Polscy weterani wygrali Puchar Sanssouci w Poczdamie

Reprezentacja Polski weteranów wygrała międzynarodowy turniej rugby Sanssouci Cup w Poczdamie, w składzie znalazło się trzydziestu jeden zawodników z 10 klubów.

W Sanssouci Cup wzięło udział dziewięć drużyn z Niemiec, Polski, Rosji i Włoch, z których stworzona sześć zespołów turniejowych. W pierwszym meczu Polacy zmierzyli się z selekcją niemieckich klubów Old Boys Hamburg i Berliner Rugby Club Old Boys, paradoksalnie mecz z najsłabszym zespołem turnieju był najgorszy w wykonaniu naszego zespołu.

Widoczny był brak zgrania, a indywidualne akcje kończyły się zwykle młynem dla przeciwnika, przepisy zabraniały bowiem biec z piłką dłużej niż 20 metrów. Po przyłożeniach Grzegorza Pliszki i Artura Moroza Polacy prowadzili wprawdzie 10:0, ale wynik utrzymywał się do końcowych minut meczu. Niemcy zdobyli przyłożenie na 10:5 co poderwało naszych graczy, punkty Krzysztofa Kisielińskiego ustaliły wynik na 15:5.

Drugi mecz z włosko-niemieckim zespołem Ribolliti Firenze i Stahl Brandenburg był już zdecydowanie lepszy mimo, że przeciwnik był bardziej wymagający. Dopracowanie współpracy formacji i ograniczenie indywidualnych akcji szybko przyniosło efekty na pole punktowe przedzierali się kolejno Paweł Piekarek, Adam Kociński, Artur Moroz, dwukrotnie Paweł Narojek, a następnie jeszcze Wojciech Plichta i Siergiej Janczszyn. Zwycięstwo 35:0 zapewniło Polakom awans do finału z którym spotkali się z rosyjskim zespołem Old Boys Kaliningrad. Spotkanie rozgrywano w strugach deszczu, który utrudniał opanowanie piłki obu drużynom. Nasz zespół zaatakował od pierwszego gwizdka zdobywając w pierwszych minutach dwa przyłożenia, które podpisali Jacek Kociński i Artur Moroz, wynik 10:0 utrzymał się do końca meczu zapewniając Poland Veterans zwycięstwo w Sanssouci Cup. W dalszej części meczu Rosjanie grali bowiem skuteczniej w obronie uniemożliwiając zdobycie kolejnych punktów. Najstarszym zawodnikiem naszej drużyny był Marian Marcinkowski z Oldboy Rugby Club Poznań, skończył 72 lata. Funkcję kapitana pełnili w kolejnych meczach: Zbigniew Wyrębiak, Artur Moroz i Piotr Płoszaj.

Uroczyste otwarcie i zakończenie turnieju oraz same meczy odbyły się kompleksie pałacowo-ogrodowym Parku Sanssouci, Polska dostała dużych rozmiarów przechodnią nagrodę, którą będzie musiała w przyszłym roku obronić. Mimo, że w czasie turnieju trwał międzynarodowy piknik, mecze traktowano bardzo poważnie.

Rugbiści mieli też czas na zwiedzenie poczdamskiej, barokowej starówki, pałacu Cecilienhof gdzie w 1945 roku odbywała się konferencja poczdamska, Glienicker Brucke, mostu wymiany szpiegów w czasach „zimnej wojny” oraz w Berlinie pozostałości muru, Reichstagu, Bramy Brandenburskiej czy kompleksu Pomnika Pomordowanych Żydów Europy.

Wyniki eliminacji:
Poland Veterans – Old Boys Hamburg + Berliner Rugby Club Old Boys 15:5 (10:0),
punkty: Grzegorz Pliszka 5, Artur Moroz 5;

CUS Catania + Civita Castellana Roma – Old Boys Kaliningrad 0:25 (0:15);

Ribolliti Firenze + Stahl Brandenburg – Old Boys Hamburg + Berliner

Rugby Club Old Boys 5:0 (0:0);

CUS Catania + Civita Castellana Roma – BrandenburgAdler Poczdam 0:15 (0:5);

Poland Veterans – Ribolliti Firenze + Stahl Brandenburg 35:0 (20:0),
punkty: Paweł Narojek 10, Paweł Piekarek 5, Adam Kociński 5, Artur Moroz 5, Wojciech Plichta 5, Siergiej Janczszyn 5;

Old Boys Kaliningrad – BrandenburgAdler Poczdam 10:5 (5:0).

Kolejność
Grupa A:
1.Old Boys Kaliningrad,
2.Brandenburg Adler Poczdam, CUS Catania + Civita Castellana Roma;

Grupa B:
1.Poland Veterans,
2.Ribolliti Firenze + Stahl Brandenburg,
3.Old Boys Hamburg + Berliner Rugby Club Old Boys.

Finały.
o miejsce V:
Boys Hamburg + Berliner Rugby Club Old Boys – CUS Catania + Civita Castellana Roma 5:10 (0:0).

o miejsce III:
Ribolliti Firenze + Stahl Brandenburg – BrandenburgAdler Poczdam 5:10 (0:10).

o miejsce I: Poland Veterans – Old Boys Kaliningrad 10:0 (10:0),
punkty: Jacek Kociński 5, Artur Moroz 5.

Kolejność końcowa:
1.Poland Veterans,
2. Old Boys Kaliningrad (Rosja),
3. BrandenburgAdler Poczdam (Niemcy),
4. Ribolliti Firenze (Włochy) + Stahl Brandenburg (Niemcy),
5. CUS Catania (Włochy) + Civita Castellana Roma (Włochy),
6. Old Boys Hamburg (Niemcy) + Berliner Rugby Club Old Boys (Niemcy).

Poland Veterans:
AZS AWF Warszawa- Artur Moroz, Paweł Piekarek;
Budowlani Lublin/WFS Siedlce Veterans- Paweł Narojek;
Budowlani Łódź- Adam Kociński, Jacek Kociński, Cezary Zabokrzycki;
Czarni Pruszcz Gdański- Arkadiusz Bistram;
Lechia Gdańsk- Rafał Kochański, Piotr Kwidziński, Piotr Płoszaj, Bogdan Olszewski;
Oldboy Rugby Club Poznań- Marian Marcinkowski, Piotr Minkin, Andrzej Ostaszewski, Jędrzej Wierzchowski, Jarosław Wiśniewski, Lech Woźniak;
Owal Leszno- Wojciech Poprawski;
Politechnika Wrocław- Dariusz Święs;
WFS Siedlce Veterans- Tomasz Barczak, Krzysztof Kisieliński, Mariusz Krzyszczak, Mateusz Krzyszczak, Paweł Kuligowski, Wojciech Plichta, Grzegorz Pliszka, Jacek Wierzbicki, Zbigniew Wyrębiak, Bartosz Zagalski.
Gościnnie: Siergiej Janczszyn i Włodzimierz Popławski – Sokół Lwów.

Jacek Wierzbicki