Oświadczenie Rugby World w sprawie meczu Australia – Szkocja.

Światowa Federacja Rugby opublikowała oficjalne oświadczenie w sprawie rozstrzygnięcia sędziowskiego w ostatnich minutach meczu Australia – Szkocja.

Jak wykazała analiza działań sędziego podczas niedzielnego meczu ćwierćfinałowego, sędzia Craig Joubert podjął nieprawidłową decyzję przyznając Australii rzut karny w 78 minucie spotkania. Sędzia Joubert zastosował przepis 11.7 „Jeśli zawodnikowi wypadnie piłka do przodu, a jego partner znajdujący się na pozycji spalonej zagra piłkę, to może on być ukarany rzutem karnym, jeśli swoim zagraniem uniemożliwił wykorzystanie korzyści przeciwnikom”,

W rzeczywistości, piłka która wypadała do przodu zawodnikowi Szkocji, została dotknięta przez Australijczyka Nicka Phippsa, a dopiero po tym, ponownie przez zawodnika Szkocji i dlatego należało zastosować przepis 11.3(c) „W grze otwartej istnieją trzy akcje wykonywane przez przeciwników, które mogą wprowadzić do gry zawodnika znajdującego się na pozycji spalonej, jednakże nie dotyczą one zawodników, którzy znajdują się na pozycji spalonej związanej z Przepisem 10 Metrów.
(c) Celowe dotknięcie piłki. Gdy przeciwnik celowo dotknie piłki, ale jej nie chwyci, to zawodnik znajdujący się na pozycji spalonej jest wprowadzony do gry.”
W związku z tym, prawidłową decyzją powinno być przyznanie młyna dla Australii, za pierwsze przewinienie, w postaci wypadnięcia piłki do przodu zawodnikowi Szkocji.

Pewnym usprawiedliwieniem dla sędziego Jouberta może być fakt, że zgodnie z przyjętymi zasadami nie mógł w tej sytuacji skorzystać z powtórki video, tylko musiał polegać na tym co zobaczył w czasie rzeczywistym. Szybkość rozgrywki oraz brak całościowego pola widzenia zaistniałej sytuacji, doprowadziła do podjęcia decyzji, która w tym przypadku zmieniła wynik końcowy całego meczu i okazała się bardzo bolesna dla reprezentacji Szkocji.

Na podstawie worldrugby.com
Przepisy – pzr.pl

Muszak