szczęk”.

Władze federacji rugby Nowej Zelandii, zdecydowały się na początek, na podjęcie wśród graczy akcji edukacyjnej dotyczącej powyższych przepisów. Dopiero dalszy brak ich przestrzegania, ma skutkować podjęciem kroków formalnych, które będą skutkować zwiększeniem dyscypliny wśród zawodników.

Na podstawie: stuff.co.nz

Muszak