Porażka z Belgią, spadek na 5 miejsce

Niestety, po bardzo dobrym początku, trzecia z rzędu porażka zepchnęla naszą reprezentację na ostatnie miejsce w tabeli dywizji 2A. Przegrana w Brukseli z Belgią, po wcześniejszych z Ukrainą i Czechami (jesień 2009), spowodowała, że mecz z Mołdawią, który ze względu na katastrofę samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem nie odbył się w zaplanowanym terminie (10.04.) zdecyduje o ostatnim miejscu w naszej dywizji…

W stolicy Belgii graliśmy ambitnie, ale bardzo dobra dyspozycja łącznika ataku gospodarzy – Alana Williamsa (1pd, 5K) pozwalała gospodarzom kontrolować grę. Do 40 minuty przegrywaliśmy 9:3, ale wówczas wykluczeni zostali Julien Berger i Yann Lewandowski, a my straciliśmy punkty (karne przyłożenie) w 47 minucie pierwszej połowy…
Na początku drugiej części gry punkty dla gospodarzy zdobył wspomniany Williams, ale w 49 minucie odżyły na chwilę nadzieje, bo przyłożenie zdobył dla nas Cedric Vaissiere. Okazało się, że były to ostatnie punkty dla naszej drużyny, a Belgowie przypieczętowali wygraną drugim przyłożeniem, zdobytym przez centra Dirka Haghedoorena w 75 minucie spotkania.
Spore znaczenie dla losów tego meczu mogły mieć kontuzje Kamila Bobryka (25′) i Dawida Chartiera (40′).
Ponadto warte odnotowania są reprezentacyjne debiuty w rywalizacji międzynarodowej seniorów: Kamila Simionkowskiego, Łukasza Salamonowskiego, Emila Kowalewskiego i Michała Kędry . W ocenie trenera o przegranej reprezentacji zdecydowały przede wszystkim: wyraźna przewaga gospodarzy w młynie dyktowanym i słaba gra nogą naszych zawodników.

Belgia v Polska 29-8 (16:3) /24.04. godz. 16.00, Stade Roi Baudouin, sędzia: Felix Villegas (Hiszpania), delegat FIRA-AER Patrick Robin (Francja)/
Punkty dla Belgów: Alan Williams 17 (1pd, 5K), Dirk Haghedooren 5 (P), karne przyłożenie 5, Romain Orban 2 (pd)
Punkty dla Polski: Cedric Vaissiere 5 (P), Dawid Popławski 3 (K)
Żółte kartki: Julien Berger (Belgia) i Yann Lewandowski (Polska)

POLSKA: 1.Kamil Bobryk (25′ Grzegorz Janiec, 51′ Łukasz Salamonowski, 77′ Michał Kędra) 2.Yann Lewandowski 3.Marcin Wilczuk 4.Michał Krużycki (68′ Mateusz Jamroz) 5.Maciej Brazuk 6.Mateusz Bartoszek (54′ Emil Kowalewski) 7.Michał Mirosz 8.Stanislas Krzesinski 9.Cedric Vaissiere 10.Dawid Popławski 11.Donald Gargasson 12.Wojciech Łukasiewicz 13.Krzysztof Hotowski 14.Kamil Simionkowski (77′ Konrad Jarosz) 15.David Chartier (40′ Dawid Banaszek).

W sobotę, w Kiszyniowie Mołdawia pokonała Ukrainę (ta już wcześniej zapewniła sobie awans) 28-19 (15:6)