Otwarty kongres brazylijskiego rugby

Portaldorugby jest jedną z głównych stron internetowych poświęconą tematyce rugby w Brazylii. Oprócz wiadomości ze świata rugby na poziomie międzynarodowym i lokalnym, portal jest również platformą, która pośredniczy w dyskusji dotyczącej brazylijskiego rugby. Każda zainteresowana osoba, która ma do powiedzenia coś istotnego w temacie brazylijskiego rugby może skorzystać z możliwości publikacji swojego tekstu w kolumnie Voice of Rugby. Jak okazuje się w praktyce, zamieszczane teksty nie przechodzą bez echa, a przedstawiciele Konfederacji Rugby Brazylii śledzą na bieżąco zawartość kolumny.  

Jedna z publikacji, która zwrócił szczególną uwagę władz brazylijskiego rugby, jest List otwarty napisany przez Alexandra Cleavera, zawodnika oraz byłego sekretarza klubu SPAC, w którym rugby datuje się od 1894 roku. List porusza m.in. kwestie związane z profesjonalizacją i udziałem drużyn brazylijskich w rozgrywkach South American Rugby Super League (SLAR), analizuje obecną sytuacje na poziomie rozgrywek krajowych i regionalnych oraz porusza kwestie związane z propagowaniem i rozwojem popularności rugby w Brazylii. Można powiedzieć, że jest to z pewnością bardzo istotny głos w dyskusji na przyszłością brazylijskiego rugby.

Konfederacja Rugby Brazylii nie czekała długo z reakcją i wkrótce po publikacji Listu, na stronie Portaldorugby ukazała się odpowiedz. Oprócz podziękowań za udział w dyskusji, władze brazylijskiego rugby podkreśliły istotność głosów środowiska oraz zapowiedziały zwołanie Otwartego kongresu brazylijskiego rugby dla klubów oraz osób zainteresowanych przyszłością brazylijskiego rugby. Jednym z tematów kongresu ma być również prezentacja oraz dyskusja nad Brazylijską Strategią Rozwoju Rugby 2020 +, a głównym założeniem jest wysłuchanie i zebranie głosów oraz rekomendacji, które pomogą w rozwoju i budowaniu przyszłości brazylijskiego rugby.